Sosyal Media
sengul

DSLR Fotoğraf Makinesi İçin Kullanım İpuçları

Fotoğraf çekmeye henüz yeni başlıyorsanız ve bu konuda çok fazla tecrübeniz yoksa hazırladığımız bu yazımız sizin için oldukça faydalı olabilir. Fotoğraf çekme konusunda temel birkaç bilgi öğrenmeniz daha iyi bir fotoğraf çekmenizi sağlayabilir.

1- Makineyi Elinizle İyi Kavrayın

Başarılı çekimler yapabilmek ve titreyen görüntüleri önlemek için fotoğraf makinesinin gövdesini bir elinizle iyi bir şekilde kavramanız gerekiyor.


Diğer elinizi ise objektifin altına yerleştirin. Böylece fotoğrafınızın hem zoom ayarını daha kolay yapabilir hem de makinenin titremesinin önüne geçmiş olursunuz. Sonuç olarak daha iyi fotoğraflar ortaya koyarsınız.


2- Otomatik Odaklama ve Stabilizer Ayarı Kullanın

Fotoğraf çekimine yeni başlıyorsanız otomatik odaklama stabilezer ayrını kullanın. Böylece fotoğraflarınızın netlik ayarı otomatik olarak yapılacaktır. Tabi ileride fotoğraf çekimi konusunda yeterince bilgi sahibi olduktan sonra bu ayarı kendiniz yapabilirisiniz.


Otomatik odaklama ve stabilizer ayarı genellikle makinenin lens kısmında yer alır. Buradan bu ayarlamayı yapabilirsiniz.

3- Hafıza Kartı Alın

DSLR makinelerde genellikle depolama alanı bulunmadığı için makinenizle birlikte bir hafıza kartı alın. Kart hafızasının hemen dolmasını istemiyorsanız yüksek depolama alanına sahip kartları tercih edebilirsiniz. 32 GB’lık bir kart başlangıç için işinizi rahatlıkla görür.


4- Çekim Modlarını Öğrenin

DSLR makinelerinin önemli özelliklerinden biri olan çekim modlarının nasıl kullanılacağını öğrenmeniz size çok büyük avantaj sağlayacaktır. Örneğin, makro çekimin nasıl yapılacağını, nerelerde flaş kullanmanız gerektiğini, diyafram ve enstantane ayarlanın nasıl olması gerektiğini bilmeniz oldukça işinize yarayacaktır.


I- Macro Modu

Basitçe ifade etmek gerekirse macro mod, yakın plandaki büyük veya küçük nesnelerin daha net görünmesini sağlar. Bu modda çekim yaparken çekmek istediğiniz nesnenin detaylarını ön plana çıkarırsınız. Çiçekler, böcekler, kuşlar genellikle macro çekime konu olurlar. Makinelerde bu mod çiçek simgesi ile gösterilir.


II- Gece Modu

Karanlık ortamlarda çekim yaparken, fotoğrafın daha kaliteli olması için makine daha fazla ışığa ihtiyaç duyar. Bu nedenle ışığın yeterli olmadığı durumlarda gece modunda çekim yapmak daha doğru bir tercih olacaktır. Makinenizi bu moda ayarlamak için mod ayarını ay simgesi konumuna getirin.


III- Spor Modu

Bu modda yapacağınız çekimler, genellikle hareket halindeki nesnelerin sabit ve daha net görünmesini sağlar.


Havai fişek gösterilerin çekimlerinde de bu modu kullanabilirsiniz.


IV- Manzara Modu

Manzara modu, yalnızca güzel manzara fotoğrafları çekmek için değil aynı zamanda birden fazla veya büyük bir nesneyi fotoğraflamak için de kullanılır. Bu modda görüntünün tamamının net çıkması sağlanır. Manzara fotoğraflarında alan derinliğinin fazla olması her zaman istenilen bir durumdur.


V- Portre Modu

Portre modu, manzara modunun tam tersi durumlar için kullanılır. Bu modda, çekilmek istenen nesneye odaklanılır ve resmin geri kalan kısmı bulanıklaştırılır.


5- Filtreler Kullanın

Fotoğraflarda belirli efektler kullanmak istiyorsanız makinenizin lensine birbirinden şık filtreler  (polarize, renkli fitleler gibi) takabilirsiniz.

 

Son olarak, fotoğrafçılığa yeni başlıyorsanız ve kursa gidecek bir bütçeniz de yoksa, makinenizin kullanım klavuzunu (eğer makinenizin kutu içeriğinden çıkmadıysa) temin edin. Bu klavuzdan temel birçok şey öğrenebilirsiniz. Öğrendiklerinizi de sürekli olarak uygulayaın. Farklı şekillerde çekim yapmayı unutmayın. Böylece ileride kendi tarzınızı da oluşturabilirsiniz.


Yorum yap

*