Sosyal Media
sefa

MediaTek, Performansa Aç Yeni İşlemcisini Duyurdu!

Akıllı telefon üretici markaların amiral gemisi modellerinde kullanılan işlemcilerin çoğu, Qualcomm tarafından üretilen Snapdragon işlemcisi olmuştur. En az Snapdragon kadar kaliteli ve güçlü işlemci üreten MediaTek, bu kez Snapdragon’a rakip olabilecek yeni işlemci modelini duyurdu. MediaTek, amiral gemisi cep telefonu modelleri söz konusu olduğunda sürekli olarak Snapdragon işlemcilerinin arkasında kaldı. Ancak, Dimensity SoC serisi ile Premium seviye akıllı telefonlarda Snapdragon işlemcilerinin çip üreticisini sağlıyor. Şimdi ise MediaTek yeni Dimensity 9K+ SoC işlemcisini duyurdu. Geçtiğimiz Şubat ayında piyasaya çıkış yapan Dimensity 9000’in genel yapısını taşıyor. Ancak, çok önemli geliştirmeler ve iyileştirmeler mevcut.

Şirket çok uzun yıllardır Android akıllı telefon pazarında çok ciddi çalışmalara imza atıyor. Özellikle orta segment cihazlarda sunduğu yüksek performans ve ekonomik içeriği sayesinde markaların bir numaralı tercihi oldu. Şirket bu pazarlar sayesinde 2021 yılının 4. Çeyreğinde Snapdragon işlemcilerine göre daha fazla satış adedi elde etti. MediaTek, uzun zamandır yaptığı çalışmalar neticesi ile gözünü Premium segment cihazlara dikmiş gibi görünüyor. Özellikle son zamanlarda çok performanslı işlemcilerin bilgisini alıyoruz.

Mediatek Dimensity 9000’den sonra Dimensity 9000+ Geliyor! Ortalık Karışacak

MediaTek Dimensity 9000 SoC, markanın Qualcomm şirketi tarafından piyasaya sürülen Snapdragon 8 Gen 1 işlemcisine verdiği bir cevaptı. MediaTek şimdi de, mevcut işlemcinin üzerinde iyileştirmeleri bulunan işlemcisine + takısı ekledi. Şirketin yeni işlemcisi olacak olan Dimensity 9000+, 4nm’lik fabrikasyon sürecinden geçiyor. 3.2GHz frekans hızı ile iş yapan bir adet ultra-Cortex-X2 çekirdeği kullanıyor. Bu çekirdeğe üç adet Cortex-A710 çekirdeği ve dört adet verimli Cortex-A510 çekirdeği eşlik ediyor.

MediaTek, Performansa Aç Yeni İşlemcisini Duyurdu!

Bu çekirdek dizilimi CPU performansında %5’lik bir artış sağlayacak. Aslında bakarsanız Dimensity 9000’e göre çok üst düzey bir performans farkı yok. Ancak, döngü ortasında bir sürüm ile kazanımları görmek, bir MediaTek işlemcisine göre gerçekten hoş bir durum. İşlemcinin GPU tarafında ise ARM Mali G710 MC10 yer alıyor. Yerleşik GPU ile performansta %10’luk bir artış söz konusu olacak. Bu işlemcinin tam olarak hangi cihazlarda kullanılması planlandığı tam olarak bilinmiyor. Ancak, teknik verilerine bakıldığında böyle bir işlemcinin yüksek segment bir cihazda kullanılmasında bir problem yok gibi görünüyor.


Yorum yap

*