fcp
 Hesaplı Temmuz Fırsatlarını Sakın Kaçırma

Instagram'da Satış Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Serap K. 17.08.2022 (Güncellenme: 15.07.2024) Takip et
Intagram dünyanın en popüler uygulamaları arasında ve dünya genelinde kullanıcılar günde yaklaşık 2 buçuk saatini sosyal medyada harcıyor. Sadece bu bilgiler bile işletme sahiplerinin Instagram'da hesap açması için yeter de artar.
Instagram'da Satış Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Instagram, dünya genelinde en çok kullanılan uygulamalar arasında yer alıyor. Kullanıcılar, timeline'da gezinmeyi ve reels videoları ard arda oynatmayı seviyor. Diğer taraftan, her gün milyonlarca kullanıcı Instragram üzerinden alışveriş yapıyor. İletişim ve etkileşimi besleyen bu mecranın, sadece eğlence amaçlı olmadığı bir gerçek. Uygulamanın ticari yönü kullanıcılara küçük çaplı bir e-ticaret deneyimi sunar. Influencer ve ünlü kişilerin linkini paylaştığı ürünler yok satıyor desek yanlış olmaz. Genellikle büyük e-ticaret siteleriyle anlaşan Instagram ünlüleri bir nevi dijital reklam yüzü oluyor. Dev şirketler haricinde küçük ve orta ölçekli mağazalarda satış yapmak, bilinirliğini arttırmak amacıyla Instagram'ı kullanıyor. Devasa kullanıcı kitlesine sahip uygulamada mağaza açmak ücretsiz ve satış yapmak çok kolay!

Instagram'da Satış Yapmak İstiyorsanız Şunları Bilin

Intagram dünyanın en popüler uygulamaları arasında ve dünya genelinde kullanıcılar günde yaklaşık 2 buçuk saatini sosyal medyada harcıyor. Sadece bu bilgiler bile işletme sahiplerinin Instagram'da hesap açması için yeter de artar. Uygulama ekosistemi kullanıcılara uygulamadan çıkış yapmadan doğrudan web sitene yönlendirme veya yerleşik ödeme yoluyla alışveriş yapma imkanı sunuyor. Peki, instagram'ın satış olanaklarından yararlanmak için bilmeniz gerekenler neler? 

İşletme Hesabı Açın

İşletmeniz henüz Instagram'da değilse, müşterilerinizle etkileşim kurmak için bir profil oluşturmayı düşünmenin zamanı gelmiş demektir. İşletme hesabı, profilin kişisel hesaplardan ayrılmasını ve daha güvenilir olmasını sağlar. Ürünleri tanıtmak için sıfırdan işletme hesabı açmak veya halihazırda kullandığınız profili işletme hesabına çevirmek için şu adımları takip edin:

  • Ayarlar kısmında, Hesap seçeneğini bulun ve Profesyonel Hesaba Geçiş Yap'a dokunun.
  • İşletmenizi tanımlayan kategori ve İşletme'yi seçin.
  • Tüm işlem bu kadar, Instagram business hesabınız hazır!

Profesyonel Olun

Profil sayfası, insanların şirketiniz ve ürünleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmesine ve incelemesine olanak tanır. Marka hikayenizi anlatma tarzınız ne kadar profesyonel olursa, o kadar çok dikkat çekersiniz. Feed'iniz, hikayeleriniz ve videolarınız mümkün olduğunca profesyonel seviyede olmalı.

Güvenilir Ödeme Yöntemleri

Instagram'da satış yapmanın altın kurallarından biri de güvenilir ödeme yöntemidir. Kapıda ödeme, banka kartı / kredi kartı ödeme yöntemlerini kullanıcılara sunabilirsiniz. Aslında güvenilirlik sadece ödeme konusunda değil, ürün veya hizmet pazarladığınız şey için de geçerlidir. 

İşletme Bilgileriniz Instagram Profilinde Olsun

Instagram mağazaları, marka hikayenizi düzenlemenize ve ürünlerinizi dünyaya sergilemenize yardımcı olur. İşe temelden başlamak gerekir. Yer, isim, hizmet ve diğer detaylar anlaşılır biçimde profilinizde yer almalı. 

Takipçilerinizle Etkileşimde Olun

Sosyal medya siteleri, işletmelere son derece detaylı kitleler sunabilir. Uygulamaya kayıt aşamasında kullanıcılar yaş, cinsiyet vb. temel bilgileri girer ve uygulamayı kullandıkça kendi hakkında detaylı bilgiler paylaşmaya devam eder. Her şeyi güncel tutmak, tüm bağlantılarınıza yanıt vermek ve etkileşimde olup ilgi çekici paylaşımlar yapmak gerekir. Ayrıca, siz de işletmenizin tanınmasını sağlayacak arkadaşlar edinebilirsiniz. Etkileşim kitlenizi tanımanızı kolaylaştırır, ayrıca edindiğiniz geri bildirimler doğrultusunda değişikliğe gidebilirsiniz. Sosyal medyadaki etkileşim önemlidir çünkü bir başkası sizi övdüğünde daha değerli olur. 

Planlayın, Yazın ve Kurun

Ne, ne zaman, hangi mecrada, kime yayınlanmalı soruları üzerinde bir takvim oluşturun ve içerik planınızdan mümkün olduğunca sapmayın. Aksi takdirde, sayfa kalitesi düşebilir, profiliniz sessiz kalabilir. Önünüzdeki 6-12 aya düşünün ve takvim oluşturun, yayınlamanızın uygun olduğu içerik konularına uygun ayrıntıları tasarlayın, kitleniz nelerle ilgileniyor, bu konuları ne zaman yayınlamak daha mantıklı? En önemlisi “Neden?” sorusunu sorun, neyi amaçladığınızı düşünün. Planlayın, yazın ve kurun.

Diyalog Kurun

Agresif biçimde satış yapmaya gerek yoktur. İki taraflı mesajlar, müşteriler sizin de onları dinlediğinizi bilmek ister. Gelen çağrı ve yorumları yanıtlayabileceğinizden emin olun. Anlayışlı, düşünceli ve hepsinden önemlisi tutarlı olun, herkese yardımcı olabileceğinizi gösterin. Sosyal medya, tek yönlü bir yol değildir. Sizin de katılımcı olmanız ve arkadaşlarınıza, takipçilerinize bir şeyler sunmmanız gerekir, kısacası ağınızla iletişimde olun.

Reklam Yapın

Birçok sosyal ağ ücret karşılığı reklam fırsatları veya farklı özellikler sunar. Ücretli reklamcılık programları, doğru müşteriyi, doğru zaman ve doğru yerde yakalamak için etkili bir yöntemdir. Belli bir ücret karşılığı ağda sizi kimlerin görüntülediğini görebilir veya paylaştığınız içeriği ağdaki belirli kişilerin görüntülemesini sağlayabilirsiniz.

Serap Kılıç

Yeni teknolojilerin başımızı döndürdüğü dijital çağın dinamiklerini takip etmek en büyük hobim. Merakımın mesleğimle kesiştiği incehesap.com'da yazılarımla karşınızdayım.

Yorum yap

Yorumlar

Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol!