Sosyal Media
sefa

Laptop Şarjı Ne Kadar Gider?

Laptop Şarjı Ne Kadar Gider?

Birçok elektronik cihazlar kadar laptop cihazların da şarj durumları bilgisayar sağlığı açısından çok önemlidir. Nasıl ki genel bakımları bilgisayar ömrünün uzun olmasında etkili ise pil ömrü de bilgisayar kullanım süresini belirleyen bir etkendir. Bilgisayar şarj ömrünün ne kadar uzun süre gideceği ise bizim bilgisayar kullanım durumumuza göre değişkenlik gösterebilir. Merak edilen konulardan biri olan laptop bilgisayarlarda şarj ne kadar gider sorusunu bu yazımızda ele aldık, gelin birlikte inceleyelim.

Laptop ve Normal Bilgisayarlarda Şarj Ne Kadar Gider?


Orta segment bir bilgisayarda normal kullanım pil ömrü olan 8 saat durumu sabit olarak kalır. Üzerinden belirli bir zaman geçtiğinde (2 ya da 3 yıl) bu korunan pil ömrü 6 saate kadar düşebilir. Çoklu kullanımlarda ise bu durum yine değişkenlik gösterebilir.

Laptop bilgisayarların batarya gücü de birçok elektronik cihazlara oranla daha fazladır. Lityum iyon pil kullanılan bu cihazlarda pil ömrü de yine kullanım durumuna göre değişkenlik gösterebiliyor. Normal kullanım olarak lityum iyon pillerin ömrü yaklaşık 300 -500 şarj döngüsü arasındadır. Yani bu da demek oluyor ki normal 25 derecelik bir çevre ısısı koşulunda 1 yıl boyunca şarj harcanıp depolanabilir.

Sıcaklığın Pil Ömrüne Etkisi

Yüksek ısı ve sıcaklık pil ömrünün kısalmasında en önemli etkendir. Sıcaklık arttıkça pilin bünyesindeki kimyasal reaksiyon hızı da artar. Bu durum pil performansını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yüzden aşırı sıcak ortamda bilgisayar kullanımından kaçınmak pil sağlığı açısından faydalı olacaktır.

Laptop Cihazlarda Şarjın Uzun Süre Gitmesi İçin Ne Yapmalıyız?

Hemen hemen birçok laptop kullanıcısının en büyük isteği şarjının hiç bitmemesi diyebiliriz. Kullanıcıların bu isteğini günümüz teknolojisi henüz karşılayamıyor. Fakat bu şarj durumunun uzun süre gitmesi için yapılabilecek bazı yöntemler mevcut. Bu yöntemler neler şöyle sıralayacak olursak :

  • Öncelikle dikkat edilmesi gereken en önemli şey laptop cihazınızı doğru şarj etmektir.
  • Şarja takılan laptopu, şarjdayken kullanmamak ve şarj tam dolmadan da cihazı şarjdan çıkarmamak gerekir. Bu durumda laptop cihazınızın bataryasının etkilenmesine sebep olacaktır.
  • Kullanılmayan ve gereksiz açılan sayfaları kapatmak da şarj tüketiminizi etkileyecektir.
  • Yüksek performansta cihaz kullanımı şarj tüketimini etkileyen özelliklerden birisidir. Eğer gece laptop kullanımı yapıyorsak ekran ışığımızı gece modu olarak ayarlayarak kullanmak şarjın daha uzun süre gitmesine yol açar.

      Laptop Cihazlarda Şarjın Uzun Süre Gitmesi İçin Ne Yapmalıyız?


Yukarıda sıraladığımız bu maddeler kullandığımız laptopların, bilgisayarların pil ömrünün bir nebze de olsa uzun ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Ancak bazen çok fazla oyun oynanan bilgisayarlara aşırı yüklenmeden dolayı şarj durumu uzun süre dayanmayabiliyor.

Böyle durumlarda bilgisayarlara aşırı yüklenmemek ve uzun süre kullanımdan sonra kapatıp dinlenmeye bırakmak hem bizim hem de bilgisayarların sağlığı açısından faydalı olacaktır.


Yorum yap

*