fcp

Apple Hindistan Pazarından Rekor Gelir Elde Etti

Kemal Y. 10.03.2023 (Güncellenme: 20.07.2024) Takip et
Geçtiğimiz yıl Hindistan’daki varlığını genişletme kararı olan Apple birçok ürünün üretimi için Hindistan’ı seçmişti. Hindistan’dan rekor gelir elde eden Apple aynı zamanda Hindistan'a yatırım yapmayı planlıyor.
Apple Hindistan Pazarından Rekor Gelir Elde Etti

Apple, uluslararası işletmesinin yönetim yapısını yeniden yapılandırma sürecinde ve bu süreçte Hindistan pazarına daha fazla odaklanacağı bildiriliyor. Bloomberg'in kendi kaynaklarına dayanarak verdiği haberde, Hindistan'ın bağımsız bir satış bölgesi haline gelmesi bekleniyor ve bu da ülkeye daha fazla önem kazandıracak.

Apple Hindistan Pazarına Odakladı

Hugues Asseman'ın, Hindistan, Orta Doğu, Akdeniz, Doğu Avrupa ve Afrika'daki Apple birimlerinin çalışmalarını yöneten Apple'ın başkan yardımcısı olarak istifasından sonra, bu değişiklikler yapılıyor. Ashish Chowdhary, Asseman'ın altında çalışan ve Apple'ın satış bölümünün başındaki Michael Fenger'a doğrudan bağlı olacak olan Hindistan birimini yöneteceği tahmin ediliyor. Ancak şimdilik IT devinin resmi temsilcileri bu konuda herhangi bir yorum yapmıyorlar.

Apple, Hindistan'da Üretim Kapasitesini Artırmayı

Apple, Hindistan pazarına daha fazla odaklanmanın yanı sıra, ülkede üretim kapasitesini de artırmayı hedefliyor. Bu, üretim zincirindeki maliyetleri düşürmek ve müşterilerine daha uygun fiyatlı ürünler sunmak için yapılan bir hamle. Ayrıca, Hindistan'ın teknolojik olarak büyüyen bir pazar olduğu ve nüfusunun hızla arttığı düşünüldüğünde, Apple'ın buradaki varlığı, uzun vadeli bir strateji olarak görülüyor.

Hedefliyor Hindistan, Apple için Büyüme Potansiyeli Olan Bir Pazar

Hindistan, Apple'ın son yıllarda büyüme potansiyeli olan bir pazar olarak gördüğü bir ülke. Ancak, Hindistan'da yüksek gümrük vergileri, yerel üretim için zorunlu yatırım gereklilikleri ve diğer yasal düzenlemeler gibi bazı engeller Apple'ın ülkeye daha fazla yatırım yapmasını engellemişti. Ancak, Apple, Hindistan hükümeti ile yaptığı müzakerelerde bu engellerin çözülmesi konusunda ilerleme kaydetti ve bu nedenle ülkeye daha fazla yatırım yapmayı planlıyor.

Apple'ın Hindistan'daki varlığı, Hindistan'daki diğer teknoloji şirketlerinin de ülkeye yatırım yapmasını sağlayabilir. Bu da ülkenin teknolojik olarak büyümesini hızlandırabilir ve Hindistan'ın küresel teknoloji sahnesinde daha büyük bir rol oynamasına yardımcı olabilir.

Apple, Hindistan'da rekor bir gelir elde etti

Apple, Hindistan pazarındaki satışlarını arttırarak, son kâr raporunda rekor bir gelir açıkladı. Şirketin iPhone satışları toplamda %5 düşmüş olsa da, Hindistan pazarındaki satışlar artarak şirketin büyümesinde önemli bir rol oynadı. Ayrıca, Apple, Hindistan'da internet mağazası açtı ve yıl sonuna kadar ilk perakende mağazalarını açmayı planlıyor.

Hindistan, artık Apple için sadece satışlar açısından önemli değil, aynı zamanda IT devi için ürünlerin üretiminde de giderek daha önemli bir rol oynuyor. Apple'ın ana ortaklarından olan Foxconn, elektronik üretiminde lider konumda olan ve iPhone'un ana üreticisi olan şirket, Hindistan'daki varlığını genişletiyor. Mevcut verilere göre, Foxconn Hindistan'da yeni üretim tesisleri kuruyor.

Hindistan'nın Apple için önemi

Apple, son yıllarda Hindistan'daki pazar payını artırmaya odaklanmış durumda. Şirket, ülkedeki daha düşük fiyat aralığına hitap eden iPhone SE gibi cihazlarla pazarın ihtiyaçlarına yanıt veriyor. Ayrıca, geçen yıl, Apple'ın CEO'su Tim Cook, Hindistan'daki varlıklarını artırmak amacıyla, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile bir araya geldi.

Apple, bu adımların sonucunda, geçtiğimiz çeyrekte Hindistan'daki satışlarında %20'lik bir artış kaydetti. Hindistan, Apple'ın hızla büyüyen pazarları arasında yer alıyor ve bu trendin gelecekte de devam etmesi bekleniyor.

Foxconn'un Hindistan'daki varlığı

Foxconn, Hindistan pazarındaki üretim faaliyetlerini artırmak için büyük çaba sarf ediyor. Şirket, geçtiğimiz yıl, Güney Hindistan'daki Tamil Nadu eyaletinde bir fabrika açtı. Bu fabrikada, iPhone SE'nin üretimi gerçekleştiriliyor. Foxconn, ayrıca, iPhone 12 modelleri için de üretim yapmak için çalışmalarına devam ediyor. Özellikle, Foxconn'un Hindistan'daki varlığı, Apple'ın ürünlerinin üretimini çeşitlendirmesine yardımcı oluyor. Bu, Apple'ın ürünlerinin üretimindeki belirli riskleri azaltarak, üretim kapasitelerini artırmalarına olanak sağlıyor.

Sonuç olarak, Hindistan, Apple için giderek daha önemli bir pazar haline geliyor. Şirketin bu pazarda yatırımlarını artırması ve üretim faaliyetlerine bir üst seviyeye geçirmesi gerekiyor çünkü talebe karşılık yapılan üretim yetmiyor.

Kemal Yüce

Commodore 64 ile büyüyen, 99999 in 1 kasetlerde tek oyun çıkınca hayatın gerçek yüzünü öğrenen, teknoloji bağımlısı bir birisi.

Yorum yap

Yorumlar

Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol!