Sosyal Media
sefa

MediaTek Dimensity 9000 Geliyor

Tayvan merkezli fabless şirketi olan MediaTek 2022 yılına bomba gibi gelmeye hazırlanıyor. 16 Aralık’ta Dimensity 9000 için bir etkinlik hazırlayacak olan MediaTek, Dimensity 9000 ile birlikte piyasanın en iyisi olmaya hazırlanıyor. MediaTek’in 2022 yılında çıkaracakları beklenen Dimensity 9000 yonga seti sahip olduğu özellikleriyle tüm dikkatleri üzerine çekmiş durumda. MediaTek’in çıkaracağı Dimensity 9000 işletim sistemiyle birlikte Qualcom Snapdragon ve Apple’ı geride bırakmaya hazırlanıyor. Dimensity 9000 işletim sisteminin en dikkat çekici özelliklerinden birisi ise dünyada ilk olan TSCM’nin 4 nanometrelik (nm) üretim mimarisiyle ortaya çıkıyor olması. Ayrıca Dimensity 9000 sahip olduğu çekirdek hızları da kullanıcıları heyecanlandırmayı başardı. Dimensity 9000 3,05 GHz hızında çalışan tek bir ARM Cortex X2 ana performans çekirdeği, 2,85 GHz hızına sahip üç Cortex-A710 çekirdeği ve 10 çekirdekli bir ARM Mali-G710 grafik işlem birimi içeriyor. 3,05 GHz performansa sahip çekirdek sayesinde bu yonga setini kullanan telefonların şu anda piyasada bulunan çoğu orta seviye dizüstü bilgisayarların çıkamadığı rakamları göreceği anlamına geliyor.


MediaTek Dimensity 9000 Teknik Özellikleri

MediaTek Dimensity 9000 sahip olduğu beşinci nesil altı çekirdekli bir APU sayesinde en iyi Al’ye sahip yonga seti olarak karşımıza çıkıyor ve bu çekirdekler sayesinde piyasada yer alan diğer yapay zekalara büyük bir fark artmış durumda. Ayrıca Dimensity 9000 180Hz ekran yenileme hızına sahip FHD+ çözünürlükteki ekran panellerini destekleyebiliyor. Ayrıca Dimensity 9000 aynı anda üç kamerayla 4K HDR videolar çekebilme yeteneğine sahip ve bu sebeple iPhone marka telefonların kamera yeteneklerine ulaşabiliyor. BU 4K HDR özelliği sayesinde MediaTek, diğer markaların dikkatlerini üzerine çekmeyi başardı çünkü eğer diğer markalar bu yonga setini cihazlarında kullanırsa iPhone markasının kameraları kadar üstün yeteneklere sahip olabilirler. Ayrıca bu işletim sistemi diğer markalara 320 Megapiksel kamerayı da destekleme imkanı sunuyor. Dimensity 9000 barındırdığı özellikleriyle birlikte kullanıcılara hiçbir zaman cihaz kasması, ısınması ve donması gibi sorunlar ile karşılaşmayacaktır.


Dimensity 9000 diğer özelliklerine baktığımızda 6 GHz altı 5G ağları, Wi-Fi 6E ve Bluetooth 5.3 gibi bağlantı seçeneklerini destekliyor. Bu tarz üst düzey yonga setine sahip MediaTek, elbette fiyat konusunda markaların canını sıkacaktır ve dolaylı yoldan biz kullanıcılarında canı sıkılabilir. Dimensity 9000, 2022 yılının ilk çeyreğinde piyasaya girmesi bekleniyor ve söylentilere göre Redmi K50 Gaming Pro bu inanılmaz yonga setine sahip ilk akıllı telefon olma özelliğini taşıyacak. Henüz fiziksel bir cihaz da göremesekte ilerde kullanılan cihazlarda çok ciddi bir fark göreceğimize inanıyoruz. Ama unutmamak gerekir ki MediaTek in çıkardığı bu işlemciye Snapdragonun çıkaracağı yeni 8 Gen 1 rakip olabilir. Kullanıcılar olarak bu piyasadaki rekabet bizleri heyecanlandırıyor ve ilerde kullanılacak telefonların nasıl bir güce sahip olacağını merakla bekliyoruz.


Yorum yap

*