Sosyal Media
sefa

Apple Logosu Hakkında Bunları Biliyor Muydunuz

Dünyanın en değerli şirketlerinden biri olan Apple’ın logosu ilk olarak nasıl ortaya çıktı? İlk başta farklı bir tasarıma sahip olan Apple Logo’su daha sonraki yıllarda son şeklini aldı. Logonun ortaya çıkmasının arkasında isim ise grafik tasarımcısı Rob Janoff.

1- İlk Orijinal Logo Isaac Newton’du


Apple’ın kurucu ortaklarından biri olan Ronald Wayne tarafından tasarlanan orijinal logo, Newton’un bir ağacın altında otururken yerçekimi kavramını bulmasının resmedilmiş görüntüsüydü.

Steve Jobs, bu logonun iki nedenle şirket için iyi olamayacağını söylüyordu. Biricisi, logonun büyük olması nedeniyle küçük cihazlara sığmaması diğeri ise şirket adını doğrudan yansıtmamasıydı. Bu nedenle yeni logo tasarlamak için pazarlama firması Regis McKenna ile temas kuruldu.

2- Logo İçin Tek Bir Seçenek Vardı


Şirket logosunun değiştirilmesi için bir tek seçenek ortaya çıkmıştı. O da elma logosu.

3- Isırık Elma Logosu


Grafik tasarımcısı Rob Janoff, haftalarca logo üzerinde çalıştığını ve sonunda kolayca tanınabilir ısırık elma logosunun ortaya çıkardığını söylüyor. Aslında ısırık elmanın bilinçli bir şekilde olmadığını da itiraf ediyor.

4- Gökkuşağı Renkleri


Apple, bilgisayar dünyasına yeni bir soluk getirmek istiyordu. O dönemde hiçbir bilgisayar renkli değildi. Şirket, markayı teknoloji ile senkronize etmek için hem logosunu hem de çıkardığı bilgisayarı renkli yaptı. Apple, ilk renkli logo tasarımını ve renkli bilgisayarını 1998 yılında çıkardı.


Yeni renkli logo ilk olarak Apple II bilgisayarlar modelinde kullanıldı.


Yorum yap

*