Sosyal Media
sengul

7.1 Surround Kulaklık Nedir?

Surround nedir, 7.1 Surround Kulaklık özellikleri nelerdir? Stereo Kulaklık mı, Surround Kulaklık mı? Kulaklık özelliklerinde ve incelemelerinde sık sık karşımıza çıkan ama ne olduğunu, hangi özelliklere sahip olduğunu bilmediğimiz 7.1 Surround Kulaklık hakkında yazdık.

Yazımızda aşağıda yer alan başlıkları inceleyeceğiz:

7.1 Surround Ses Nedir?

“Surround” kelime anlamı olarak etrafınızın sarılması anlamına gelir. Sinema salonlarında ya da evlerimizde kullandığımız 5+1, 7+1 ses sistemleri ile bu etkiyi yaratabiliriz. Surround ses, çok yönlü sestir. Seslerin birden fazla kanal üzerinden dağıtılması ve çevresel etkiyle size aktarılmasıdır. Yani, seslerin geliş yönlerini gerçekçi bir şekilde ayarlama teknolojisine “Surround” denir.

Oyuncu kulaklıkları genellikle Surround özelliği ile ön plana çıkar. Çünkü oyun dünyasında birçok kişinin isteği oyundaki çevresel sesleri iyi duyabilmektir. Gerçek Surround kulaklık ile yaşayacağınız oyun deneyiminde kaliteli ses, 7.1 Surround ve titreşim özelliği ile çevresel sesleri daha iyi duyabilirsiniz. Diyelim ki, oyunda düşman arkanızdan yaklaşıyor, Surround ses düşmanınızın ayak sesini geldiği yönden yani arka taraftan verir. Gerçek 7.1’in kontrol mekanizması: 7.1 özelliği, yankı özelliği ve 3D özelliği (tıpkı görselde olduğu gibi sesin derinliğinin olması) gibi çeşitli özellikler içerir. Böylece oyun ya da film içerik değişse de sesin gerçekçiliği değişmez, oyununuza gerçeklik katar, mükemmel şekilde oynarsınız.

7.1 Surround Kulaklık Nedir?

Film izlemek veya oyun oynamak için kulaklık satın alacaksanız 7.1 Surround Kulaklık tercih etmelisiniz. Çünkü hem film izlerken hem de oyun oynarken çok yönlü ses özelliği sayesinde gerçekçi hissedersiniz. Surroun Kulaklığın sunduğu ses, daha sanal bir sestir. Yani sesi Mono veya Stereo kulaklığa göre daha kaliteli sunar.

Steelseries kulaklık

Çevresel etkiyi oluşturan şey, iki sesin birbirinden farklı olmasıdır. Örneğin, birisi sağ kulağımıza bir şey söylediğinde, sesi sadece sağ kulağımız ile duymayız. Zaman farkı ve ses seviyesi farkı ile sol kulak ile de duyarız. Yani, doğrudan değil, çevresel etkiyle duyarız.

7.1 Sanal Çevresel Ses Nedir?

7.1 Surround sanal ve gerçek 7.1 olarak ikiye ayrılır. Birincisi gerçekten 3 boyutlu ses oluşturulur. Film çekilirken, ses kaydedilirken ya da bir oyun tasarlanırken oluşturulduğu esnada bir ses tekniği kullanılır. Müzik kaydı almak için 2 kanal kullanılabilir veya konser çekimi için 5+1 kanal üzerinden kayıt alırsınız ve 5+1 hoparlör üzerinden yayınlarsınız. Böylece deneyimi, birebir taşımış olursunuz. Fakat 5+1 ya da 7+1 gibi ses sistemi yoksa, bu kayıt sorun oluşturur. Dolby ve DTS gibi şirketler, çözüm olarak Sanal Surround’u geliştirdi. Bu sayede, ses kaydı ne olursa olsun, nasıl kaydederse kaydedilsin, kullanılan teknoloji ile çevresel ses yaratıldı.

Sanal Surround iki kulak arasındaki zaman farkından yararlanarak 3 boyutlu ses oluşturur. Sanal ortamda 3 boyutlu ses oluşturmak için 2 farklı dalga boyutunda ses gönderilir ve beyin yanılır. Sanal 7.1 Ses’te 2 sürücüden 8 sürücü varmış gibi ses alırsınız. Bu sayede sesi arkamızdan, sağımızdan ya da solumuzdan geliyormuş gibi hissederiz. Sanal Surround oyununuza gerçekçilik katar, mükemmel şekilde oynarsınız.

7.1 Surround Ses Sisteminin Avantajları

7.1 surround ses teknolojisine sahip kulaklıklar, kullanıcılarına birçok konuda avantaj getiriyor. Özellikle FPS oyuncuları için muhteşem özelliklere sahip 7.1 kulaklıklar, oyunculara farklı bir deneyim kazandırıyor. 7.1 surround teknolojisi sayesinde oyuncular, silah, uçak, yürüyüş, konuşmalar, zırhlı araçlar ve patlama seslerini daha detaylı duyabilir.

Razer kablolu kulaklık

Ayrıca oyuncular bu teknoloji sayesinde oyun içindeki sesleri yüksek, orta, alçak olmak üzere 3 farklı şekilde algılayarak oyun deneyimlerini farklı bir noktaya getirebilirler. 7.1 ses teknoloji sayesinde kullanıcılar daha net ve yüksek kalitesi sesler elde ederler bu yüzden kullanıcılar sadece oyun oynamayı seven kişiler değil ayrıca film izlemeyi veya müzik dinlemeyi seven kullanıcılar içinde avantajlar sağlıyor.

