fcp
Peşin Fiyatına Taksit Kampanyası

Dünyanın en büyük çip üreticisi TSMC gelirini %57 artırdı

Kemal Y. 10.11.2022 (Güncellenme: 21.06.2024) Takip et
Tayvan merkezli TSMC’nin geliri Ekim ayında yüzde 57 artış gösterdi. İstatistiklere çip krizi devam ederken şirketin yıllık bazda Ekim ayı geliri yüzde 57 artış gösterdi ve 6.6 milyar dolara ulaştı.
Dünyanın en büyük çip üreticisi TSMC gelirini %57 artırdı

Ülkelerin çip savaşları devam ederken dünyanın en büyük çip şirketi TSMC’nin gelirleri atmaya başladı. Özellikle askeri teknolojiler ve elektrikli araç teknolojileri sebebiyle çip krizi tekrar alevlendi. Artık temel ihtiyaç haline gelmiş olan bilgisayarlar ve cep telefonları için çip savaşı zaten yıllardır devam ediyor.

Birçok ülke artık kendi çip fabrikasını kurmaya başladı. En az 5 yıl süren çip fabrikası inşaatlarından anlıyoruz ki dünya ekonomisi en az 5 yıl boyunca her zaman inişte olacak. Tayvanlı şirket TSMC önümüzdeki günlerde çok ciddi pazarlama sorunları yaşayacak.

Ülkeler çip fabrikaları kurmaya başladı

Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere dünyanın farklı yerlerinde devasa çip fabrikaları kurulmaya başlandı. Rekabet ortamı olmadığı için TSMC dünyaya çok uygun fiyata çip tedariki yapabiliyordu fakat artık senaryo değişiyor. Tayvan para biriminin değer kaybetmesi ile satışlar artış gösterse de ilerleyen dönemlerde ülkelerin kendi çip fabrikalarını açması sebebiyle TSMC’ye olan talep azalacak. 2022 yılının başından bu yana TSMC hisseleri düşmeye devam ediyor.  2023 yılında mutlaka sermaye düşürmesi gerekecek olan şirketin işten çıkarmalara başlayacağı düşünülüyor. Yaklaşık 5 milyar dolarlık bir bütçenin kasada kalması gerekiyor ve bu sebeple işçi çıkartmalardan üretim azaltmaya kadar birçok değişiklik yapılacak.

Çip krizi TSMC gelirine doping etkisi yapıyor

Az önce dediğimiz gibi TSMC, ülkesinin para biriminin değer kaybetmesi ile birlikte daha çok sipariş almaya başladı. Üçüncü çeyrekte 20 milyar dolardan fazla kar eden TSMC, kar marjını yüzde 60 seviyelerinde tutmayı planlıyor.

Ekim ayında 6.6 milyar dolar kar eden şirket hedeflerinin de üstünde bir performansla yılı tamamlamayı planlıyor. Şirketin maliyet azaltmasının en büyük sebebi ise ABD’de yeni bir fabrika açıyor olmasıdır. 12 milyar dolarlık yatırım ile Arizona’da açılacak olan yeni çip fabrikası ile ABD’nin çip ihtiyacını karşılayacak olan TSMC’nin Biden’dan teşvik aldığını da biliyoruz.

Otomobillerden akıllı telefonlara, yazılımdan uçak ve askeri teknolojilere kadar her alanda gerekli olan çipler ile alakalı yorumlarınızı bekliyoruz.

Kemal Yüce

Commodore 64 ile büyüyen, 99999 in 1 kasetlerde tek oyun çıkınca hayatın gerçek yüzünü öğrenen, teknoloji bağımlısı bir birisi.

Yorum yap

Yorumlar

Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol!