Sosyal Media
sefa

Android Cihazlarda ki Isınma Sorunu Farklı Bir Boyuta Girdi!

Cep telefonunuzu elinize aldığınızda ya da cebinizdeyken bir sıcaklık hissettiğinizde bilirsiniz ki telefonunuzda bir şeyler ters gitmektedir. Ne yazık ki, Android cihazların neden ısındığına ilişkin net bir cevap bulunmamaktadır. Isınma sorunu birçok farklı gerekçeyle ortaya çıkmış olabilir. En yaygın neden, arka planda işlemciyi kullanan fazla sayıda uygulamanın açık kalmasıdır. Cihazınız beklenmedik bir zamanda ısınmaya başladıysa, görev yöneticisine girip, açık olan ve kullanmadığınız uygulamaları kapatmayı denemenizi öneririz.

Android telefonların ısınmasının ikinci büyük nedeni ise, kötü amaçlı yazılım ya da kötü kodlama içeren uygulamaların cihaza yüklenmesidir. Apple ekosistemine kıyasla daha esnek bir yapıya sahip olan Google Play Store, zaman zaman kötü kodlanmış ya da vaadettiğinden farklı bir amaca hizmet eden uygulamalara ev sahipliği yapabilmektedir. Cihazınız beklenmedik zamanlarda ısınıyorsa telefonunuzda yüklü olan uygulamaları kontrol etmenizde fayda var. Ne idüğü belirsiz bir uygulama, cihazınızın ömründen ömür yiyor, sıcak yaz günlerinde cebinizde bir kor taşımanıza neden oluyor olabilir.

Bir diğer olası senaryo, cep telefonunda donanımsal bir problem yaşanmasıdır. Orijinal olmayan bir şarj cihazı ya da pil kullanımı, cihazın anormal tepkiler vermesine ve aşırı ısınmasına neden olabilir. Cihazınızda üreticinin resmi aksesuarlarını ya da uygun bulduğu markalar tarafından üretilmiş olan aksesuarları kullanmanızda fayda var.

Bunların dışında, cihazın doğrudan güneş ışığına bağlı kalması, ortam sıcaklığı gibi nedenler de cihazın ısınmasına neden olabilir. Bu tarz durumlar, uzun süreli olmadığı ve çok sık tekrarlanmadığı sürece cihazınızda kalıcı bir etki bırakmayabilir. Ancak, cihazınız belirli süre güneş ışığına maruz kalıp ısındıktan sonra, saatler boyunca soğumuyorsa, güneş ışığından bağımsız olarak bir ısınma problemi olduğu söylenebilir.

Isınan Android Telefonlar Nasıl Soğutulur?

Şu an elinizi yakmakta olan ya da masanızı ısıtan cihazınızı soğutmak için yapabileceğiniz bazı hamleler var. Bunları sizin için aşağıda listeliyoruz.

  1. Tüm uygulamaları kapatın. Cihazınız çok fazla uygulamaya çalıştırmaya çabalarken fazla çalışmış ve ısınmış olabilir. Tüm uygulamaları kapattıktan sonra cihazınızı 10-20 dk boyunca açmadan bekleyin.
  2. Ekran parlaklığını düşürün. Belki farkında değilsinizdir, ancak ekran parlaklığınız yüksek bir seviyede olabilir. Bu durum da cihazın özellikle ekran bölümünün ısınmasına yol açabilir. Ekran parlaklığını bir miktar düşürüp bekledikten sonra cihazınızın soğumaya başladığını siz de göreceksiniz.
  3. Kılıfı Çıkarın. Yine ani ısınma durumunda bir çözüm yolu olarak, cihazınızı kulufundan ayrı tutup bir süre o şekilde bekletmeyi düşünebilirsiniz. Yaz sıcağında hararet yapan insanlarda bağrı açma hareketi nasıl işe yarıyorsa, telefonu kılıftan çıkarmak da o etkiyi yaratacaktır. Bu sayede, cihazınızın mevcut ısısını hızlı bir şekilde dışarı aktarılmasına yardımcı olabilirsiniz.
  4. Telefonu Uçak Moduna Alın. Cep telefonunuzda bulunan uçak modu, konfigürasyonunuza bağlı olarak cihazınızın tüm ağ bağlantılarını kesmeye yarar. Arka planda iş yapan bu bağlantıların kesilmesi cihazınızın hızlı bir şekilde soğumasına yardımcı olabilir.
  5. Oyuna Ara Verin. Cihazınız siz onunla oyun oynamaya başladığınızda ısınmaya başlarsa, muhtemelen oyunun talep ettiği işlem gücü cihazınızın kapasitesini zorlamaktadır. Bu durumda, o oyunu uzun süreli oynamama gibi bir yaklaşım benimsemeniz gerekebilir. Oyun grafik ayarlarını en düşük seviyeye getirmenize rağmen ısınma sorunu devam ediyorsa, ve henüz oyunun hikayesinde çok ileri gitmediyseniz, oyunu telefondan silmek de sizin için bir çözüm olabilir.

Günümüzde ayrılmaz bir parçamız olan cep telefonlarının birer ateş topuna dönüşmesi hiçbirimizin hoşuna gitmez. Bu gibi problemlerle karşılaşmamak için, yukarıda listelediğimiz çözümleri deneyerek siz de Android telefonunuzda ısınma sorununu tarihin tozlu raflarına kaldırmanız mümkün olur.


Yorum yap

*