7.1 Kulaklıklar Oyun Oynamak İçin İdeal mi?

7.1 surround ses teknolojisi, farklı uzaklık ve yönlerden gelen seslerin net bir şekilde kullanıcıya aktarılmasını sağlar. 7.1 surround ses teknolojisine sahip bir kulaklığa sahipseniz, çok rahat bir şekilde farklı açılardan gelen sesleri duyabilirsiniz. Oyun oynarken sağ arka tarafında yer alan adamın ayak seslerini rahat bir şekilde duyabilir veya size ateş edilen bir silah sesinin hangi yönden geldiğini kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

  • Hangi yönde düşmanınız var ya da hangi yönden düşman saldırısına uğradığınızı çok kolay bir şekilde belirleyebilirsiniz. Kısacası oyunlarda "ses kasmak" istiyorsanız 7.1 surround bir kulaklık sizlere farklı deneyimler sunacaktır.
  • Özellikle FPS oyuncuları için 7.1 surround ses teknolojisi önemli bir yere sahip. Valorant, Apex, Counter Strike ve Call of Duty gibi oyunları oynamayı seviyorsanız, 7.1 surround ses teknolojisine sahip bir kulaklık ile birlikte oyun deneyiminizi bir üst noktaya taşıyabilirsiniz.
  • 7.1 teknolojisine sahip kulaklıklar sadece oyunlar için değil ayrıca film izlemek veya müzik dinlemek için de idealdirler. 7.1 surround ses teknoloji sayesinde ses kaynaklarından sesi kusursuz bir biçimde alarak farklı deneyimler yaşayabilirsiniz.
  • 7.1 Surround Kulaklık sayesinde kullanıcılar oyunlarda avantaj sağlayabilir. Bu yüzden oyuncular, kulaklık seçerken 7.1 teknolojisinin olup olmadığına dikkat etmesi gerekir.

Surround Ses Sistemi Ne Demek?

Surround ses sistemini kısacası “etrafınızı saran ses” olarak açıklayabiliriz. Seslerin etrafınızı çevresel olarak sardığını ve bir simülasyonun içinde olduğunuzu hayal edebilirsiniz. Cihazlardan çıkan sesler, etrafınızı sararak daha gerçekçi bir hava oluşturur.

Gamepower

Surround kelime anlamı olarak etrafınızın sarılması anlamına gelir. “Surround ses “ kavramı ise etrafınızı saran ses anlamına gelir. Cihazlardan çıkan sesler daha geniş bir alana yayılarak kullanıcıya ulaşır bu sayede kullanıcılar daha net ve kaliteli sesler duyar. KIsacası “surround ses” ile birlikte kullanıcılar olayları gerçekmiş gibi yaşarlar.

Mono, Stereo ve Surround Arasındaki Farklar Neler?

Mono ses, seslerin tek bir kanaldan iletilmesidir. Mono kulaklık günümüzde çok fazla tercih edilmemektedir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan ses çıkış çeşitlerinden bir tanesi Stereo ses. Stereo ses, Mono sesin zıttıdır ve Mono kulaklıktan daha iyidir. Mono ses, tek kanaldan sesi iletir. Stereo ses, sesi eş zamanlı olarak iki kanaldan verir. Stereo kulaklıklar sesi geldiği kanaldan iletir, yani ses sağ taraftan geliyorsa, sağ kanaldan iletir. Film izlemek veya oyun oynamak için kulaklık satın almayı düşünüyorsanız bu özellik bir handikap oluşturabilir. Fakat, müzik dinlemek için Stereo kulaklık tercih edebilirsiniz. Stereo kulaklık, kaliteli müzik dinleme deneyimi sunar.

Asus kablosuz kulaklık

Surround kelime anlamı olarak etrafınızın sarılması anlamına gelir. Surround ses, çok yönlü sestir. Seslerin birden fazla kanal üzerinden dağıtılması ve çevresel etkiyle size aktarılmasıdır. Yani, seslerin geliş yönlerini gerçekçi bir şekilde ayarlama teknolojisi Surround kulaklıkları genellikle Surround özelliği ile ön plana çıkar. Çünkü oyun dünyasında birçok kişinin isteği oyundaki çevresel sesleri iyi duyabilmektir. Gerçek Surround kulaklık ile yaşayacağınız oyun deneyiminde kaliteli ses, 7.1 Surround ve titreşim özelliği ile çevresel sesleri daha iyi duyabilirsiniz. Diyelim ki, oyunda düşman arkanızdan yaklaşıyor, Surround ses düşmanınızın ayak sesini geldiği yönden yani arka taraftan verir. Gerçek 7.1’in kontrol mekanizması: 7.1 özelliği, yankı özelliği ve 3D özelliği (tıpkı görselde olduğu gibi sesin derinliğinin olması) gibi çeşitli özellikler içerir. Böylece oyun ya da film içerik değişse de sesin gerçekçiliği değişmez, oyununuza gerçeklik katar, mükemmel şekilde oynarsınız.

7.1 Surround Kulaklık Modelleri İçin Tıklayın


Yorum yap

*