fcp
Peşin Fiyatına Taksit Kampanyası

XBOX Cloud, Fortnite anlaşmasıyla 10 ayda 10 milyon abone kazandı

Kemal Y. 26.10.2022 (Güncellenme: 21.06.2024) Takip et
Microsoft’un popüler oyun platformu Xbox Cloud Gaming’in 1 yıl dolmadan 10 milyondan fazla abone kazandığı açıklandı. 2022 yılının başlarında 10 milyon olarak açıklanan Xbox Cloud abone sayısının 20 milyonu geçti.
XBOX Cloud, Fortnite anlaşmasıyla 10 ayda 10 milyon abone kazandı

Bulut oyun platformları artık Netflix’in bile gireceği bir sektör oldu. Çok hızlı büyüyen bulut oyun platformlarda şampiyonlar liginde Xbox ve Nvidia gibi şirketler var. Microsoft’un popüler bulut oyun sunucusu Xbox Cloud Gaming çok ciddi bir başarı ile gündeme geldi. Microsoft CEO'su Satya Nadella’nın yaptığı açıklamaya göre şirket 1 yıl olmadan yaklaşık 10 aylık bir süreçte 10 milyondan fazla aboneye sahip oldu.

Toplam abone sayısı 20 milyonu aşan XBOX Cloud platformunun başarısının altında elbette bilinen bir sebep var. Microsoft ve Epic Games arasında bir anlaşma yapılmış ve Fortnite isimli popüler PC ve konsol oyunu Xbox Cloud Gaming platformuna girmişti. Fortnite’ı kendi hizmetine ekleyen Microsoft bu atak ile 10 milyonlarca abone kazanmış oldu.

Fortnite ücretsiz olarak oynayabiliyor

Microsoft Xbox Cloud abonelik ücreti olmadan oyun oynanamayan bir platformdur. Fakat Fortnite için bir ayrıcalık yapıldı ve ücretsiz olarak yayınlandı. Xbox Cloud’a üye olmak zorundasınız fakat Xbox Game Pass Ultimate ücretli aboneliğinizi satın almanıza gerek yoktur. Epic Games ile ücretsiz Fortnite oynamak için yapılan ortaklık platformu alanında lider yapmaya yetti. Yüksek donanım gerekliliği olan oyunları bile düşük donanımda sadece hızlı internet ile oynayabileceğiniz bulut oyun platformlarında ihtiyacınız olan tek şey bir internet tarayıcısıdır. İnternet tarayıcısı üzerinden Fortnite oynamak istiyorsanız ücretsiz olarak Xbox kayıt olabilirsiniz.

Xbox Cloud Gaming büyürken rakipleri kan ağlıyor

Xbox Cloud Gaming platformu başarıları ile gündeme gelirken diğer teknoloji devlerinin bulut oyun platformları başarısızlıklar ile gündeme geliyor. Google, 2023 yılında bulut oyun platformunu kapatacağını açıkladı. Amazon ve Nvidia ise abonelik sayılarını açıklamıyor. Microsoft’un popüler hizmeti Xbox Cloud Gaming Türkiye’de de faaliyet gösteriyor. Haberi yayınladığımız tarihte güncel abonelik fiyatları aylık 29.99 TL’den başlıyordu.

XBOX Cloud Gaming ile alakalı görüşlerinizi bekliyoruz. Ekran kartlarının 1 yıllık asgari ücrete eşit olduğu ülkemizde Cloud Gaming hizmeti kullanır mısınız? Chromebooklar ile bile Fortnite oynamayı mümkün kılan Cloud Gaming platformlarında ihtiyaç duyulan tek şey hızlı internettir.

Kemal Yüce

Commodore 64 ile büyüyen, 99999 in 1 kasetlerde tek oyun çıkınca hayatın gerçek yüzünü öğrenen, teknoloji bağımlısı bir birisi.

Yorum yap

Yorumlar

Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol!