Sosyal Media
sefa

Twitter'a Milyon Dolarlık Rekor Ceza!

Dev sosyal medya platformu Twitter’ın hedefli reklamcılık için aldatıcı şekilde kişisel bilgilerin kullanıldığı belirtilerek Twitter şirketine karşı suç duyurusunda bulunuldu. Federal Ticaret Komisyonu, Twitter şirketine 150 milyon dolar para cezasına çarptırdı. Komisyon yaptığı açıklamada şirketin kendilerine kişisel bilgilerin, platformda ki güvenliğini sağlamak için kullanılacağını söylemesinin ardından milyonlarca Twitter kullanıcısının 2014 yılından 2019 yılına kadar telefon numaraları veya e-posta adresleri sağladığını belirtti.

Federal Ticaret Komisyonu tarafından Twitter’a tam 150 milyon dolarlık dev ceza!

FTC, Twitter şirketinin elde ettiği bilgileri hedefli reklamcılık için kullandığını ve reklamcıların kişisel bilgilere halihazırda sahip oldukları ya da veri komisyoncularından elde ettikleri veriler ile karşılaştırma yaparak belirli tüketicileri ulaşmasına izin verdiğini de iddia etti. Komisyonun başkanı Lina Khan yaptığı bir açıklamada; “Bu uygulama 140 milyondan fazla Twitter kullanıcısın etkiledi ve Twitter’ın birincil gelir kaynağını artırdı.” Dedi.

Twitter platformunun temsilcisi Damien Kieran hesap güvenliği amacı ile sağlanan bazı e-posta adreslerinin ve telefon numaralarının yanlışlıkla reklam amacı ile kullanılmış olabileceğini ve sorunun ele alındığı söylediği bir şirket blog gönderisine yorum talebi gönderdi. Kieran, yorumda şu ifadeleri kullandı; “Verileri güvende tutmak ve gizliliğe saygı duymak son derece ciddiye aldığımız bir şeydir ve yolun her adımında FTC ile işbirliği yaptık. Bu anlaşmaya varırken 150 milyon dolarlık bir ceza ödedik ve insanların kişisel verilerinin güvende kalmasını ve mahremiyetlerinin korunmasını sağlamak için operasyonel güncellemeler ve program geliştirmelere konusunda ajans ile uyum sağladık.”

Twitter'a Milyon Dolarlık Rekor Ceza!

Twitter şirketinin elde ettiğin gelirin büyük bir kısmı reklamlar tarafından elde ediliyor. Platformda bulunan tam aktif kullanıcı sayısı Twitter şirketinin, şirketi platformda kaç tane otomatik hesap veya bot bulunduğunu gizlemek ile suçlayan Elon Musk’a satışında bir parlama noktası haline geldi. Musk ek olarak bunun yerine ücretli abonelik çeşitleri oluşturmayı düşünerek genel olarak site içerisinde kullanılan reklamların miktarını azaltmayı hedefliyor. Elon Musk’ın bu hayalini günümüzde birçok sosyal medya platformu yapıyor. En bariz örneklerinden biri ise YouTube. Mevcut reklamları kaldırmak yerine artırarak, insanlara reklamsız üyelik satmayı hedefliyordu. Şu anda YouTube’a kayıtlı yüz binlerce Premium YouTube abonesi mevcut. Twitter için de bu girişim hiçte fena olmazdı açıkçası.


Yorum yap

*