Sosyal Media
sefa

NVIDIA GeForce RTX 3090 Ti Özellikleri Belirginleşiyor

Çıktığı günden bu yana özellikle Türkiye pazarında eleştiri odağı olan GeForce RTX 3000 ekran kartı serisi şimdi de RTX 3090 Ti modeliyle gündemde. RTX 3000 serisi çıkış yaptığı dönemde hem Türkiye pazarındaki absürt fiyatları hem de yetersiz stoğuyla bir dönem çok sert eleştirilere maruz kaldı. Hatta bir dönem yalnızca karaborsadan temin edilebilmesi ile tüketiciye uzun süreli bir mağduriyet yaşattı. Her ne kadar RTX 3000 serisi performans canavarı ürünler olsa da, Türkiye’deki yüksek fiyat etiketi yüzünden performansı gölgelenmişti. Şimdi ise marka çıkarmayı planladığı RTX 3090 Ti ekran kartı modeli ile tüm dikkatleri tekrar üzerine toplamayı başardı. RTX 3090 Ti modeli, beklentilerin üzerinde hız ve teknolojiye ayak uyduran soğutma sistemi ile piyasanın en güçlü ekran kartı olmaya aday.


RTX 3090 Ti Ekran Kartı Teknik Özellikleri (Sızıntı)

GeForce RTX 3090 Ti ekran kartında GA102 grafik çekirdeği 84 SM biriminin tamamını kullanıyor. Micron imzalı GDDR6X bellek 21Gbps’e kadar hıza ve 384-bit veri yolunda 1008GB/s bant genişliğine ulaşabiliyor. Böylece RTX 3090 modeline göre %8 daha iyi performans sağlıyor.

GeForce RTX 3000 serisinin henüz SUPER modelleri hakkında kesin bir bilgi paylaşılmamış olsa da; firmanın, bu model için en büyük rakibi olan AMD markasının önümüzdeki yıl için yapacağı hamleleri bekliyor olması muhtemel. Nvidia yeni mimari Lovelace’a geçiş aşamasını ve SUPER modellerinin çıkışını da buna göre yapacağı tahmin ediliyor.


Yorum yap

*