Sosyal Media
sefa

Notebook'larda Klavye Temizliği Nasıl Yapılır?

Klavye, bir bilgisayarın olmazsa olmaz özelliklerinden biridir. Klavye ile bilgisayar sistemini daha etkin ve daha doğru bir şekilde kontrol ederiz. Klavyeler, son zamanlarda çok fazla değişikliğe uğradı. Özellikle Notebook gibi iş bilgisayarlarında klavye teknolojisi gerçekten çok önemli bir hal aldı. Klavyede kullanılan kalite içeriği, klavyenin hissini ve kullanım kalitesini epey artırıyor. Bununla birlikte kullanıcılar klavyesi en kaliteli olan Notebook modelini seçiyor.

Klavye Temizliği Yaparken Bunlara Dikkat Edin!

Klavyenin özellikle Notebook’larda çok önemli olduğunu yukarıda belirttim. Bu aşamada klavyenin kalitesinin öneminin olmasının yanı sıra klavye temizliğinin de çok önemli olduğunu kesinlikle vurgulamak istiyorum. Klavye temizlemek, normal şartlarda her bilgisayar sisteminde aynıdır. Ancak, yeni nesil Notebook’larda bu değişiklik gösterebiliyor. Özellikle sırf bilgisayar ile iş yapan kişiler için özel olarak geliştirilmiş Notebook klavyeleri bile mevcut. Bu aşamada bu özel klavyelerin özel olarak temizlenmesi gerekiyor.

Klavye temizliğine başlamadan önce klavyeniz için bazı ekipmanlara sahip olmanız gerekiyor. Gerekli olan ekipmanları tedarik ettiğiniz taktirde bilgisayarınızın klavyesini daha etkin ve daha doğru bir şekilde temizleyebilirsiniz. Klavyenin tuşlarını çıkartmak için bir klavye cımbızına ihtiyacınız olacak. Bu cımbız, tuşların zarar görmeden çıkarılmasına olanak tanır. Bir klavye için kesinlikle en önemli ekipmanlardan biridir. Tuşları doğru ve emniyetli bir şekilde çıkardıktan sonra klavye temizliğine başlayabilirsiniz.

Notebook'larda Klavye Temizliği Nasıl Yapılır

Notebook’lar, sürekli olarak el altında olduğu için sürekli olarak kirlenebilir. Bu aşamada düzenli olarak temizlenmesi gerekiyor. Klavye altında bulunan pislikleri en doğru şekilde aldıktan sonra, tuşlarınızı aşındırıcı veya kimyasal madde içermeyen sabunlu su ile yıkayabilirsiniz. Bu aşamada tel fırça veya tel sünger kullanmamanızı tavsiye ediyorum. Yumuşak taraflı süngerler işinizi çok daha iyi görecektir. Gerekli temizlik işlemini yerine getirdikten sonra tuşları doğru ve emniyetli bir şekilde yerine oturtabilirsiniz. Son olarak tuşları yerine oturtma kısmında, tuşların doğru konumda ve doğru bir şekilde oturması gerekiyor.

Tüm temizlik işleminin ardından ve tuşları yerine oturttuktan sonra klavyenin yüzeyini ve etrafını yine yumuşak bir sünger veya bir bez ile nazik bir şekilde silebilirsiniz. Bu aşamada bez veya süngerin ıslak değil nemli olması gerekiyor. Bunun yanı sıra, sünger veya bez içerisinde kimyevi maddenin kesinlikle olmaması gerekiyor. Özellikle boya aşındırıcı veya giderici gibi kimyasal kesinlikle tercih edilmemelidir. Tüm bu detaylara dikkat edildiği taktirde klavye temizliğini tamamlayabilirsiniz.


Yorum yap

*