Sosyal Media
sefa

NVIDIA RTX 3050 Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 Nvidia RTX 3050 ekran kartı, Nvidia markasının en yeni ekran kartıdır ve yakın zamanda tüketiciler için çok yönlü ve güçlü bir giriş seviyesi ekran kartı modeli olarak sunulacak. Markanın 30 serisi RTX ekran kartları, oyun bilgisayarı toplayan kişiler için çok kullanılan ve tercih edilen bir bileşendir. Piyasaya sürüldüğünden beri bu kartları almak büyük oranda zordu. Çip krizi ve artan madenciler neticesinde bu kartlara ulaşmak, şeytan üçgenini bulmaktan daha zor. Hatta bir yıldan uzun bir süredir bu durum böyle.

Bazı forum sitelerinde bir kullanıcı 30 serisinden bir ekran kartı alabilmesi için 9 aydan fazla süredir beklediğini yazdı. Bu konu üzerinde birçok kullanıcının bu durumdan müzdarip olduğunu anladık. Covid-19 salgınının azalması ve hayatın normale dönmesi ile birlikte çip üretimleri artırıldı. Yakın gelecekte bu ve bunun gibi ekran kartlarına ulaşmanın daha kolay olacağını düşünüyoruz.

NVIDIA RTX 3050 Hakkında Bilinmesi Gerekenler

NVIDIA RTX 3050 Ekran Kartı Ne Zaman Satışa Çıkacak?

Nvidia şirketi 27 Ocak tarihinde bir dizi perakende ortağı ile birlikte RTX 3050 ekran kartını Pazara sürdü. Buraya kadar her şey güzel ancak ekran kartını nereden satın alınacağını bulmak zor. Kartları Türkiye’de ki stok durumu henüz belli değil. Perakendecilerin ekran kartlarını ne yaptığı da bilinmiyor. Ürünün Türkiye’ye gelip gelmediği sorusunun da bir cevabı yok. Özellikle ülkemize geldiğinde kesinlikle stok varken kaçırılmayacak bir ekran kartı. Dolayısıyla stoğu bulunan bu seriyi görürseniz almaktan asla çekinmeyin.

Ekran Kartı Hangi Markalarda Olacak?

Çok enteresandır ki, bu ekran kartlarını oluşturan marka ortaklarının listesi düşünülünden çok daha küçük. Bugüne kadar RTX 3050 modellerini ürettiği onaylanmış birkaç markadan fazlası olsa bile liste çok uzun değil. Şuan da Nvidia markasının yeni ekran kartını ürettiği onaylanan marka ortakları arasında ASUS, PNY, EVGA, MSI, Colorful, Gigabyte ve Zotac bulunuyor. Sırada daha fazla ortak marka olabilir. Ancak, güncel olarak bu ürün grubu için gelecek ürünleri onaylayan markalar sadece bu markalardır.

RTX 3050’nin Teknik Özellikleri Nasıl Olacak?

Işın izleme ve RTX ON’a ek olarak, oyun oynamayı geliştirebilmek adına birden fazla özellik yer alacak. Nvidia Reflex, Nvidia Broadcaster, DLSS, Nvidia Encoder, Nvidia Studio desteği ve oyuna hazır sürücüler için sürekli güncellemeler RTX 3050 kullanıcılarına gönderilecek. Bunlardan birkaçı seneler içerisinde sayısız Nvidia ekran kartlarında bulunacak olsa bile, birkaçı sadece yeni ekran kartlarına mevcut. Ek özellikler arasında ShadowPlay, DirectX 12 Ultimate, Nvidia G-Sync, Nvidia Ansel ve yeniden boyutlandırılabilir BAR’a erişim olacak.


Yorum yap

*