Sosyal Media
sefa

Veri Tasarrufu Sağlatacak En Etkili Yöntem!

Akıllı cihazların içerisinde ki mobil uygulamaların neredeyse tamamı internet ile kullanılıyor. Hatta internet olmadan akıllı cihazı kullanmak bile mümkün olmayabiliyor. İlk cep telefonlarında ki amaç sadece bir kişiyi aramak iken, günümüz şartlarında istekler ve ihtiyaçlar değiştiğinden bu durum artık böyle değil. Akıllı cihazların gelişmesi ve yeni çağ ile gelen daha farklı istekler ve ihtiyaçlar var. Bu ihtiyaçlarımızı cihazlarda ki mobil uygulamalar ile sorunsuz bir şekilde yapabiliyoruz. Ancak, mobil uygulamaları kullanabilmek için internete ihtiyacımız var.

Günümüz şartlarında 1 GB internet paketi fiyatları 40-50 TL’den başlıyor. Yeni nesil mobil uygulamalar çok fazla veri tükettiği için 1 GB internet paketinin pek bir faydası olmuyor. Sadece Veri kullanımını açıp kapamak bile 100 MB veri harcanmasına sebep oluyorken, yüksek özellikli bir mobil uygulamayı sadece 1 GB’lik bir internet paketi ile yaklaşık bir ay kullanmak neredeyse imkansız bir olay. Orta veya yüksek gelirli bir birey internet giderini rahatlıkla karşılayabilir. Ancak, okul okuma zorunluluğu olan gençlerin yüksek içerikli internet paketlerinin giderini karşılaması gerçekten zor.

İnternet Giderlerinizi En Etkili Şekilde Düşürün!

Bu durumda özellikle öğrenci gençlerin veri tasarrufu yapması gerekiyor. Bunu yapabilmek için cihaz ve uygulamalar belirli ayarlamaları yapmak gerekiyor. Yapacağınız bu ayarlar sayesinde mobil uygulamalar arka planda sizin haberiniz yokken internet paketinizden kullanım yapamayacak. Yeni nesil mobil uygulamalar sürekli olarak konum bilgisi istediği için, bu uygulamalar ister istemez arka planda çalışmaya devam ediyor. Bu durumu ortadan kaldırdığınızda veri tasarrufunun sağlandığını göreceksiniz. Özellikle akıllı cihazlarda bulundurduğunuz navigasyon uygulamaları sürekli olarak veri tüketimi yapıyor.

Veri Tasarrufu Sağlatacak En Etkili Yöntem!

İlk önceliğiniz mobil uygulamaların içerisinde girerek “İzinler” kısmından uygulamanın konum iznini kapatın. Bu aşamada birden fazla seçenek olduğunu göreceksiniz. Uygulamayı açtığınız mobil hizmetin kullanılması fakat uygulamayı kapattığınızda kullanılmamasını istiyorsanız, Konum Kullanımı seçeneğini “Sadece Uygulamayı Kullanırken” olarak işaretlemeniz gerekiyor. Bu sayede uygulama kullanılmıyorken konum hizmeti çalışmayacak ve internet paketinizden harcama yapamayacak. Cihazınızda bulunan tüm uygulamaları bu şekilde ayarlayarak, uygulamaların arka planda çalışmasını engelleyebilirsiniz. Bunun dışında Google Hizmetlerinin de konum iznini kaldırmanız gerekiyor. Özellikle Android işletim sistemine sahip cihazlarda sürekli olarak Google’a konum bilgisi gönderilir. Google şirketin, Google Haritalar gibi uygulamalarında yoğunluğu ve trafiği saptamak için konum bilgisine ihtiyaç duyuyor. Dolayısıyla cihazda bir uygulama olmasa bile Google Hizmetler konum bilgisi alabilir. Bu özelliği inaktif yaptığınızda Google şirketi de sizden konum bilgisi alamayacak.

Tüm bu ayarları noksansız bir şekilde yaptığınızda veri kullanımında gözle görülür şekilde tasarruf sağlayacaksınız. Son yöntem ise cihazın üst bildirim panelinden Veri Kullanımını tamamen kapatmanız olacak. Ancak, bu aşamada WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamalarından bildirim almazsınız. Dolayısıyla bu yöntemi en son çare olarak kullanabilirsiniz.


Yorum yap

*