fcp
 Hesaplı Temmuz Fırsatlarını Sakın Kaçırma

Gaming Notebook'ların Isınma Sorununa Kesin Çözüm!

Kemal Y. 31.05.2022 (Güncellenme: 14.07.2024) Takip et
Gaming Notebookların çok yüksek ısılara çıkmasına engel olun. Bunu yapabilmek için belirli ekipmanlara ihtiyacınız olacak. Gerekli ekipmanlara sahip olarak cihazınızı güvende tutabilirsiniz.
Gaming Notebook'ların Isınma Sorununa Kesin Çözüm!

Notebooklar amaçları gereği hafif, ince ve taşınabilir olması gerekmektedir. Özellikle yeni nesil notebookların çok ince bir tasarıma sahip olduğunu görebilirsiniz. Bilgisayar endüstrisinin gelişmesi ile birlikte işlemcilerin içerisine yerleştirilen grafik arabirimleri sayesinde notebooklarda ekran kartına ihtiyaç kalmıyor. Bu sayede çok daha ince notebook modelleri görebiliyoruz. Gaming Notebooklar biraz daha kalın olmak zorundadır. Bunun sebebi, bilgisayar sisteminin çok büyük bileşenlere sahip olması ve kalabalık olmasıdır.

Yeni nesil Gaming Notebooklarında ince bir yapıda olabildiğini görebiliyoruz. Performans içeriği olmayan notebookların çok ince olmasında pek problem yoktur. Ancak, performanslı bir Gaming Notebook aldığınızda cihazın inceliği bazen problem yaratabiliyor. Cihazın içerisinde zor bir şekilde entegre edilen ekran kartı ve diğer sistem bileşenleri bu ince tasarımın içerisinde boğulup kalabiliyor. Özellikle bilgisayar sistemi yorulmasın ve daimi olarak hava alabilsin diye farklı havalandırma tasarımları tercih edilse bile sistem bir şekilde ısınmaya devam ediyor.

Gaming Notebookların Isınmasına Yüzde Yüz Çözüm!

Oyuncuların en büyük şikayetleri genellikle bu alanda oluyor. Bilgisayar sisteminin ısınması, firmalar tarafından düşünülen bir olaydır. Ancak, sistem havasız kaldığından normalinden daha fazla ısıya çıktığı için bir süre sonra sorun olabiliyor. Fazla ısının dışarıdan atılması bu bilgisayar sistemlerinde zor olduğu için, sisteme manuel olarak müdahale etmek gerekebiliyor. Örneği; soğutucu bir stant alarak cihazı o şekilde kullanabilirsiniz. Bu sayede cihazın hava almasını kolaylaştırabilir ve ısınmasının önüne geçebilirsiniz.

Gaming Notebook'ların Isınma Sorununa Kesin Çözüm!

Gaming Notebooklar sistem tasarımı gereği normal kullanımlarda da yüksek ısılara çıkabilir. Bu aşamada özellikle oyun oynamıyorken cihazın performans içeriğini düşürmeniz bilgisayar sisteminin lehine olacaktır. Bunu yapmanız durumunda sistem bileşenlerini de koruma altına almış olursunuz. Performans gereken zamanlarda yani oyun oynuyorken, sistem hava alacak şekilde düz bir yerde olmalıdır. Türkçesi dizüstü bilgisayar olsa bile yüksek performanslı notebookların dizinizin üzerinde durmaması gerekiyor. Özellikle yüksek ısılarda dizinizde duran bir bilgisayar sistemi sağlık sorunlarınıza yol açabilir.

Gaming Notebooklar için özel tasarlanmış soğutucu stantların kullanılması, bu kişiler için en iyi tercih olacaktır. Bu aparatlar sisteme daimi olarak temiz ve soğuk hava göndererek sistemin rahat çalışmasına olanak tanır. Dışarıya atılması gereken havayı bulundurduğu fanlar sayesinde hızlandırarak sistemin soğuk çalışmasını sağlar. Sistemi sürekli olarak temiz hava ile kullanmak bilgisayarınızın çok daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Gaming Notebooklarınızı normal kullanımlarda bile stant ile kullanmanız en iyi seçenek olacaktır.

Kemal Yüce

Commodore 64 ile büyüyen, 99999 in 1 kasetlerde tek oyun çıkınca hayatın gerçek yüzünü öğrenen, teknoloji bağımlısı bir birisi.

Yorum yap

Yorumlar

Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol!