Sosyal Media
sengul

iPhone ya da iPad’inizin Ekranını Bilgisayar Ya da Jailbreak Olmaksızın Kaydedin!

Güvenlik ve mahremiyet kaygılarından ötürü Apple iOS cihazlarının ekranlarının kaydedilmesine izin vermiyor. Teorik olarak cihazınıza kuracağınız kötücül bir yazılımın siz ekran kaydetmeyi durdurmuş olmanıza rağmen cihazınızda bulunan hesap ve şifre bilgilerinizi ele geçirebilir. ‘Good Screen Recorder Lite’ ve ‘Reflector’ gibi yazılımlar iPhone ya da iPad’inizin ekranını kaydetmeye izin veriyor fakat bu yazılımlar bilgisayar vasıtasıyla çalışıyor ve ücret talep ediyor. Apple’ın kendi yazılımı olan QuickTime Player ekran kaydetmeye olanak sağlıyor. Nitekim bunun için de ‘Lightning’ kabloya ihtiyacınız oluyor. ‘Cydia’ uygulamaları da iOS cihazlardan ekran kaydetmeyi  sağlasa da bunun için önce jailbreak yapmanız gerekiyor.

Yukarıda saydıklarımızın dışında başka bir seçenek olarak öne çıkan ve Shou.TV’nin uygulaması olan AirShou’dan bahsetmek istiyoruz. AirShou uygulmasıyla jailbreak ya da bilgisayara ihtiyaç duymadan iPhone, iPod touch veya iPad’inizden doğrudan ekran kaydedebilirsiniz. Bu uygulama Apple mağazasında bulunmadığı için tarayıcı üzerinden cihazınıza indirip yüklemeniz gerekiyor.


AirShou’yu Yükleme

iOS cihazınızda tarayıcı üzerinden emu4ios.net adresine giderek AirShou uygulamasını aygıtınıza indirin ve yükleyin. Eğer emu4ios.net adlı siteden indirmekte sorun yaşarsanız AirShou uygulamasını barındıran bir diğer adres olan iemulators.net web sitesini alternatif olarak deneyebilirsiniz.

Geliştiriciye Güvenin

Uygulamayı açmanız esnasında eğer “Güvenilmeyen Geliştirici” uyarısı alırsanız, güvenlik teyidi yapmanız gerekiyor. Bunun için Ayarlar->Genel->Profiller ve Cihaz Yönetimine giderek uygulamalarda listelenen AirShou’yu bularak güven seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor.


Ekran Kaydetme, Oynatma ve Kaydetme

Ekran kaydetmeyi başlatmak için AirShou uygulamasını açınız. Hesabınız yoksa bir hesap oluşturunuz, eğer hesabınız varsa giriş yapınız. Uygulama arayüzünde bulunan menüde ‘Kaydet’ seçeneğini işaretleyiniz. Daha sonra oluşturacağınız kayıta isim vererek nereye depolanmasını istiyorsanız, dosya yolunu belirleyiniz.

Kaydetmeye başlamadan önce uygulamanın kayıt sekmesinde bulunan AirPlay listesinden (kontrol merkezinden erişebilirsiniz) cihazınızı seçiniz.  Ayrıca yansıtma (Mirroring) seçeneğini kaydırarak aktif hale getirdiğinizden emin olunuz.


Kayıt yapmayı durdurmak için kırmızı kuşağa dokunun ya da Shou’ya geri dönerek kaydı durdurunuz. Uygulama sizi otomatik olarak kayıt ekranına yönlendirecektir. Ekranın üst tarafında bulunan küçük simgeye tıklayarak yapmış olduğunuz kayıtlarınızı görebilirsiniz.


Yorum yap

*