Sosyal Media
yunus

iOS 11 İle iPhone’a Gelen 7 Yenilik!

Apple’ın Eylül ayında tanıtacağı iPhone 8 ile birlikte kullanıcılarına iOS 11’i de sunacak. Yeni iOS 11 güncellemesi küçük birkaç değişikliğin yanı sıra iPhone kullanıcılarına birçok yeniliği de beraberinde getirecek. iOS 11 ile gelecek yeni 7 özelliği sizinle paylaşıyoruz.

1- Bildirim Merkezi Olmayacak.

Bildirim merkezi olmayacak demek tam anlamı doğru olmaz. Çünkü bildirim merkezi aynı işlemi ypaca fakat ismi Cover Sheet (Kapak Sayfası) olacak.

Cover Sheet, normal bir iOS kilit ekranına çok benziyor ve aynı şekilde çalışıyor. Bu ekran her iki yöne de kaydırılabiliyor. Buradan gelen bildirimlerinizi görebilir veya onları silebilirsiniz. Kamerayı açmak için ekranı yana doğru hızlıca kaydırmanız yeterli. Aynı şekilde “Today” panelini görünülemek için de bu yöntemi kullanabilirsiniz.


2- Uygulama Değiştirmek İçin Artık “Force Touch” Özelliği Olmayacak.

Apple, iPhone 6’da ekranın sol kenarına basınca uygulamalar arası geçiş sağlayan kısayol eklemişti. Apple, ilk olarak iPhone 6’da kullandığı bu özelliği arık iOS 11’de kullanmayacak. İsterseniz deneyebilirsiniz. Artık çalışmadığını siz de göreceksiniz.

Bu özelliği eskisi gibi home tuşuna iki kez basarak gerçekleştirebileceksiniz.

3- Sürükle Bırak Özelliği Geliyor.

Apple, iOS 11’i duyurduğunda iPad’e gelen sürükle bırak özelliğini tanıtmıştı. Ancak bu özelliğin iPhone’a da geleceğini etkinlikte duyurmamıştı. Tabi bu özellik iPhone’da biraz sınırlı olacak.

Bu özellik sayesinde fotoğraflar uygulamasında bir fotoğrafı tutup albüme sürükleyebiliyorsunuz.

Bu işlem için;

Parmağınızı resim üzerine basılı tutun. Resim parmağınıza geldiğinde resmi ekranın alt kısmında bulunan albümler bölümüne sürükleyin(veya albüme tıklayın). Ardından fotoğrafı istediğiniz albümün içine bırakın. İşte hepsi bu kadar. Beğendiniz demi?


4- NFS Herkese Açık Hale Geliyor.

 Apple, sonunda iPhone’un NFC özelliklerini tüm geliştiricilerin erişimine açıyor.

Geliştiriciler uygulamalar için güncellemeler yayınlamaya başladıklarında, ürünlerle ilgili daha fazla bilgi görüntülemek için NFC etiketlerini tarama seçeneği görecek. Ancak bu özellik iPhone 7 ve 7 Plus ile sınırlı olacak.


5- Kontrol Merkezi Yepyeni Hale Geliyor.

iPhone’unuzun kontrol merkezini açmak için ekranın alt kısmını hızlıca yukarıya doğru kaydırdığınızda biraz şaşıracaksınız. Çünkü iOS 10’da bulunan 3 panel yaklaşımı artık olmayacak.

Artık kontrol merkezinde tamamen bir buton sütunu karşınıza çıkacak. Ek seçenekler için butonları kullanabilir ve ayarlar kısmından kontrol merkezine yeni öğeler ekleyebilir veya öğeleri kaldırabilirsiniz.


6- App Store Yenileniyor.

App Store, uzun zamandır beklenen yeniliğine kavuşuyor. Görsel açıdan daha gösterişli ve etkileşimli yeni tasarımı ile App Store daha önceden hiç olmadığı kadar güzel görünecek.

App Store’un yeni tasarımı ve uygulama görüntüleri Apple Music’e çok benziyor. Apple Music’ten farkı sadece şarkılar ve sanatçılar yerine oyun ve uygulamaların olması.

7- Ekran Görüntüsü Aracı.

Bir ekran görüntüsü alma, düzenleme ve sonra paylaşma süreci oldukça eğlenceli hale geliyor.

iOS 11’de ekran görüntüsü aldığınızda ekranın sol alt köşesinde küçük bir ön izleme fotoğrafı olacak. Resmi kırpmak, düzenlemek, işaretlemek, silmek ve paylaşmak için resmin üzerine dokunmanız yeterli.Yorum yap

*