Sosyal Media
sengul

Fortnite, Apple Store ve Google Play Store Mağazalarından Kaldırıldı!

Mobil oyun dünyası, 13 Ağustos 2020 Perşembe akşamı yaşanan bir gelişmeyle çalkalandı. Epic Games tarafından geliştirilen ve dünya genelinde milyonlarca hayranı bulunan Fortnite’ın iOS sürümü 13 Ağustos gecesi iOS App Store mağazasından kaldırıldı. Bu gelişme tazeliğini korurken, Google’dan da benzer bir hamle geldi. 14 Ağustos günü öğlen saatlerinde Fortnite, Google Play Store’dan da kaldırıldı.

Her şey, 13 Ağustos günü Epic Games’in Fortnite’a yaptığı güncellemeyle başladı. Oyuna bir takım yeni özellikler getiren bu majör geliştirmelerden birisi de ödeme sisteminde yapılan bir değişiklikti. Güncelleme öncesinde, yalnızca uygulama mağazalarının resmi ödeme altyapılarını kullanan Epic Games, bu geliştirmeyle birlikte, oyun içi para birimi olan V-Bucks’ı uygulama mağazarının ödeme altyapılarından bağımsız olarak doğrudan satın almayı sağlayan bir özelliği kullanıcılarına sundu.


Bu güncellemenin üzerinden çok geçmeden Apple ve Google firmaları, Fortnite oyununu uygulama mağazalarından kaldırdı. Her iki uygulama mağazasında da, mobil uygulamalar içinde satın alma işlemi sağlamayı düşünen geliştiricilerin, resmî ödeme sistemini kullanma zorunlulukları var. Mağazaların sunduğu ödeme sistemleri üzerinden gerçekleşen her bir uygulama içi satın alımda, uygulama mağazaları belirli bir komisyon bedeli kesiyor. Örneğin Google Play Store’da bir uygulama içinde gerçekleşen satın alımda Google, %30 gibi bir bedeli komisyon olarak alıyor.

Yüksek komisyon oranlarına karşı çıkan Epic Games firması yayınladığı son güncelleme ile, Apple ve Google’ın sunduğu resmî ödeme altyapılarını atlayarak, kullanıcılara doğrudan V-Bucks satın alma imkânı veren bir ödeme alternatifi sunmuştu. Bu yeni ödeme alternatifi; Epic Games’in daha fazla kazandığı, kullanıcıların %20 tasarruf ettiği, uygulama mağazalarının ise hiçbir şey kazanamadığı bir durumun ortaya çıkmasına neden oldu.

Fortnite’ı uygulama mağazalarından kaldıran Apple ve Google firması yetkilileri Epic Games’in bu tutumunun, uygulama mağazası kurallarının ihlali anlamına geldiğini belirtti. Epic Games ise, uygulama mağazalarının fahiş komisyon oranlarını rekabeti engelleyen bir tutum olarak değerlendirdiğini ve hukukî olarak haklarını arayacaklarını belirttiler.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Apple, 10 yıldır Apple’ın ekosisteminden faydalanan Epic Games’in bu hamlesini “talihsiz” olarak nitelendirdi. Ayrıca açıklamanın devamında “Bu ihlal durumunu çözmek amacıyla Epic ile birlikte çalışma için her türlü çabayı göstereceğiz.” Şeklinde ifadelere yer vermesi Apple’ın ortaya çıkan anlaşmazlığı çözme adına bir hamle olarak değerlendirildi.

 

Epic Games #FreeFortnite Kampanyasını Başlattı.

Tüm bu gelişmelerin ardından, Apple ve Google’a karşı açıklamalar yapan Epic Games, haklarını hukukî yollarla arayacağını belirtti. Bununla da kalmayan firma, #FreeFortnite etiketiyle bir sosyal medya kampanyası başlatarak, uygulama mağazalarının yüksek komisyon oranlarına karşı yürüttüğü bu mücadelede hayranlarının desteğini talep etti. Kampanya kapsamında, George Orwell’ın meşhur 1984 kitabından atıfla hazırlanan video ile Apple’ı hedefine aldı.


Yorum yap

*