Sosyal Media
sefa

NVIDIA RTX 4000 Serisi Biraz Gecikecek

Gelmiş geçmiş en gelişmiş ekran kartı serisi olacak olan Nvidia 4000 serisinin gecikeceği konusunda birtakım bilgiler elde ettik. Nvidia markasının oyun camiasına armağanı niteliğinde olacak olan 4000 serisi hakkında bugüne kadar birtakım bilgileri sizler ile paylaşmıştım. Normal şartlarda Nvidia’nın 4000 serisini hakkında çok fazla bir bilgimiz bulunmuyor. Özellikle en emin olduğumuz konu bu ekran kartının 3000 serisinin yerini alacağı olmuştu. Bu doğrulanmış bir bilgi olmasa bile, özellikle oyun sektörüne hakim olan kişiler tarafından aynen bu bilgi paylaşılmıştı. Dolayısıyla bu bilginin doğruluk payının çok yüksek olduğunu çok emin bir şekilde belirtebilirim.

İlk olarak Haziran ayının başlarında bildirilen bilgiye göre RTX 4000 serisinde ki RTX 4090, RTX 4080 ve RTX 4070’in lansman tarihinin ertelendiğinin bilgisini almıştık. Bu bilgi ile birlikte bu ekran kartlarının Eylül, Ekim ve Kasım aylarında kademeli olarak geleceğini öğrenmiştik. Bu bilginin dışında ekstra olarak bir bilgi paylaşılmadı. Bu bilginin doğruluk payı hakkında da herhangi bir yerde bilgi bulunmuyor. Bu tarihlerin doğru olduğunu varsayarsak ilk olarak RTX 4090’ın tanıtılacağını düşünüyorum. RTX 4090’ın çıkış tarihi ise yüksek bir ihtimal ile Eylül ayında gerçekleşecek.

NVIDIA RTX 4090 Eylül Ayında Gerçekten Çıkacak mı?

Bu gibi bilgilerin çıkış noktası genelde Videocardz oluyor. Yepyeni bir Nvidia ekran kartının Mayıs ayı sonunda pazara sürülmesinin planlandığını, ancak pazara çıkmasının şimdi belirsiz bir tarihe ertelendiği iddia ediliyor. GTX 1630’un zaten yönetim kurulu ortakları ile birlikte olduğu ve satış için nihai tasarımları olduğu belirtiliyor. Ancak, duyuruda bulunan bir ambargo şirket tarafından son dakika da aniden değiştirildi. Videocardz’a göre bunun sebebi özellikle ekran kartının kendileri için olmasa bile bileşen eksikliğinden kaynaklığı oldu.

NVIDIA RTX 4000 Serisi Biraz Gecikecek

Bu bilgiler, şirketin yeni nesil ekran kartlarını AMD şirketinin kendi yeni donanım listesini yayınlamayı planlamadan hemen önce pazara süreceğini ve Radeon RX 7000 serisi ekran kartlarının bu yılın dördüncü çeyreğince pazara sürmesi planlandığı belirtiliyor. Son olarak Intel şirketi bu yaz boyunca kullanıcılar için ilk ayrık ekran kartlarını pazara sürmeyi planlıyor. ARC 5 ve ARC 7 ekran kartları yakın zamanda ertlelenmişti. Ancak, Intel şirketi halen bu yılın Temmuz ve Ağustos ayları arasında bu ekran kartlarını pazara sürmeyi hedefliyor. Tüm bu bilgilerden elde ettiğimiz sonuca göre ekran kartı piyasası şu anda biraz karışık. Özellikle RTX 4000 serisinin ne zaman geleceği kesin olarak belirsiz bir durumdadır. Büyük bir olasılık ile şirketler, yeni ekran kartlarını aralarında ki rekabete bağlı olarak piyasaya sürecek. Bu ekran kartlarının piyasa sürülmesi muhtemelen birkaç ay içerisinde gerçekleşecek. Yıl sonuna kadar özellikle Nvidia şirketinin yeni RTX 4000 serisini büyük bir olasılık ile göreceğiz.

İncehesap.com ile birlikte en iyi ekran kartı modellerini keşfedin


Yorum yap

*