fcp
 Hesaplı Temmuz Fırsatlarını Sakın Kaçırma

Çip Üretiminde Çin ve Güney Kore İş Birliği Yükseliyor

Kemal Y. 03.03.2023 (Güncellenme: 15.07.2024) Takip et
Çip üretimi son zamanlarda ulusal güvenlik meselesi haline geldi. Çin ve Güney Kore’nin işbirliği ile üretim artacak ve Çin’in ihracatı hız kazanırken Güney Kore’nin ithalatında artış yaşanacak. İşte detaylar!
Çip Üretiminde Çin ve Güney Kore İş Birliği Yükseliyor

Güney Kore ve Çin arasındaki çip üretimi işbirliği, ABD'nin gelişimini sınırlandırmaya yönelik çabalarına rağmen bazı alanlarda giderek daha yoğun bir hal alıyor. Çin'den Güney Kore'ye çip üretimi için kullanılan silikon plakalarının ithalatının arttığı açıklandı. Bu artış neredeyse Japon-Kore işbirliğindeki seviyelere yaklaştı.

Özellikle Ocak ayında, Güney Kore'ye 74,88 milyon dolarlık silikon plakaları ithal edilirken aynı dönemde Japonya'dan 77,70 milyon dolarlık ithalat gerçekleşti. Bu arada, Çin'den ithal edilen silikon plakalarının hacmi yıllar içinde sürekli artıyor. 2020'de 424 milyon dolarlık ithalat gerçekleşirken, bir yıl sonra hacim 653 milyon dolara, 2022'de ise 777,7 milyon dolara yükseldi. 2023 yılının Ocak ayında da, küresel yarı iletken pazarındaki düşüşe rağmen ithalat önemli ölçüde arttı. Öte yandan, Japonya'dan benzer ürünlerin Güney Kore'ye ihracatındaki yavaşlama dikkat çekiyor. Böylece 2020'de 916 milyon dolarlık plaka ithal edilirken, 2021'de 948 milyon dolar ve 2022'de 897 milyon dolarlık ithalat gerçekleşti.

5 şirket sektörün yüzde 95’ini kontrol ediyor

Güney Kore'nin geleneksel olarak çiplerin çoğunu Japonya'dan ithal ettiği biliniyor. Küresel pazar yaklaşık 12 milyar dolarlık bir büyüme gösterdi. Beş önde gelen satıcı, pazarın %95'ten fazlasını kontrol ediyor. SEMI Birliği'nin verilerine göre, 2021'de dünya pazarının %31,4'ünü Japon Shin-Etsu, %24,4'ünü yine Japon Sumco, %17,8'ini Tayvanlı GlobalWafers, %13,5'ini Güney Koreli SK Siltron ve %9,5'ini Alman Siltronic kontrol etti. Ancak son iki yılda piyasa önemli ölçüde değişti. Özellikle Çin'de düşük maliyetli rekabetçi plakalar sağlayan SEMI istatistiklerinde yer almayan şirketler gelişiyor. Genellikle, alt ve orta fiyat segmentlerindeki 150 ve 200 mm varyantları söz konusu oluyor.

Güney Kore, Çin'den kremniyum plakaları ithalatını artırıyor

Güney Kore, yarı iletken üretiminde kullanılan kremniyum plakaları için yıllardır Japonya'ya bağımlıydı. Ancak son yıllarda, Güney Kore'ye kremniyum plakaları ihracatı yapan Çinli şirketlerin piyasaya girmesiyle bu durum değişiyor. 2020'de Güney Kore, 424 milyon dolar değerinde kremniyum plakaları ithal etti ve bu rakam 2022'de 777,7 milyon dolara kadar yükseldi. Ocak 2023'te yapılan ithalat, dünya çapında yarı iletkenlerin talebinin azaldığı bir dönemde bile artış gösterdi.

Japon üreticilerinin satışları azalırken, Çinli üreticilerin satışları artıyor

Yıllar boyunca, Japonya Shin-Etsu, Sumco gibi büyük şirketleriyle yarı iletken endüstrisinde önemli bir rol oynamıştı. Ancak son zamanlarda, Çinli şirketlerin piyasaya girmesiyle Japon şirketlerinin satışları azalmaya başladı. Verilere göre, 2022'de Güney Kore'nin Japonya'dan ithalatı 897 milyon dolar değerinde oldu. Bu, 2021'de kaydedilen 948 milyon dolardan bir miktar daha düşüktür ve Japon üreticilerin rekabet gücünün zayıfladığını göstermektedir.

Kemal Yüce

Commodore 64 ile büyüyen, 99999 in 1 kasetlerde tek oyun çıkınca hayatın gerçek yüzünü öğrenen, teknoloji bağımlısı bir birisi.

Yorum yap

Yorumlar

Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol!