Sosyal Media
sengul

7.1 Surround Kulaklık Nedir?

7.1 Surround nedir, 7.1 Surround Kulaklık özellikleri nelerdir? Stereo Kulaklık mı, Surround Kulaklık mı? Kulaklık özelliklerinde ve incelemelerinde sık sık karşımıza çıkan ama ne olduğunu, hangi özelliklere sahip olduğunu bilmediğimiz 7.1 Surround Kulaklık hakkında yazdık.

Surround sesin ne olduğunu ve hangi özelliklere sahip olduğunu daha iyi anlayabilmeniz için ses çıkış çeşitlerine değinelim. 3 çeşit ses çıkışı vardır: Mono ses, Stereo ses ve Souround ses.

Mono ses, seslerin tek bir kanaldan iletilmesidir. Mono kulaklık günümüzde çok fazla tercih edilmemektedir. 


Peki, Stereo Kulaklık mı, Surround Kulaklık mı? Günümüzde yaygın olarak kullanılan ses çıkış çeşitlerinden bir tanesi Stereo ses. Stereo ses, Mono sesin zıttıdır ve Mono kulaklıktan daha iyidir. Mono ses, tek kanaldan sesi iletir. Stereo ses, sesi eş zamanlı olarak iki kanaldan verir. Stereo kulaklıklar sesi geldiği kanaldan iletir, yani ses sağ taraftan geliyorsa, sağ kanaldan iletir. Film izlemek veya oyun oynamak için kulaklık satın almayı düşünüyorsanız bu özellik bir handikap oluşturabilir. Fakat, müzik dinlemek için Stereo kulaklık tercih edebilirsiniz. Stereo kulaklık, kaliteli müzik dinleme deneyimi sunar. 

Surround kelime anlamı olarak etrafınızın sarılması anlamına gelir. Sinema salonlarında ya da evlerimizde kullandığımız 5+1, 7+1 ses sistemleri ile bu etkiyi yaratabiliriz. 

Surround ses, çok yönlü sestir. Seslerin birden fazla kanal üzerinden dağıtılması ve çevresel etkiyle size aktarılmasıdır. Yani, seslerin geliş yönlerini gerçekçi bir şekilde ayarlama teknolojisi Surround sestir. Oyuncu kulaklıkları genellikle Surround özelliği ile ön plana çıkar. Çünkü oyun dünyasında birçok kişinin isteği oyundaki çevresel sesleri iyi duyabilmektir. Gerçek Surround kulaklık ile yaşayacağınız oyun deneyiminde kaliteli ses, 7.1 Surround ve titreşim özelliği ile çevresel sesleri daha iyi duyabilirsiniz. Diyelim ki, oyunda düşman arkanızdan yaklaşıyor, Surround ses düşmanınızın ayak sesini geldiği yönden yani arka taraftan verir. Gerçek 7.1’in kontrol mekanizması: 7.1 özelliği, yankı özelliği ve 3D özelliği (tıpkı görselde olduğu gibi sesin derinliğinin olması) gibi çeşitli özellikler içerir. Böylece oyun ya da film içerik değişse de sesin gerçekçiliği değişmez, oyununuza gerçeklik katar, mükemmel şekilde oynarsınız.

Film izlemek veya oyun oynamak için kulaklık satın alacaksanız 7.1 Surround Kulaklık tercih etmelisiniz. Çünkü hem film izlerken hem de oyun oynarken çok yönlü ses özelliği sayesinde gerçekçi hissedersiniz. Surrounda Kulaklığın sunduğu ses, daha sanal bir sestir. Yani sesi Mono veya Stereo kulaklığa göre daha kaliteli sunar.

Çevresel etkiyi oluşturan şey, iki sesin birbirinden farklı olmasıdır. Örneğin, birisi sağ kulağımıza bir şey söylediğinde, sesi sadece sağ kulağımız ile duymayız. Zaman farkı ve ses seviyesi farkı ile sol kulak ile de duyarız. Yani, doğrudan değil, çevresel etkiyle duyarız.

7.1 Surround sanal ve gerçek 7.1 olarak ikiye ayrılır. Birincisi gerçekten 3 boyutlu ses oluşturulur. Film çekilirken, ses kaydedilirken ya da bir oyun tasarlanırken oluşturulduğu esnada bir ses tekniği kullanılır. Müzik kaydı almak için 2 kanal kullanılabilir veya konser çekimi için 5+1 kanal üzerinden kayıt alırsınız ve 5+1 hoparlör üzerinden yayınlarsınız. Böylece deneyimi, birebir taşımış olursunuz. Fakat 5+1 ya da 7+1 gibi ses sistemi yoksa, bu kayıt sorun oluşturur. Dolby ve DTS gibi şirketler, çözüm olarak Sanal Surround’u geliştirdi. Bu sayede, ses kaydı ne olursa olsun, nasıl kaydederse kaydedilsin, kullanılan teknoloji ile çevresel ses yaratıldı.

Sanal Surround iki kulak arasındaki zaman farkından yararlanarak 3 boyutlu ses oluşturur. Sanal ortamda 3 boyutlu ses oluşturmak için 2 farklı dalga boyutunda ses gönderilir ve beyin yanılır. Sanal 7.1 Ses’te 2 sürücüden 8 sürücü varmış gibi ses alırsınız. Bu sayede sesi arkamızdan, sağımızdan ya da solumuzdan geliyormuş gibi hissederiz. Sanal Surround oyununuza gerçekçilik katar, mükemmel şekilde oynarsınız.

İhtiyacınız olan kulaklık, uygun fiyata https://www.incehesap.com/gaming-kulaklik-fiyatlari/ adresinde!


Yorum yap

*