Sosyal Media
sengul

Laptop Ekran Kartı Özellikleri Nasıl Öğrenilir?

Ekran kartı diğer adıyla GPU (Graphic Processing Unit) bilgisayardaki en önemli donanım parçalarından biridir. Laptop ekran kartının işlevi, işlemci ve ekran arasındaki iletişimi kurmaktır. İşlemci parçasında gerçekleştirilen sayısal işlemler, GPU aracılığıyla görüntü olarak ekrana aktarılır. Dolayısıyla, monitör, televizyon ve projektör gibi cihazlardaki görüntü özellikleri ekran kartı kalitesine bağlıdır. Görüntü çözünürlüğü ve görüntü hızı ekran kartı kapasitesine göre değişir. Kaliteli bir ekran kartı, uygulama ve oyunlarda  sorunsuz görüntü anlamına gelir. 

Ekran kartı model ve teknik özellikleri laptop kullanımını etkiler. Bu sebeple, kullanıcılar laptop satın alma veya kullanım sürecinde ekran kartı bilgilerini öğrenmek isteyebilir. Peki, laptop ekran kartı model ve teknik özellikleri nasıl öğrenilir?

Laptop ekran kartı modeli ve özelliklerini öğrenmek için farklı yöntemler vardır. Harf kombinasyonu kullanarak, Aygıt Yöneticisi bölümünden veya GPU-Z programı aracılığıyla laptop ekran kartı modeli ve özelliklerini öğrenebilirsiniz.

Windows+R Kombinasyonu ile Öğrenme

  1. Windows + R harf kombinasyonu ile ekran kartı bilgilerini öğrenebilirsiniz. Klavyede sol alt köşede konumlanan Windows ve R harfine aynı anda basın. Sırasıyla şu adımları takip edin Windows + R > Çalıştır > Dxdiag > Enter adımlarını takip edin, 
  2. Açılan pencerede Ekran sekmesine tıklayın, 
  3. Ekran sekmesinde Aygıt, Sürücüler ve DirectX Özellikleri gibi bilgiler listelenir. Aygıt bölümünde laptop ekran kartı modeli ve özelliklerini inceleyebilirsiniz. 

Bu işlemleri sırasıyla takip etmenize rağmen Dxdiag penceresi açılmıyorsa veya aygıt bölümünde ekran kartı görünmüyorsa laptop ekran kartı harici olabilir.

Aygıt Yöneticisinden Ekran Kartı Bilgilerini Öğrenme

Laptop ekran kartı modelini öğrenmenin alternatif yöntemlerinden biri aygıt yöneticini kullanmaktır. Bu Bilgisayar > Aygıt Yöneticisi > Görüntü Bağdaştırıcıları adımlarını takip edin, açılan pencerede laptop ekran kartı bilgilerine ulaşabilirsiniz.

GPU-Z ile Ekran Kartı Modeli Öğrenme

Laptop ekran kartı teknik özelliklerini öğrenmek için GPU-Z programını kullanabilirsiniz. GPU-Z programı, sektörün önde gelen ekran kartı markalarını (AMD, NVDIA, Intel ve ATI) destekler. Uygulama aracılığıyla, laptop ekran kartı belleği, bellek türü, yazılım sürümü, hız ve sıcaklık gibi değerlere ulaşabilirsiniz.


Yorum yap

*