Sosyal Media
sefa

14 Çekirdekli Intel Alder Lake-P Mobil İşlemci Geekbench’te Ortaya Çıktı

Dünyanın en önemli işlemci üreticilerinden biri olan Intel, yeni mobil işlemcisi Alder Lake-P modelini tanıtmaya hazırlanıyor. Hibrit tasarım ile gelecek olan Alder Lake-P, 14 çekirdekli yapıya sahip olacak.

Intel Alder Lake-P Mobil İşlemci

Geekbench testlerinde ortaya çıkan yeni Intel Alder Lake-P mobil işlemci, hibrit tasarım ile gelecek. Hibrit tasarımı kısaca; performans ve verimlilik odaklı çekirdeklerin bir arada kullanılması olarak tanımlayabiliriz. 10nm SuperFin üretiminden geçecek olan yeni nesil işlemciler, 14 çekirdek / 20 izlek tasarımına sahip olacak. Intel’in Alder Lake-P mobil işlemcisi, 2021 yılında şirketin en önemli ürünlerinden biri olacak.


6 adet performans ve 8 adet verimlilik çekirdeğine sahip olan Alder Lake-P’nin performans çekirdekleri hyperthreading destekliyor. Ancak işlemcinin verimlilik çekirdekleri ise bu özelliği taşımıyor.

Temel frekansta 0.8 GHz hıza sahip olan Alder Lake-P, maksimum frekansta ise 4.7 GHz’ye ulaşıyor. İşlemcinin ortalama hızı ise 4.27 GHz olarak gerçekleşiyor.

Tüm bu özelliklere sahip olacak olan Alder Lake-P, Geekbench testlerinden 13.446 puan almayı başarıyor. Alder Lake-P’nin göstermiş olduğu performansın Nvidia GTX 660 Ti ile benzer olduğunu söylemek mümkün.Yorum yap

*