fcp
 Hesaplı Temmuz Fırsatlarını Sakın Kaçırma

Akıllı TV Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Başak U. 24.05.2021 (Güncellenme: 10.07.2024) Takip et
Yeni nesil akıllı televizyon alırken nelere dikkat etmeliyiz? Akıllı TV alırken dikkat edilmesi gereken hususları sizlerle paylaşıyoruz.
Akıllı TV Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Artık her evin neredeyse olmazsa olmazı haline gelen akıllı televizyonlar, gelişen teknoloji sayesinde kullanıcılarına farklı özellikler sunmaya başladı. Hal böyle olunca kullanıcılar da akıllı TV alırken model ve özellikler arasında kararsız kalmaya başladı. Kullanıcılar, birçok markanın geniş ürün yelpazesi arasında tercih yaparken önceliklerini ön planda tutmaları çok daha faydalı olacaktır. Biz de bu yazımızda akıllı TV alırken dikkat etmemiz gereken hususları sizlerle paylaşıyoruz.


Akıllı TV Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

1- Bütçenizi Belirleyin

Öncelikli olarak almak istediğiniz akıllı TV’niz için bütçe belirleyin. Belirlediğiniz bütçe çerçevesinde almak istediğiniz Smart TV’niz için marka ve model araştırması yapın.

2- Alacağınız TV’yi Hangi Amaçla ve Nerede Kullanacağınıza Karar Verin

Satın alacağınız TV’yi eğer evinizde kullanacak iseniz TV’nizin yüksek kalitede çözünürlüğe sahip olmasına özen gösterin. OLED ve LED LCD ekrana sahip Smart TV’ler yüksek kalitede çözünürlük sunan TV panelleri arasında yer alıyor. Bunlardan ihtiyacınıza göre bazıları yüksek görüntü kalitesi sunarken bazıları enerji tasarrufu sağlar.

3- Karar Verdiğiniz TV’yi Almadan Önce, İlgili Marka ve Modele Ait Kullanıcı Yorumları ve Şikâyetlerini Mutlaka İnceleyin.

Kullanıcı yorumları alacağınız akıllı TV modeli hakkında sizlere oldukça önemli bilgiler verecektir.

4- Alacağınız TV’nin Kullanacağınız Alana Uygun Boyutta Olmasına Dikkat Edin

Alacağınız akıllı TV’nin ekran boyutu TV’yi kullanacağınız odanızın büyüklüğüne göre orantılı olması daha keyifli bir izleme olanağı sunacaktır. TV ile izleyeceğiniz alan arasında en az 2.5 metre fark olması gerekiyor. Bu hem göz sağlığınız hem de konforunuz açısından son derece önemlidir. Yani çok küçük bir odaya çok büyük bir ekrana sahip Smart TV koyduğunuzda veya tam tersi durumda izleme konforunuz düşecektir.


5- TV’nizin LED, OLED ve QLED Seçimi Konusundaki İhtiyacınızı Belirleyin

OLED ve QLED teknolojisine sahip akıllı TV’ler oldukça yüksek görüntü kalitesi sunar. Ancak aynı oran da yüksek fiyata sahiptir. Eğer yüksek kalitede bir OLED veya QLED TV almak istiyorsanız maliyetine de katlanmak zorundasınız.

6- Alacağınız TV’nin İşlemcisini Göz Önünde Bulundurun

Smart TV’lerde işlemci oldukça önem taşıyor. Düşük bir işlemciye sahip akıllı TV’nin hareketleri ve geçişleri de yavaş olacaktır. Böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız

7- Garanti ve Servis Durumu Hakkında Bilgi Alın

Alacağınız TV’nin geniş servis ağına ve uzun garanti süresine sahip olmasına özen gösterin.

8- Alacağınız TV’nin Hangi Bağlantı Türleri ve Girişlerini Barındırdığını Mutlaka İnceleyin

Evinizde sinema keyfini sonuna kadar yaşamanızı sağlayan televizyon modelleri için seçeceğiniz TV’nin kaç HDMI, USB Type-C bağlantısı bulunduğuna dikkat etmelisiniz.

LED TV Modellerine Göz Atmak İçin Tıklayın...


Başak Uzun

Teknoloji Editörü ve İncehesap Blog Yazarı. Teknoloji, pratik bilgiler, ürün incelemeleri ve oyunlarla ilgili yazılar kaleme alır. Yemek yapma, gezme ve yeni şeyler keşfetmeye bayılır.

Yorum yap

Yorumlar

Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol!