fcp

140 Ekran TV Modelleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Serap K. 18.05.2022 (Güncellenme: 27.05.2024) Takip et
140 ekran ne demek? 140 Ekran TV Kaç Cm Olur? 140 Ekran TV Kaç Metreden İzlenir? 140 Ekran TV Ne Kadar Elektrik Harcar? Tüm soruların cevabı, 140 Ekran TV hakkında bilmeniz gerekenler yazımızın devamında.
140 Ekran TV Modelleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Televizyon satın alma sürecinde göz zevki ve bütçe ön plana çıkar. Mağazaların kullanıcılara sunduğu çeşitli ödeme kolaylıkları düşünülürse bütçeyi kafaya takmaya gerek yok diyebiliriz. Özellikler konusunda etraftandan tavsiye alabilir, kullanıcı yorumlarını okuyabilirsiniz fakat esas kriter kendi istekleriniz olmalıdır. Çünkü herkesin göz zevki ve performans beklentisi farklıdır. Bir başkası için büyük ekran deneyimi eşsiz olabilir, diğer taraftan sizin büyük ekranı koyabileceğiniz bir yeriniz olmayabilir.

Ekrandaki görüntünün en küçük parçası pikseldir, pikseller bir araya gelir ve görüntü oluşur. Bir ekrandaki piksel yoğunluğu ne kadar fazla olursa, görüntü kalitesi de o denli yüksek olur. Görüntü kalitesi sırasıyla HD Ready, Full HD (1920x1080) ve 4K Full HD terimleri ile ifade edilir. Ses gücü W değeri ile ifade edilir ve ses gücü ve kalitesi arttırılmış bir TV neredeyse sinematik deneyimi yaşatabilir. Bahsettiğimiz teknik özelliklerin ardından içerik gelir. Televizyonda ne izleyecek, ne dinleyecek ya da ne oynayacaksınız? Günümüzde üretilen televizyonların çoğunluğu “Smart” özelliklidir. İngilizcede akıllı anlamına gelen bu kelime kablolu veya kablosuz olarak internet bağlantısı olan televizyonlar için kullanılır. Bilgisayar, tablet ve telefondaki ağ bağlantısı artık televizyonlarda. Karasal yayın kanallarının haricinde sınırsız içerik dünyası kumanda veya akıllı telefonunuzun ucunda.

140 Ekran Ne Demek?

140 Ekran büyük ekranda izle, oyna ve dinle demektir. Kullanıcılar tarayıcılara ya da üretici firmalarına sık sık şu soruyu soruyor: 140 ekran ne demek? 140 Ekran, televizyon boyutunu temsil eder. Temel işlevi diğer televizyonlarla aynı olsa da 140 ekran TV’yi diğer modellerden ayıran en önemli özellik boyutudur. Boyut, TV satın alma sürecinde belirleyici olan ilk kriterdir. Kullanıcı deneyimini etkileyen boyut özelliği, inç ve cm cinsinden ifade edilir. İnç, cm değerleri boyut ile doğru orantılıdır, inç boyutu arttıkça görüntü ekranı, cm değeri arttıkça televizyon boyutları artar.

Görüntü ekranının bir köşesinden, diğer köşesindeki çapraz mesafe inç olarak ifade edilir. Üretici firmalar, kullanıcıların isteklerine uygun farkı boyutlarda TV üretir. Piyasada 32 inç, 43 inç, 55 inç ve daha fazla farklı boyutta model mevcuttur. Tabii, bu boyutlar yeterli mi tartışılır. Üretici firmalar, daha da ince paneller, daha büyük ekranlar ve daha gerçekçi görüntü sunmak için çalışmalara devam ediyor. Diğer taraftan, boyut kullanıcı beklentisi ve kullanım alanına bağlı bir özelliktir. Dar bir alana yerleştireceğiniz büyük ekran estetik görünümü bozabilir. Diğer taraftan dev ekranda izlemeyi ya da oyun oynamayı seviyorsanız 32 inç boyutlu bir televizyon sizi tatmin etmeyebilir. Bu sebeple, televizyonu yerleştireceğiniz alan ve göz zevkinizi göz önünde bulundurun.

140 Ekran TV Kaç Cm Olur?

Ev veya ofiste baş köşeye yerleşen TV, en değerli teknolojik aletler arasındadır. İcat edildiği günden günümüze kadar olan serüvenine baktığımızda arada çığır açıcı farklar olduğu görülür. Tek kanallı, siyah - beyaz başlayan deneyim günümüzde devasa ekran ve sesli komut ve sayısız içerik gibi özelliklerle donatıldı. Kullanıcı deneyimini geliştirmek amacıyla ekran boyutları gitgide inceldi ve büyüdü. Geliştirilen 4K çözünürlük sayesinde ekrandaki piksel sayısı arttırıldı ve görüntü kalitesi iyileştirildi. Bu sayede, gerçekçi görüntü ve deneyim sağlanıyor. Ekran teknolojisinde yaşanan gelişmelere paralel olarak diğer özellikler de iyileştirildi. Sonuçta, ne izlediğiniz kadar ne duyduğunuz, hangi içeriklere sahip olduğunuz da önemli. Ses gücü ve kalitesini arttırmak amacıyla Dolby Atmos teknolojisi gibi 3 boyutlu ses teknolojileri kullanılıyor. Ses ve görüntü teknolojilerinde yaşanan gelişmeler sonucunda izleyici ve sanal dünya arasındaki çizgi gitgide inceliyor. 140 ekran ve daha büyük ekrana sahip cihazlar da bu farkı ortaya koyuyor.

