Sosyal Media
sengul

@ İşareti Nasıl Yapılır?

İşler ne kadar zor olursa olsun, teknoloji en kolayını bulmayı başarıyor. Dijital çağda çözümü olmayan problem, kestirmesi olmayan yol yok gibi. Baştan aşağı güncel teknolojiyle donatılan cihazlar güçlü ve kompakt. Tarihteki ilk bilgisayar ve bugün elimizden düşmeyen notebook'ları gözünüzün önüne getirin. Ultrabook ve notebook'lar inanılmaz hafif ve çığır açan teknolojiye sahip. Tabii, bu görüş bugünün dünyası için geçerli. Gelişme hızına bakıldığında yeni olarak adlandırdığımız teknolojilerin de tarihe karışması pek uzak değil.

Dijital çağın yerlileri olarak nitelendirilen yeni nesil teknoloji dünyasının içine doğuyor. Dolayısıyla, önceki kuşakların tabiriyle onların bilmediği yok. Diğer taraftan, dijital göçebe olarak adlandırılan bazı kullanıcılar ise Facebook'a girmeden önce @ işareti yapmakta zorlanıyor. İncehesap.com olarak amacımız web sitemizde, en güncel ürünleri en uygun fiyatlarla sizlere sunmak. Blog sayfamızda ise güncel teknoloji haberlerini sizlere aktarmayı, aklınıza takılan soruları yanıtlamayı seviyoruz. Kısacası, dijital çağın yerlisi ve göçebesi herkesi memnun etmeyi hedefliyoruz. Bu yazımız bazı kullanıcılar için basit olabilir fakat bilmeyen kullanıcılar için epey önemli bir konu. 

Klavyede Et Nerede?

Dijital ortamda en çok kullanılan işaret @ işareti. En basit örnek, mail adresine girmek için @ işareti şart. Sosyal medya uygulamaları ve paylaşımlı klasörlerde de yine et (@) işareti aracılığıyla kullanıcıları etiketlemek mümkün. Peki, klavyede @ işareti nerede? Eğer bir Q klavyeniz varsa, et (@) simgesinin "Q" harfi ile birlikte aynı tuşun içerisinde olduğunu görebilirsiniz.

Bilgisayarda @ Nasıl Yapılır?

Bilgisayar klavyesinde bulunan fakat tek tuşla gösterilmeyen bir dizi harf sembol bulunur. Hatta bazı dizüstü bilgisayar modellerinde, sayısal tuş takımı ayrıca bulunmaz. Harf ve rakamların tek tuşta bulunmuyor oluşu eksiklik anlamına gelmiyor. Tek tuş, tek karakter yazabilir ama iki tuş birden fazla fonksiyon anlamına gelir. Kulağa tekerleme gibi geliyor, aslında şunu söylemek istiyoruz. Bilgisayarların kompakt tasarıma sahip olması için belirli gereksinimler bulunur. Daha az yer kaplayan güçlü donanım parçaları, dayanıklı ve hafif kasa gibi. Benzer şekilde klavyelerin daha az tuşla daha fazla işlev gerçekleştirmesi gerekir. Notebook, ultrabook gibi modern bilgisayarlar saydığımız bu özellikleri taşıyor. Teknolojiyle iç içe olan kesim çoktan emoji tuşlu klavyelere geçti. Fakat çok sık bilgisayar kullanmayan kişiler alt tire, bilgisayarda @ nasıl yapılır gibi soruları merak ediyor.

Harf Kombinasyonları

Kullanıcıların klavyede @ işareti yapmak için en sık tercih ettiği yöntem harf kombinasyonudur. Aşağıdaki adımları takip ederek Et (@) simgesini oluşturabilirsiniz:

1.Adım: Ctrl + Alt + Q
2.Adım: Alt Gr + Q
3.Adım: Alt + 0 + 6 + 4

Tuşlara basarak et işareti yapmanın birden fazla alternatifi bulunur. Alt gr tuşu ile Q tuşuna aynı basarak et (@) işareti yapabilirsiniz. Ctrl, alt ve Q tuşlarına birlikte basarak da et işareti yapılabilir. Son olarak, alt tuşu ile 0, 6 ve 4 rakamlarına aynı anda basılarak da et işareti yapılabilir. Birbirinden farklı 3 farklı tuş kombinasyonu gösterdik. Bu tuş kombinasyonlarını yaparken hızlı olmanızda fayda var. 

Kopyala Yapıştır

Bilgisayar klavyesinde alt gr veya Q tuşu çalışmıyorsa alternatif olarak kopyala-yapıştır yapmayı da tercih edebilirsiniz. Bilgisayarda tarayıcıya girin ve et (@) işareti yazıp aratın, çıkan sonuçlar arasında sıralanan herhangi bir @ işaretinin üzerine tıklayın (seçin), mouse ile sağ tıklayın ve seçenekler arasından “Kopyala”ya tıklayın. Daha sonra, @ işaretini kullanmak istediğiniz alana gelin mouse ile sağ tıklayın ve “Yapıştır”ı seçin. Bahsettiğimiz kopyala-yapıştır işlemini klavyedeki kısayol tuşlarını kullanarak da yapabilirsiniz. Kopyalamak için Ctrl + C tuşlarına aynı anda basın, kopyaladığınız işareti yapıştırmak için bu kez Ctrl + V tuşlarına aynı basmak yeterli olacaktır.Yorum yap

*