Sosyal Media
sefa

Akıllı Telefonlarda Kişisel Bilgiler Nasıl Korunur?

Günümüzde kullandığımız akıllı cihazlarımız, kişisel bilgilerimizin güvenliği konusunda çok büyük tehlike teşkil etmektedirler. Bu aşamada, cihazlarımızdan gelecek olan zarardan korunabilmek için yapmamız gereken ve dikkat etmemiz gereken birtakım hususlar vardır. Öncelikle, akıllı cihazlarda tehlikeyi neyin oluşturduğunu bilmenizi istiyorum. Akıllı cihazlarımızda, sistemsel açıdan zarara uğramamız pek mümkün değil. Sistemsel açıda böyle bir sorun yaşasak bile muhattap bulabileceğimiz için haklarımızı savunabiliriz. Tehlikeyi oluşturan asıl detay, cihazların içerisine yüklediğimiz mobil uygulamalardır.

Mobil uygulama geliştiricileri, belki itiraf etmeseler bile bizim birtakım bilgilerimizi ulaşabilirler. Bunu yapabilmeleri için, mobil uygulamaya kişisel bilgilerin girilmesi gerekiyor. Ya da uygulama içerisine kötü amaçlı yazılım entegre ederek, sistem içerisine sızarak kişisel bilgilerimize ulaşabilirler. Bu aşamada öncelikle üçüncü taraf ve ne olduğu belirsiz olan mobil uygulamaları indirmemenizi, indirdiyseniz de silmenizi tavsiye ederim. Bu tip mobil uygulamalar, kişisel verilerinize ulaşmanın da ötesinde akıllı telefonlarınıza zararlı yazılımlarda içerebilir.

Üçüncü Taraf Uygulamalar Tüm Bilgilerinizi Ele Geçirebilir!

Bunun dışında, gündelik kullandığımız sosyal medya uygulamalarında tehlikeli olduğunu belirtmek isterim. En ünlü sosyal medya platformlarından örnek vermek gerekirse; Facebook, Instagram ve Twitter gibi platformlar. Bu platformlarda, sistemsel anlamda kişisel verileriniz çalınması ya da ele geçirilmesi neredeyse imkansızdır. Ancak, bu uygulamalarda kişisel güvenliğinizi en iyi şekilde sağlayabilmek için iki faktörlü kimlik doğrulama denilen güvenlik yönetimini tercih etmeniz gerekiyor. Bu aşamada, bu güvenlik özelliği aktif edildiğinde hesabınız iki şekilde korunmuş oluyor. Dolayısıyla, hesabınıza sızmak isteyen bir kişi hesabınıza erişim yapamayacağı için kişisel bilgileriniz daimi olarak güvende kalacaktır.

Akıllı Telefonlarda Kişisel Bilgiler Nasıl Korunur

Bunun dışında kişisel güvenlik anlamında cihazlarımızda yapmamız gereken çok fazla detay yok. Günümüz şartlarında üretilen akıllı cihazlar, her konuda kişisel güvenliğinizi sağlayacak şekilde üretiliyor. Özellikle yazılım konusunda gerçekten çok iyiler. Bu şartlar altında sistemsel açıdan herhangi bir zarara uğramazsınız. Özellikle son birkaç yıldır telefon üretici firmalara kesilen para cezaları nedeniyle hiçbir marka böyle bir işe yeltenmiyor bile. Ama yine de her kişisel bilginizi hiçbir akıllı cihaz ile paylaşmamanız önerimdir. Bu gibi hususlara dikkat edildiği taktirde kişisel bilgilerinizin üçüncü kişiler tarafından keşfedilmesi neredeyse imkansızdır.


Yorum yap

*