fcp
Gaming Gecesi Kampanyası 2024

Yelkenciler İçin En İyi Hava Tahmin Uygulamaları

Kemal Y. 10.05.2022 (Güncellenme: 19.07.2024) Takip et
Sadece bir mobil uygulama ile hava durumunun ne olduğunu anlık olarak görüntüleyebilirsiniz. Paylaştığımız mobil uygulamalar sayesinde güvenle seyir yapabilirsiniz.
Yelkenciler İçin En İyi Hava Tahmin Uygulamaları

Deneyimli bir denizcinin ya da deneyimli bir denizci olma yolunda ilerleyen bir denizci adayı için, hava şartlarını bilmek gerçekten çok önemlidir. Rüzgar, önce denizi sonra da deniz aracını etkileyen en önemli birinci faktördür. Özellikle yelkenli bir tekne için rüzgarı önemi çok fazladır. Yelkenli tekneler rüzgar sayesinde ilerledikleri için, rüzgarın şiddetinin ne olacağını ve hangi yönden geleceğini bilmek çok önemlidir. 8 metre ve altı uzunlukta ki teknelere sahip olan kişiler hava durumunu daha yakından takip ederler. Bunun sebebi; 14 metre ve daha uzun teknelerde 5-6 bofor rüzgarın pek bir önemi yokken, 8 metre ve altı tekneler için tehlike arz etmesidir. Mevcut hava şartlarına ayak uyduramayacak bir teknenin, tasarım olarak uygun olmadığı bir havada denizde olması hem teknenin güvenliğini hem de teknede bulunan denizcinin hayatını tehlikeye atabilir. Bu sebeple bir denizcinin hava durumu tahminlerini daha doğru bilmesi çok ama çok önemlidir.

Hava Duruma Bakın, Teknenizi ve Canınızı Tehlikeye Atmayın!

Günümüz şartlarında App Store ve Play Store’da birçok hava tahmin uygulaması vardır. Ancak, içlerinde çok azı doğru gösterir. Türkiye’de en çok kullanılan sistem, meteorolojinin kendi web sitesidir. Ancak, yine de farklı uygulamalardan da hava tahminlerine bakarak emin olmak gerekebiliyor. Paylaşacağımız bu uygulamalar tekne sahibinin yanı sıra sörf yapmak isteyen ya da rüzgar sörfü yapmak isteyen kişiler de tercih edebilirler.

Paylaşmak istediğimiz uygulamalar şu şekildedir;

  1. Windy

Fırtına avıları, balıkçılar, denizciler ve hava durumu meraklıları tarafından kullanılır. Güvenilir, sezgisel, hızlı, verimli ve en doğru hava tahmin uygulamasıdır. Uygulama içerisinde gelecek günlerinde hava tahminleri yer alabiliyor. Denizde ki dalga boylarına kadar bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Denizciler için gerçekten harika bir uygulama.

Yelkenciler İçin En İyi Hava Tahmin Uygulamaları

  1. Deniz Hava Durumu

Bu uygulama, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün sitesinde bulunan tahminleri baz alan bir mobil uygulama. Bu uygulama ile deniz hava durumu takibi yapabilir, deniz suyu sıcaklığını kontrol edebilirsiniz. Ek olarak, internet kesildiği taktirde son bilgileri görüntüleyebilme özelliğine sahip.

Yelkenciler İçin En İyi Hava Tahmin Uygulamaları

  1. Météo Marine

Bu uygulama özellikle tekne sahipleri tarafından sıkça tercih ediliyor. Uygulama içerisinde denizde bulunan hava tahmininden çok daha fazlası yer alıyor. Neredeyse tüm bölgelerde bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Uygulama içerisinde kıyı alanları, limanlar, ankraj, kızak bölgesi, kumsallar, koylar ve dalış meraları gibi alanları da kolaylıkla bulabiliyorsunuz. İnanılmaz bir uygulama.

Yelkenciler İçin En İyi Hava Tahmin Uygulamaları

Kemal Yüce

Commodore 64 ile büyüyen, 99999 in 1 kasetlerde tek oyun çıkınca hayatın gerçek yüzünü öğrenen, teknoloji bağımlısı bir birisi.

Yorum yap

Yorumlar

Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol!