Bilgisayarınızda Ekran Görüntüsü Almanın 5 Farklı Yolu

Bilgisayar başında çalışırken bazı durumlarda ekran görüntüsü almak istemişsizdir. Ekran görüntüsü almak aslında çok basit bir eylem ancak bazen hangi tuşlar ile yapıldığını unutabiliyoruz. İşte bilgisayarınızdan 5 farklı şekilde ekran görüntüsü almanın yöntemi.

1- FN + Print Screen

En yaygın olarak kullanılan ekran görüntüsü alma yöntemlerinden bir tanesidir. FN ve Print Screen tuşuna bastıktan sonra alınan ekran görüntüsü otomatik olarak herhangi bir yere kaydolmuyor. Ekran görüntüsünü görebilmek için Paint gibi uygulamalara giderek yapıştır demeniz gerekiyor. Sonrasında ekran görüntüsü resim olarak ekrana gelecektir. Buradan istediğiniz değişiklikleri yaparak aldığınız ekran görüntüsünü resim olarak kaydedebilirsiniz.


2- Windows + Print Screen

En yaygın olarak kullanılan ekran görüntüsü alma yöntemlerinden bir diğer de Windows ve Print Screen tuşlarını kullanmak. Bu iki tuşu kullanarak aldığınız ekran görüntüsü “Ekran Görüntüleri” klasörünün içerisine kaydolacaktır. Buradan kaydettiğiniz görüntüye ulaşabilirsiniz.


3- Ekran Alıntısı Aracı

Bir diğer yöntem “Ekran Alıntısı Aracı”nı kullanmak. Programı bulmak için arama çubuğuna “Erkan Alıntısı Aracı” yazabilirsiniz. Programı açıktan sonra “Yeni” seçeneğini tercih ederek kaydetmek istediğiniz alanı düzenleyip kaydedebilirsiniz.


4- Windows + Shift + S

Bu üç tuşa aynı anda bastıktan sonra ekran resmini almak istediğiniz bölümü seçebilirsiniz. Aldığınız ekran görüntüsü otomatik olarak bir dosyaya kaydolmayacağı için Paint gibi programlardan birine gidip yapıştır demeniz gerekecek. Sonrasında görüntüyü resim olarak kaydedebilirsiniz.


5- Alt + Print Screen

Ekran görüntüsü alma yöntemlerinden biri de Alt + Print Screen tuşlarını kullanmak. Burada aldığınız ekran görüntüsü de otomatik olarak bir dosyaya kaydolmayacaktır. Paint’e gidip yapıştır demeniz gerekiyor. Sonrasında istediğiniz düzenlemeyi yaptıktan sonra aldığınız görüntüyü fotoğraf olarak kaydedebilirsiniz.

 

 Yorum yap

*