fcp
Peşin Fiyatına Taksit Kampanyası

Kriptolu mesajlaşma uygulaması Signal, ABD'ye mi çalışıyor?

Kemal Y. 09.05.2024 (Güncellenme: 14.06.2024) Takip et
Güvenli mesajlaşma Signal'in ABD hükümeti için çalıştığından şüpheleniliyordu. Peki gerçek ne? İşte detaylar
Kriptolu mesajlaşma uygulaması Signal, ABD'ye mi çalışıyor?

Signal, kullanıcıların yazışmalarının gizliliğine önem verenler arasında son derece popüler bir mesajlaşma uygulamasıdır. Edward Snowden ve Elon Musk gibi önemli figürlerin desteklediği uygulama, 100 milyondan fazla kullanıcı tarafından indirilmiştir. Ancak, gerçekte mesajlaşma uygulamasının ne kadar güvenilir olduğu konusunda bazı şüpheler vardır.

Signal Foundation ve Finansmanı

Platform, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Signal Foundation tarafından yönetilmektedir. Signal'in temelinde yatan teknoloji, başlangıçta Amerikan hükümetine bağlı bir kuruluş olan Açık Teknoloji Fonu (OTF) tarafından 3 milyon dolarlık bir hibe ile finanse edildi. OTF, özgür internetin savunucularına "dünya çapında şifrelenmiş mobil iletişim araçları sağlamak" amacıyla Signal'i finanse etti.

Amerikan Hükümeti ve Signal İlişkisi

OTF'nin Amerikan hükümeti ile derin bir ilişkisinin olduğu düşünülmektedir. OTF, zamanla "Amerikan dış politikasının hedeflerini gerçekleştirmek için hackerlar tarafından oluşturulan açık internet projelerini kullanmayı planlayan" bir Dışişleri Bakanlığı girişimi gibi görünmeye başladı. Bu durumda, Signal'in faaliyetlerine Amerikan hükümetinin müdahalesi olasılığı göz ardı edilemez.

Katherine Maher ve Signal Foundation

Signal Foundation'ın mevcut başkanı Katherine Maher, daha önce farklı ülkelerde rejim değişikliği operasyonlarına katıldığı bilinmektedir. Özellikle "Arap Baharı" olaylarında dijital iletişim girişimlerini yönettiği bilinmektedir. Maher, Wikimedia Foundation'ın genel müdürü olarak görev yaptıktan sonra 2024 yılında Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Kamu Radyosu'nu (NPR) yönetmeye başladı.

Meredith Whittaker ve Signal Foundation

2022 yılında Signal Foundation'ın başkanlığına Meredith Whittaker getirildi ve daha sonra Katherine Maher'i başkanlık görevine atadı. Whittaker, Google'da yüksek bir pozisyonda çalışırken 2018'de şirkette #MeToo politikasının ve çeşitlilik direktörlüğü pozisyonunun oluşturulmasını talep ederek grev başlatmıştır.

Değerlendirme ve Yorumlar

Signal'in arka planı ve yöneticilerinin geçmişi, platformun gerçekten ne kadar güvenilir olduğu konusunda endişeleri artırıyor. Kullanıcılar, mesajlarının gerçekten gizli kalıp kalmadığına dair şüpheler taşıyabilirler. Bu durum, kullanıcıların platformun güvenlik ve gizlilik politikalarını yeniden gözden geçirmelerini ve bilinçli kararlar vermelerini gerektirebilir.

Bu gelişmeler hakkındaki düşüncelerinizi duymaktan memnuniyet duyarız. Sizce Signal'in güvenilirliği konusundaki endişeler ne kadar önemlidir?
Kemal Yüce

Commodore 64 ile büyüyen, 99999 in 1 kasetlerde tek oyun çıkınca hayatın gerçek yüzünü öğrenen, teknoloji bağımlısı bir birisi.

Yorum yap

Yorumlar

Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol!