Sosyal Media
yunus

Oppo Ekran Altı Kamera Teknolojisini Tanıttı: İşte Detaylar

Son yılların tasarım trendi çentikli ekran ilk çıktığı günden bu yana bazı kullanıcılar tarafından çok beğenilirken bazı kullanıcılar tarafından da çok itici bulundu. Aslında hepimizin istediği tek bir şey var, ekranınıza müdahale eden bir çentik, delik ya da motorlu bir mekanizma olmasın. Oppo firması da bizlerle aynı şeyi düşünmüş olacak ki, Şangay'da düzenlenen Mobile World Congress kapsamında yaptığı demonstrasyon ile bu duruma nasıl çözüm getirebileceğini gösterdi.Geçtiğimiz hafta, Oppo ve Xiaomi gibi markalar yeni ekran altı kamera teknolojileri hakkında küçük ipuçları vermişlerdi.

Şimdi ise dünyanın en büyük mobil kongresini fırsat bilerek tüm hünerlerini gösteren Oppo, ekran altı kamera teknolojisinin nasıl çalıştığını canlı canlı gözler önüne serdi.

 

Planlanandan daha önce sergilenen teknoloji hakkında büyük beklentileriniz varsa biraz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Henüz geliştirme aşamasında olan teknolojinin ilk örneğinde kamera kısmını üzerine gelen transparan LCD bölüm, ekranın diğer kısımlarından gözle görülür bir şekilde farklı duruyor. Yani her ne kadar ekrana altı kamera teknolojisi şeklinde tasarlanmış olsa bile, günümüz itibariyle Samsung'un (punch-hole) kamera tasarımının daha gelişmiş versiyonu gibi duruyor diyebiliriz.Ön kameranın kalitesine gelecek olursak; LCD ekran yüzünden kaybedilen ışık miktarı, daha büyük piksel boyutu ve sensör ile telafi edilmeye çalışılmış. Bu da kameranın daha düşük çözünürlükte fotoğraflar üreteceği anlamına geliyor. Bunun dışında lensin üzerinde bulunan ekstra LCD katmanın, keskinliği azaltarak daha yapay görünen fotoğraflar üretecek olması da cabası.Şirket yaptığı açıklamada, oluşan problemleri yazılım yoluyla çözmeye çalıştıklarını belirtti. Ancak hepimiz biliyoruz ki bu çok yeni bir teknoloji ve daha yapılacak çok iş var.

Şimdiki haliyle akılları baştan alacak kadar etkileyici bir teknoloji gibi görünmese de Oppo'nun ekran altı kamera teknolojisi, çentiksiz ekranlı bir geleceğe atılan ilk adım olarak tarihe geçti ve kesinlikle büyük bir desteği hak ediyor. Xiaomi cephesinden gelecek karşı atak ile oluşan rekabetin, bu teknolojiyi geliştirmekte büyük bir rol oynayacağını düşünerek Xiaomi'nin hamlesini merakla bekliyoruz.

Yeni ekran altı kamera teknolojisinin hangi modellerde kullanılacağı ve bu modellerin ne zaman satışa hazır olacağı hakkında herhangi bir açıklama yapılmadığını da belirtelim. Detaylar için bizi takip etmeyi unutmayın.

En uygun fiyatlı akıllı telefon modelleri için tıklayınız.

Yorum yap

*