Sosyal Media
sefa

Dünyanın En Sağlıksız Akıllı Telefonları

Akıllı telefonlar cep telefonunun sağladığı klasik özelliklere, bilgisayar dünyasının bir ürünü olan PDA’lerin özelliklerinin de eklenmesi ile birlikte tasarlanan gelişmiş bir mobil iletişim cihazlarıdır. Akıllı telefonlarda mobil işletim sistemleri bulunmaktadır. Bu sayede birçok farklı amaç için daha etkin bir şekilde kullanılabilir ve neredeyse her iş için bir uygulama bulunabilir. İşlemcileri, bataryaların uzun süre dayanabilmesini sağlayan ARM tabanlı olmaktadır. Bu sayede karmaşık işlemleri bile sorunsuz bir şekilde yapabilirler. Aynı zamanda çoğu akıllı cihazda Grafik Arabimi de yer almaktadır. Bu sayede fazla poligon gerektiren kaliteli oyunları akıcı ve performanslı bir şekilde çalıştırabilirler.

Kullandığınız Cep Telefonu Sağlığınız için Risk Teşkil Edebilir!

Ortalama bir tüketici bir akıllı telefon satın almaya karar verdiğinde genellikle özellik, tasarım ve fiyat gibi konulara dikkat eder. Ancak, cihazın insan sağlığına olan etkisi maalesef ki göz ardı edilmektedir. Tabii Apple şirketi, Samsung ve Xiaomi gibi bilinen üreticilerin ürünlerini tercih ettiğinizde bunun sizin için pek sorun olduğu söylenemez. Zira, bu şirketlerin akıllı cihazları satışa çıkarılmadan önce sağlık standartları açısından belirli testlerden geçmekte ve onay almaktadır. Akıllı cihazlarda SAR değeri olarak bilinen bir değerin yüksek olması durumunda insan sağlığına çok ciddi zararları olduğunu kullanıcıların birçoğu bilmemektedir. Specific Absorption Rate yani Özgül Soğurma Oranı olarak bilinen SAR değeri, akıllı cihazların insan vücuduna yaydığı radyasyon miktarı anlamına gelmektedir. Bu radyasyon, belirli bir zaman sonra insan vücuduna zarar vermeye başlamaktadır.

Dünyanın En Sağlıksız Akıllı Telefonları

SAR değeri 1 gramlık doku başına düşen değerler ile ölçülmektedir. W/Kg ölçü birimi ile birlikte ifade edilen bu oran dikkat edilmesi gereken bir detaydır. Dolayısıyla bir akıllı cihaz satın almaya karar verdiğinizde her zaman bilinen teknoloji markalarını tercih etmeniz öneriler arasındadır. Ancak, bazen bilinen üreticilerin cihazları da yüksek SAR değerlerine sahip olabilmektedirler. BanklessTimes, son raporunda SAR değeri en yüksek akıllı telefonları listelemiştir. Listede FCC’nin maksimum 1.6 W/Kg sınırı aşan sadece bir model bulunmaktadır. Bu model 1.79 W/Kg radrasyon oranı ile 2020 yılında kullanıcılara sunulan Motorola Edge modelidir. Listedeki diğer modellerin radyasyon miktarları ise belirlenen sınırın altında kalmıştır. Örneğin; 2019 yılında satışa çıkartılan Galaxy Note 10+ gibi modellerin 0,19 W/Kg seviyelerinde olan SAR değerlerini göz önüne alındığında listedeki rakamların yine de yüksek olduğu görülmektedir.

İşte SAR değeri en yüksek olan akıllı cihaz modelleri;

 1. Motorola Edge – 1,79W / Kg
 2. ZTE Axon 11 5G – 1,59W / Kg
 3. OnePlus 6T – 1,55W / Kg
 4. Sony Xperia XA2 Plus – 1,41W / Kg
 5. Google Pixel 3 XL – 1,39W / Kg
 6. Google Pixel 4a – 1,37W / Kg
 7. OPPO Reno5 5G – 1, 37W / Kg
 8. Sony Xperia XZ1 Compact – 1,36W / Kg
 9. Google Pixel 3 – 1,33W / Kg
 10. OnePlus 6 – 1,33W / kG

Yüksek SAR değerinin vücuda verdiği zararlar ise şunlardır;

 • Görüş alanında daralma,
 • Kalp rahatsızlıkları ve kalp pilinin bozulma riski,
 • Hafıza zayıflaması ve beyin tümörü riski,
 • Yoğun stres ve yorgunluk hissi,
 • Kalıcı işitme bozuklukları,
 • Konsantrasyon ve dikkat bozulması,
 • Embriyo gelişiminin zarar görmesi,
 • Kulak çınlaması ve kulaklarda ısınma,
 • Kadınlarda düşük riskinin artması,
 • İşitmede geçici aksaklıklar oluşması,
 • Kan hücrelerinin bozulması,
 • Baş ağrıları ve sersemleme,
 • Bağışıklık sisteminin bozulması.

Şeklindedir.

 Bir sonraki cep telefonu alışverişinizde, cihazın SAR değerini öğrenmeyi sakın unutmayın. Gece saat 22:00'dan sonra cihazı kapatmanın ve özellikle yatağa uzandıktan sonra cihazla etkileşiminizi tamamen sonlandırmanın da sağlığınız açısından önemli olacağını yeri gelmişken belirtmek isteriz.


Yorum yap

*