Sosyal Media
sefa

iPhone XI'in Tasarım Detayları Ortaya Çıktı

Hepimizin bildiği üzere yeni jenerasyon iPhone'lar şu an itibarıyla hazırlık aşamasında. İçinde bulunduğumuz sene içerisinde teknoloji severlerle tanışacak olan yeni iPhone XI (11) hakkında yapılan dedikodular ve internet ortamına sızdırılan görseller yeni iPhone modelinin hemen hemen her detayını gün yüzüne çıkardı diyebiliriz.

Twitter üzerinden paylaşılan CAD renderları, aylardır duyduğumuz teknik ve tasarımsal özelliklere yeni bir bakış açısı getirmese de en azından bazılarını doğrulamış oldu.

Yeni iPhone'un paylaşılan fotoğrafları üzerinde görüntülenen en büyük değişiklik cihazın arkasında bulunan üç lense sahip ana kamera sistemi. Alışık olduğumuz tasarımların dışında ve kare şeklinde dizayn edilen sistem LED flaş ile desteklenmiş. Kare tasarımın sol tarafında dikey konumlandırılmış olan iki lens, lenslerin tam orta-sağ tarafında bulunan üçüncü lens ve sağ üst köşede bulunan LED flaşı ile ilginç bir kamera dizaynına sahip olan yeni iPhone XI modeline gözümüzün alışması biraz zaman alacak gibi görünüyor.


Eğer akıllı telefon tasarımı bu şekilde finalize edilirse, Apple piyasada bir ilki gerçekleştirmiş olacak ve aynı zamanda daha iyi fotoğraf, portre, telephoto ve yapay zekâ desteği sunacak demek oluyor.


Beklenenin aksine cihaz üzerinde aynı kalan uzun ve kaba çentik akıllı telefonun FaceID, ön kamera ve kızılötesi tarayıcı özelliklerinde pek bir değişiklik olmayacağının habercisi. Aynı zamanda güç, sessize alma ve ses açma-kapama düğmelerinin de aynı yerlerinde kaldığını hatırlatalım.


Her yeni akıllı telefon modelinde bir üst seviye işlemci kullanan Apple, iPhone XI modelinde de bu geleneği bozmayıp, önceki versiyon işlemcisi ile aynı boyutlarda olan Apple'ın A13 modeli Bionic chipsetini kullanacak. Akıllı telefonun kutusundan iOS 13 işletim sistemi yüklü olarak çıkması bekleniyor.


Değinmemiz gereken bir diğer nokta ise, eğer akıllı telefonda A13 Bionic chipset kullanılırsa yeni iPhone XI 5G desteğine sahip olmayacak demektir.

Kısa bir süre önce akıllı telefonlara 5G desteği sağlamayı bıraktığını açıklayan Intel ile iş birliği içinde olan Apple, Intel ile aralarındaki anlaşmanın bozulmasından dolayı Qualcomm ile barışma yoluna gitmişti ve kullanıcılarına 5G destekli 2020 model iPhone modellerinin sözünü vermişti. Dolayısıyla 5G destekli iPhone modelleri konusu biraz karışık olsa da önümüzdeki günlerde netleşmesini bekliyoruz. Detaylar için bizi takip etmeyi unutmayın.Yorum yap

*