Sosyal Media
sefa

iOS’tan Esinlenilen 5 Android P Özelliği

Android’in yeni güncellemesi Android P, Google’ın Pixel modelleri için önizleme olarak yayınlandı. Kendi içerisinde yenilikler sunan Android P, iOS’un birkaç özelliğinden etkilenmiş gibi görünüyor. İşte iOS’tan etkilenilerek oluşturulan 5 Android P özelliği.

1- Çentik

Tüm dünyadaki çentik trendine Google’da dahil oldu. Apple’ın iPhone X ile kullanıcılarına sunduğu bu özellik başlangıçta çok tartışılsa da görünen o ki sevenleri de oldukça fazla. Hal böyle olunca Google da bu hizmeti Android kullanıcılarına getirdi.

Android P ile kullanıma sunulan bu özellik sayesinde, bildirim çubuğu dar, geniş ve uzun çentik şeklinde ayarlanabiliyor.

Ayrıca Android P ile saat göstergesi artık sağda değil sol tarafta gösteriliyor.


2- Büyüteç Aracı

Google, iOS’ta bulunan sezgisel büyüteç aracını Android platformuna getirdi. Böylece metin düzenleme daha kolay ve pratik hale geliyor. Sezgisel büyüteç ile metin parçasında imleci nereye kaydırırsanız orası otomatik olarak büyüyecektir.


3- Ekran Görüntüsü Düzenleyicisi

Google, Android P ile ekran görüntüsü düzenleme aracı getirdi. Artık herhangi bir ekran görüntüsü aldığınızda bu görüntüyü galeriye gitmeden istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. Görüntüyü çizebilir, vurgulayabilir, gölgeleri değiştirebilir ve hatta kırpabilirsiniz. Ancak görüntüyü paylaşmak istediğinizde galeriye gitmeniz gerekiyor.


4- Rahatsız Etme

Rahatsız etme modu, Android P ile yeni gelen bir özellik değil. Ancak yeni güncelleme ile karmaşıklığı giderildi ve daha kullanışlı duruma getirildi. Android 8’deki birkaç seçeneğin aksine şimdi yalnızca tek mod bulunuyor. Mod içerisinde yer alan ayarları da istediğiniz gibi manuel olarak ayarlayabiliyorsunuz.


5- Hızlı Ayarlar

Hızlı ayarların işlevselliği Android P ile büyük ölçüde değişmedi ancak daha farklı bir görünüm kazandı. Google, iOS 11’in kontrol merkezi öğelerini andıran mavi bir arka plana sahip yuvarlak ikonlara geçiş yaptı.


Bu saydığımız özellikler iOS'tan ilham alan beş Android P özelliğiydi. Herhangi bir özelliği atladıysak yorum bölümünde bizlere belirtebilirsiniz.Yorum yap

*