fcp
 Hesaplı Temmuz Fırsatlarını Sakın Kaçırma

Windows 11, RAM hızını megahertz yerine MT/s cinsinden gösterecek

Kemal Y. 12.05.2024 (Güncellenme: 15.07.2024) Takip et
Windows 11'in yeni güncellemesi, bellek performansını megatransactions per second (MT/s) birimiyle gösterecek.
Windows 11, RAM hızını megahertz yerine MT/s cinsinden gösterecek

Microsoft, Windows 11 işletim sisteminin Görev Yöneticisi'nde RAM hızını ölçmek için kullanılan birimleri değiştirdi. Daha önce hız megahertz (MHz) olarak gösterilirken, artık megatransactions per second (MT/s) olarak gösterilecek.

RAM Hızının Ölçümü ve Değişim

Geçmişte RAM hızı megahertz cinsinden ölçülürdü. Bu, bellek modülünün saniyede gerçekleştirebileceği milyonlarca işlem döngüsünü yansıtır. Her döngü, bellek modülü tarafından gerçekleştirilen bir eylemi temsil eder, veri saklama ve çıkarma gibi. Örneğin, 3200 MHz hızında bir bellek modülü saniyede 3.2 milyar döngü gerçekleştirebilir. Diğer yandan, 2400 MHz hızında bir bellek modülü saniyede sadece 2.4 milyar döngü gerçekleştirebilir.

DDR5 ve Performans Artışı

Yeni DDR5 bellek teknolojileri, saat hızını (MHz) artırmadan veri iletim hızını artırma yeteneği sunar. Bu, eski bellek performans ölçüm yöntemini daha az doğru hale getirdi. Bu nedenle, bellek üreticileri yeni bir ölçüm birimi olan megatransactions per second (MT/s) kullanmaya başladılar, yani saniyede milyonlarca veri aktarımı.

Windows 11 Güncellemeleri

Yeni bellek performans ölçüm birimi "MT/s", Windows 11'in 22635.3570 sürümünde görüldü, şu anda beta test aşamasında. Bu özelliğin ana sürüme bir sonraki güncellemelerden birinde eklenmesi bekleniyor.

Windows 11'in bellek performans ölçüm birimini güncellemesi, kullanıcıların RAM performansını daha doğru bir şekilde izlemesine ve değerlendirmesine olanak tanır. Sizce bu değişiklik, kullanıcı deneyimini nasıl etkileyecek? Yorumlarınızı bekliyoruz!
Kemal Yüce

Commodore 64 ile büyüyen, 99999 in 1 kasetlerde tek oyun çıkınca hayatın gerçek yüzünü öğrenen, teknoloji bağımlısı bir birisi.

Yorum yap

Yorumlar

Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol!