fcp
 Hesaplı Temmuz Fırsatlarını Sakın Kaçırma

Tuxedo yeni notebook modeli Snapdragon X Elite işlemciyle de çalışacak

Kemal Y. 12.06.2024 (Güncellenme: 13.07.2024) Takip et
Tuxedo, yalnızca Windows değil, aynı zamanda Linux ve Snapdragon X Elite işlemciye de sahip bir dizüstü bilgisayar duyurdu.
Tuxedo yeni notebook modeli Snapdragon X Elite işlemciyle de çalışacak

Tuxedo Computers, Linux tabanlı taşınabilir bilgisayarlar üreten bir şirket olarak, Qualcomm Snapdragon X serisine dayanan bir dizüstü bilgisayarın duyurusunu yaptı. Bu işlemciler, Arm mimarisini kullanan ve başlangıçta Windows işletim sistemi ile çalışmak üzere tasarlanmıştı.

Tuxedo Computers, Linux Tabanlı Snapdragon X İşlemcili Bir Dizüstü Bilgisayar Duyurdu

Linux tabanlı işletim sistemleri dünya genelinde milyarlarca cihazda kullanılıyor, birçoğu Arm mimarisine dayanıyor (örneğin, akıllı telefonlar). Bu nedenle, Snapdragon X işlemcilerinin Linux'a uyum sağlaması için çok daha az çalışma gerekecek. Qualcomm'un, Snapdragon X serisi yongalarını gelecekteki Linux çekirdekleriyle uyumlu hale getirmek üzerine çalıştığı bildiriliyor. Şu anda işlemciler, 6.8 ve 6.9 çekirdek sürümlerini destekliyor ancak sürücülerle ilgili bazı sorunlar bulunuyor.

Tuxedo'nun Snapdragon X İşlemcili Prototipi

Tuxedo, 12 çekirdekli Oryon işlemcili (X1E80100) Snapdragon X Elite SoC tabanlı bir dizüstü bilgisayar prototipi tanıttı. Bu cihaz, 3,4 GHz'e kadar hızlarda çalışabilen ve 1,25 GHz'e kadar GPU hızına sahip Adreno entegre grafiklere sahiptir.

Yeni ürün, alüminyum bir kasa içinde yer almakta ve 2560 × 1600 piksel çözünürlüğü destekleyen 14 inçlik bir IPS ekranla donatılmıştır. Dizüstü bilgisayar, LPDDR5X-8448'e kadar 32 GB'a kadar RAM ve NVMe depolama için bir PCIe 4.0 x4 yuvası sunar.

Gelecek Versiyon ve Kullanım Amaçları

Şirket yakında, Linux 6.10 ve 6.11 desteğine sahip ikinci bir prototipin duyurusunu yapacak. Tuxedo, tanıtılan dizüstü bilgisayarın bir oyun bilgisayarı olmadığını, iş amaçları için tasarlandığını belirtiyor.

Üretici henüz Snapdragon X Elite tabanlı dizüstü bilgisayarın kesin çıkış tarihini belirtmek istemiyor ancak mevcut yılın sonuna doğru piyasaya sürülebileceğini ima ediyor.

Snapdragon X işlemcili Linux dizüstü bilgisayarlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu tür cihazlar, Linux'un mobil platformlarda daha yaygın hale gelmesine katkı sağlayabilir mi? Görüşlerinizi bizimle paylaşın!

Kemal Yüce

Commodore 64 ile büyüyen, 99999 in 1 kasetlerde tek oyun çıkınca hayatın gerçek yüzünü öğrenen, teknoloji bağımlısı bir birisi.

Yorum yap

Yorumlar

Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol!