fcp

Wordpress Neden Ücretsiz?

Serkan A. 24.10.2022 (Güncellenme: 21.07.2024) Takip et
Wordpress yazılımı internet sektöründe ücretsiz olup en çok tercih edilen yönetim yazılımlarından biridir.
Wordpress Neden Ücretsiz?

Wordpress içerik yönetimi son zamanlarda kullanımı en çok yaygınlaşan hazır web sitelerinden biridir. Kullanım kolaylığı bir yana bu muhteşem içeriğin ücretsiz bir şekilde sunuluyor olması gerçekten çok özel ve güzel bir durum. Wordpress’in en çok albenisi bana göre ücretsiz olmasıdır. Özellikle profesyonel içerik üreticisi olmak isteyen kişiler için biçilmiş bir kaftandır. Wordpress kullanımı ve kurulumu en basit içerik yönetimlerinden biridir. Bazı insanlar bu içeriğin bu kadar güzel olup neden ücretsiz olduğunu merak ediyor. Aslında ücretsiz bir özellik değil ancak ücretsiz olarak sunuluyor.

Wordpress Neden Ücretsiz?

Wordpress’in ücretsiz olmasında ki ana neden her kişinin bu içeriğe ulaşması ile alakalıdır. Wordpress çok uzun yıllardır ücretsiz bir içerik olarak sunuluyor. Bu ücretsiz içeriği tercih ederek çok etkileyici web siteleri tasarlayabiliyorsunuz. Bu işten hiç anlamayan kişilerin ücretsiz olarak bu içeriği tercih etmesi ve yavaş yavaş öğrenmesi çok önemlidir. Dolayısıyla içeriğin ücretsiz olması da çok önemlidir. Wordpress web sitesi kurup bir süre sonra profesyonel bir şekilde web sitesi dizayn etmek isteyen bir kişi wordpress’in ücretli eklentilerini tercih ederek işlerini büyütebilir.

Wordpress Nasıl Gelir Elde Ediyor?

Wordpress’in ücretsiz sürümü bu işe yeni başlayan kişiler içindir. Elbette ücretsiz sürümler ile çok büyük işler yapan kişiler de vardır. Ancak, bu kişilerin çok uzun zamandır bu işi yaptıklarını ve ne nasıl yapmaları gerektiğini biliyorum. Web sitesi ve yazılım işlerinden pek anlamayan biri Wordpress’in ücretsiz eklentilerini tercih ederek çok fazla büyüyemez. Ancak, sistemin ücretli eklentilerini ve özelliklerini tercih ederek işlerini zorlanmadan büyütebilir. Wordpress’in bu eklentiler ve özelliklerden para kazandığını bu aşamada anlayabiliyoruz. Bunun yanı sıra Wordpress mağazasında yer alan satıcılar vardır. Bu satıcılar Wordpress’ten bağımsız olarak eklenti ve özellik satışı yaparak gelir elde ederler. Wordpress şirketi de satış yapılan ürünlerde komisyon alarak yine gelir elde ediyor.

Wordpress’in nasıl ücretsiz olduğunu bu şekilde anlayabiliyoruz. Unity 3D ve Unreal Engine 4 gibi programlara baktığımızda bunların da ücretsiz olduğunu fakat eklenti ve özelliklerin ücretli olduğunu görebiliyoruz. Wordpress şirketinin de yaptığı şey de aslında tam olarak budur. Satın alınan ürünlerden belirli bir komisyon alarak gelir elde ediyor. Bu sayede içeriğin kendisini ücretsiz yaparak daha fazla insanın erişmesini sağlıyor ve daha çok ürün satılmasına ön ayak oluyor. Dolayısıyla yine bir gelir elde edilmiş oluyor.

Serkan Alçay

Yazmayı ve araştırmayı çok seven profesyonel bir editör

Yorum yap

Yorumlar

Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol!