Sosyal Media
sengul

iPhone 8 Plus İncelemesi!

Apple’ın yeni telefonu iPhone 8 Plus kullanıcıları ile buluşmaya başladı. Görünüş itibari ile iPhone 7 Plus’tan pek bir farklı olmayan iPhone 8 Plus’ı inceledik. Peki, iPhone 8 Plus hangi yeniliklerle geldi ve kullanıcılarına neler sunuyor?

1- Tasarım

iPhone 8 Plus’ın ön ekranı bir önceki plus modelleri ile hemen hemen aynı diyebiliriz. Ekran tasarımında bir değişikliğe gidilmemiş. Bu noktada bizden eksi puan aldı. Çünkü Apple, iPhone 6 Plus’tan itibaren aynı ekran tasarımı ile karşımıza çıkıyor.


Tasarımsal olarak değişikliğe arka panelde gidilmiş. Apple, iPhone 5’ten itibaren ilk defa arka panelde cam kullanamaya başladı. Apple, bu yıl ki telefonlarında kullandığı cam teknolojisinin, şuana kadar ki kullandıkları en iyi cam teknolojisi olduğunu ifade etti. Ancak internetteki bazı sağlamlık testlerinde iPhone 8 Plıs’ın cam panelinin kırıldığını da gördük.


Tasarımsal olarak renk seçenekleri ve arka panelin cam olması dışında önceki modellere göre bir değişikliğe gidilmemiş. Sanki iPhone 8 Plus değil de iPhone 7s Plus izlenimi veriyor bizlere.

2- Ekran

Ekranın teknik özellikleri bakımından iPhone 7 Plus’a göre pek bir değişikliğe gidilmemiş. 5.5 inç fulhd ekran, 401 ppi yoğunlukta 1920 x 1080 piksel çözünürlük, 1300:1 kontrast oranı gibi özellilerin aynı olduğunu görüyoruz. Ancak iPhone 8 Plus’ın ekranı True Tone teknolojisi ile iyileştirilmiş durumda. Burada bunu bahsetmeden geçmek olmaz. Çünkü bu ekran için oldukça önemli bir iyileştirme.


Treu Tone teknolojisi ile renkleri gerçeğe çok daha yakın olarak görebiliyorsunuz. Yani iPhone 8 Plus’ta renkler çok daha canlı ve parlak görünüyor.


3- Donanım

iPhone 8 Plus, 64 bit, A11 Bionic çip ve 6 çekirdek gibi güçlü bir işlemeciye sahip. Bu noktada iPhone 8 Plus’ın hakkını telsim etmek gerekiyor. Performans olarak gerçekten inanılmaz çalışıyor. Birden fazla uygulamayı aynı anda açtığınızda hiçbir performans kaybı yaşamıyorsunuz. Özellikle de güçlü oyunları açtığınızda performansının ne kadar iyi olduğunu görüyorsunuz.

İşletim sistemi ise her zaman 6 GB RAM ile tam kapasite çalışmıyor. İhtiyaç duyduğu zaman tam kapasiteyi kullanıyor. Bu da telefona ciddi manada bataryadan tasarruf etme imkanı sunuyor.


4- Kamera

iPhone 8 Plus’ın kamerası iPhone 7 Plus ile teknik özellikler bakımından aynı diyebiliriz. İki cihazda da 12 MP geniş açılı kamera ve f/1.8-f/2.8 diyafram açıklığı bulunuyor. Ancak iPhone 8 Plus, düşük ışıklı ortamlarda iPhone 7 Plus’a göre çok daha iyi fotoğraf çekiyor. Bunun nedeni de yukarıda bahsettiğimiz True Tone teknolojisi. Yani iPhone 8 Plus ile çekilen fotoğraflar, çok daha canlı ve gerçeğe daha yakın görünüyor.


iPhone 8 Plus ile 4K 60 FPS ile video kayıt yapabiliyorsunuz. Bu da gerçekten muhteşem bir video kaydı demek oluyor. 4K 60 FPS ile video kayıt yapmak için kamera ayarlarını ona göre ayarlamanız gerekiyor. Çünkü cihazı kurduğunuzda bu otomatik seçenek olarak sunulmuyor.


Ön kamerada ise ışıklı portre modu bulunuyor. Bu özelliği sayesinde de çok daha kaliteli selfieler çekebiliyorsunuz.


5- Batarya

iPhone 8 Plus’ın bataryası iPhone 7 Plus’a göre çok daha iyileştirilmiş durumda. Bunu günlük kullanımda fark edebiliyorsunuz. Bu da Apple’ın kullanmış olduğu işlemci teknolojisinden kaynaklanıyor. Çünkü Apple’ın kullanmış olduğu işlemci teknolojisi, gerektiğinde tam kapasite çalışıyor. Fazla enerji tüketmediği için de batarya kullanımında ciddi oranda tasarruf ediyor.


iPhone 8 Plus, kablosuz şarj özelliğini desteklediği için ağırlığı iPhone 7 Plus’a göre artmış durumda. iPhone 8 Plus’a kablosuz şarj teknolojisinin gelmesi gerçekten çok önemli bir adım olmuş. Çünkü artık çoğu akıllı telefon üreticisi bu teknolojiyi hayata geçirdi. Apple'ın bu teknolojiyi iPhone 8 Plus'ta kullanamamsı Apple için çok büyük bir kayıp olurdu.

Sonuç olarak özetleyecek olursak; iPhone 8 Plus, bir önceki model olan iPhone 7 Plus'a göre özellik ve tasarım olarak çok benziyor. iPhone 8 Plus'ta tabi ki iyileştirmeler olmuş hatta bazı noktalarda fark atabilecek iyileştirmeler olmuş. Ancak bizdeki genel kanaat iPhone 8 Plus'ın bir "S" modeli olduğu yönünde. Yani iPhone 8 Plus'ın ismi, iPhone 7s Plus olsaydı sanki daha isabetli olurdu. 

Apple iPhone 8Yorum yap

*