Bilgisayar, tablet ve televizyon gibi elektronik cihazların ekran ölçüsü inç olarak ifade edilir. Görüntü ekranının başlangıç ve bitiş noktası çapraz olarak ölçülür. 1 inç, 2.54 cm uzunluğa karşılık gelir. Dolayısıyla 140 ekran TV 55 inç, boyutları yaklaşık 122x68 cm olur. Büyük ekranı sayesinde, gerçekçi deneyimi arttırır. İzleme deneyimi, ortam büyüklüğü ve televizyonu yerleştireceğiniz alan boyutla ilgilidir. Televizyonu duvara monte olarak ya da TV ünitesi gibi parçaların üstüne yerleştirebilirsiniz. Daha sonra sorun yaratmaması için göz zevkinize uygun boyuttaki televizyonu yerleştireceğiniz alan ölçümlerini yapın.

140 Ekran TV Kaç Metreden İzlenir?

Televizyon seçerken en önemli sorulardan bir tanesi ekran boyutudur. Doğru ekran büyüklüğü neye göre belirlenir, 140 Ekran TV kaç metreden izlenir? Her ekran boyutunun doğru ve ideal izleme mesafesi mevcuttur. Ekran boyutu ve izleme mesafesi arasında doğru orantı bulunur. Ekran büyüklüğü arttıkça televizyon ile aranıza koymanız gereken mesafede artar. Örneğin, 55 inç 140 ekran bir televizyonun izleme mesafesi minimum 2 metre olmalıdır. Bu mesafenin altına düşerseniz ekrandaki pikseller belirginleşir ve izleme deneyiminizi olumsuz etkiler. Tam tersi durumlarda, yani izleme mesafesini arttırdığınızda ise ekrandaki detaylar ve televizyon boyutu size küçük gelmeye başlar. Bu gibi sorunlar yaşamamak için aşağıda maddeler halinde paylaştığımız TV boyutu, çözünürlük ve izleme mesafesi bilgilerinin yer aldığı listeyi inceleyin. Televizyonunuz kaç metreden izlenir öğrenin.

 • Görüntü çözünürlüğü 1080p olan 40" ila 43" TV modellerinde ideal izleme mesafesi 1.8 metredir, çözünürlük 4K ise 1.15 metre mesafeden izlenir.
 • Görüntü çözünürlüğü 1080p olan 46" ila 49" TV modellerinde ideal izleme mesafesi 2 metredir, çözünürlük 4K ise 1.35 metre mesafeden izlenir.
 • Görüntü çözünürlüğü 1080p olan 50” TV modellerinde ideal izleme mesafesi 2.15 metredir, çözünürlük 4K ise 1.45 metre mesafeden izlenir.
 • Görüntü çözünürlüğü 1080p olan 55” TV modellerinde ideal izleme mesafesi 2.35 metredir, çözünürlük 4K ise 1.60 metre mesafeden izlenir.
 • Görüntü çözünürlüğü 1080p olan 60” ila 65” TV modellerinde ideal izleme mesafesi 2.55 metredir, çözünürlük 4K ise 1.75 metre mesafeden izlenir.
 • Görüntü çözünürlüğü 1080p olan 65” ve üzeri TV modellerinde ideal izleme mesafesi 2.75 metredir, çözünürlük 4K ise 1.80 metre mesafeden izlenir.

140 Ekran TV Ne Kadar Elektrik Harcar?

Gereksiz enerji tüketimi çevreye ve cebinize zarar verir. İsrafı önlemek adına ev ve ofis ortamında kullanılan elektronik cihazların ne kadar enerji harcadığını hesaplamak gerekir.

Örneğin, çamaşır makinesi ve bulaşık makinesinin çok fazla enerji harcadığını tespit ettiniz, çözüm ne olmalı? Makine tam dolmadan çalıştırmayın, bu sayede tek seferde daha fazla çamaşır ve bulaşık yıkayarak elektrik ve su tasarrufu sağlayabilirsiniz. Makineniz eskiyse A+++ enerji sınıflı yeni bir makine alabilirsiniz. Enerji dostu bu makine enerji sınıfı düşük bir makineye kıyasla daha az su ve elektrik tüketir. Peki, sık sık kullanılan cihaz televizyon ne kadar enerji harcar?. Fatura zamlarının arttığı bu günlerde, elektrik faturasını düşürmek isteyen kullanıcılar “Televizyon ne kadar elektrik harcar?” sorusunu yoğun olarak araştırıyor. Televizyonun boyutlarına göre ne kadar enerji harcadığını saatlik ve günlük olarak sıraladık:

 1. 55” LED televizyon saatte yaklaşık olarak 25 Watt, günde ise 300 Watt elektrik harcar.
 2. 60” LED TV saatte yaklaşık 36 Watt,
 3. 80” LED TV saatte yaklaşık 50 Watt
 4. 108” LED TV saatte yaklaşık 75 Watt,
 5. 164” LED TV ise saatte yaklaşık 150 Watt elektrik tüketir.
Serap Kılıç

Yeni teknolojilerin başımızı döndürdüğü dijital çağın dinamiklerini takip etmek en büyük hobim. Merakımın mesleğimle kesiştiği incehesap.com'da yazılarımla karşınızdayım.

Yorum yap

Yorumlar

Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol!