Sosyal Media
sengul

5 Adımda iPhone 7 ve iPhone 7 Plus'ın Daha Hızlı Olsun!

iPhone, satın alındıktan bir kaç ay sonra yavaşlayan telefon değil. Ancak her telefon gibi iPhone da belirli bir süre kullanımdan sonra yüklenen uygulamalar ve programlardan dolayı zamanla eski hızını kaybedebiliyor. Uygulayacağınız basit bir kaç yöntem ile iPhone'unuz eskisinden daha hızlı olacak. İşte iPhone'unuzu hızlandıracak o adımları fotoğraflı bir şekilde sizler için anlattık.

1-) Animasyonları Devre Dışı Bırakın.

iPhone 7 ve 7 Plus'ınız belkide yavaş değil sadece yavaş görünüyordur. Özellikle yeni iPhone 7 animasyonları telefonunuzu olduğundan daha yavaş gösteriyor olabilir. Bundan rahasız oluyorsanız iPhone'unuzun animasyonlarını kolayca devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun için;

Ayarlar>>Genel>>Erişilebilirlik>>Hareket Azalt bölümünden animasyonarı devre dışı bırakabilirsiniz. Böylece artık uygulamalarınız daha hızlı açılacaktır.

 


2-) Güncel Sürüm Kullanın.

Telefonunuzu en son güncel sürüme yükseltin. Telefonunuzu güncellediğiniz zaman iPhone'unuzun yavaşlayacağını söyleyenlere itibar etmeyin. Evet şuan da böyle bir şehir efsanesi dillerde dolaşıyor. Fakat bu ifade eski iPhone'lar için geçerliydi. Artık Apple'ın güncellemeleri yeni nesil uygulamaları destekler nitelikte üretiliyor. Hatta iPhone'unuzda perpormans ile ilgili sorunlar olduğunda, Apple'ın yayınlamış olduğu yeni güncellemeler ile bu sorunların çözüleceğini de belirtelim. Bu nedenle Ayarlar>>Genel>>Yazılım Güncelleme bölümünden yazılımınızın güncel olup olmadığını denetleyebilirsiniz.

 


3-) iPhone'unuzu Yeniden Başlatın.

Size basit bir çözüm gibi gözüküyor olabilir. Ancak hatalı ve yavaş çalışan iPhone'un yeniden başlatılması çoğu zaman işe yaramış ve telefon tekrar eski haline gelmiştir. Fakat bu yeniden başlatma klasik yeniden başlatma değil. Bu işlem için Uyku ve Home tuşuna, iPhone ekranında elma logosunu görene kadar basılı tutun. Bu işlem ile telefonunuzda herhangi bir veriniz silinmeyecek. Fakat arka planda basit bir sıfırlama işlemi olacağından telefonunuz eskisinden daha hızlı olacaktır.

4-) Arka Plan Uygulamalarını Kontrol Edin.

iOS işletim sistemi, arka plan uygulamalarının çalışmasında çok iyi sonuçlar elde ediyor. Ancak bazı uygulamarın çalışması bazen hata verebiliyor. Dolayısı ile ihtiyaç duymadınız programların arka plan erişini kaldırmanız faydalı olacaktır. Şunu da belirtelim ki bu işlemi yaptıktan sonra uygulamalardan bildirim almanız engellenmemiş oluyor. Tabi bu arada bildirim almamak sizin canınızı sıkarsa istediğiniz takdirde "Arka Planda Uygulama" bölümünü eski haline getirebilirsniz. 

Ayarlar>>Genel>>Arka Planda Uygulama Yenile bölümünden uygulamaların çalışmasını kontrol edebilirsiniz.


5-) Uygulama Verilerni Zamanla Temizleyin.

Uygulamarınızın verileri zamanla artarak şişer ve telefonunuzda oldukça yer kaplar. Dolayısı ile bu veriler telefonunuzda yer kapladığı için telefonunuzu yavaşlatabilir. Ancak gereksiz verileri temizleme için iOS kullanıcılarına kolay bir yol sunmuyor. Dropbox veya Chrome gibi uygulamaların ön belleği kendi içinde siliniyor olsa da çoğu uygulama için bu söz konusu değil.

Fakat safari uygulaması için bu söz konusu değil. Safari'nin ön belliği genelde çok dolduğu için bu uygulamanın verilerini temizlemenizde fayda olacaktır. Bunun için Ayarlar>>Safari>>Tarihçeyi ve Web Stesi Verilerini Sil adımını izleyip işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum yap

*

Yorumlar

  1. Melih durmaz 13/04/2020 13:59

    Başarılı Teşekkürler