iPhone ve Android Telefon Fiyatları Neden Yükseliyor

Akıllı telefon üreticileri, son dönemde çıkardığı amiral gemisi telefonları 1.000 doların üzerinde satış fiyatı ile kullanıcıları ile buluşturuyor. Akıllı telefon fiyatlarındaki bu yükseliş tüketicileri endişelendirmiyor değil. Ülkemizde, TL’nin dolar karşısındaki değer kaybını da hesapladığımızda yeni amiral gemisi akıllı telefonlar adeta ateş pahası oldu.


Apple, geçen yıl piyasaya çıkardığı yeni telefonu iPhone X ile 1.000 dolarlık sınırı aştığında eleştiri oklarının hedefi olmuştu. iPhone X’un fiyatının yüksek olmasına rağmen çok yüksek satış rakamına ulaşması eleştirmeni de şaşırtmıştı.

iPhone X’un neredeyse bir dizüstü bilgisayar fiyatına sahip olmasına rağmen bu kadar satması diğer akıllı telefon üreticilerinin de iştahını kabarttı.


Apple’ın başlattığı yüksek fiyat akımına önce Samsung, sonra ise Huawei ve OnePlus gibi akıllı telefon üreticileri de dahil oldu.

Akıllı telefon üreticilerine göre telefon fiyatlarındaki bu artışın nedeni; yeni nesil işlemciler, gelişen kamera teknolojisi, daha güçlü bataryalar ve internet veri hızları gibi etkenlerin yüksek maliyetleri. Kullanıcıların bu yüksek fiyatlara rağmen akıllı telefonlara büyük ilgi göstermesi yüksek fiyatları da kalıcı hale getiriyor.

 Yorum yap

*

Yorumlar

  1. Muhammet Güler 12/02/2019 13:43

    Sitenizde P20 Lite Siyah Model İthalatçı Garantili telefon var. Bu telefon 1 hafta önce 1789 Civarındaydı şimdi 2799 olmuş şu telefonu eski fiyatına çevirseniz tekrardan ha ?