Sosyal Media
sefa

Akıllı Telefon Kullananlar Dikkat! Asosyal Olabilirsiniz

Akıllı telefonlar, cep telefonlarının gelişmesi ile birlikte ortaya çıkan en büyük iletişim araçlarından biridir. Bir cep telefonu sayesinde bir kişiye ulaşabilir veya boş zamanlarımızı değerlendirebiliriz. Akıllı telefonların bize getirdiği çok büyük kolaylıklar varken, çok büyük sorunlar da mevcut. En büyük sorunlardan biri, insanlar ile olan iletişimimiz olmuştur. Cep telefonları bu kadar gelişmeden önce insanların birbirlerini ziyaret etmesi çok daha yaygın bir durumdu. Her kişide akıllı cihaz olmaması, insanların ziyaret edilmesinde ki en büyük sebepti. Ancak, cihazların gelişmesi ile birlikte insanlar birbirlerini ziyaret etmek yerine mesaj atmayı tercih ediyor.

Bu durum, bazı kişiler için çok kötü bir durum olarak nitelendirilirken bazı kişiler için çok olağan bir durum olarak görülüyor. Özellikle genç nesillerin aktif olarak kullandığı bu araçlar, gençlerimizin asosyal olmasına neden olabiliyor. Bunun sebebi, cihaz içerisine yüklenebilen uygulamalar ile vakit geçirmekten kaynaklıdır. Cep telefonlarının aktif olarak kullanılmadığı yıllarda, cep telefonu ile yapılacak bir şey yok iken insanlar birbirleri ile daha aktif şekilde vakit geçiriyordu. Akıllı cihazların içerisinde bulunan uygulamalar, kişilerin uygulamalar ile vakit geçirmesine ve onların asosyal olmasına neden oluyor.

Akıllı Telefonlar Asosyalliğe ve Kişisel Atalete Yol Açan Tehlikeli Bir Araçtır!

Bu sorunun en somut belirtisi, asosyallik olarak adlandırılıyor. Kişilerin birbirleri ile vakit geçirmemesi insanlar arasında ki güveni yok ediyor hatta kişilerin kendini ifade etmesini zorlaştırıyor. İnsanlar ile çok fazla iletişim kurmayan biri, insanlar ile iletişim konusunda sorun yaşayabilir ve kendini ifade edemeyebilir. Özellikle genç veya çocuk kişilerin böyle bir durumu yaşamaması için bu cihazların kontrol dahilinde kullandırılması gerekiyor. Asosyallik, toplumun tembelleşmesinde de en büyük sorunlardan biridir. Akıllı telefonların ne kadar tehlikeli araçlar olduğunu anlamak, bu sorunları gözden geçirmek ile görülebiliyor. Bu araçları en tehlikeli yapan özelliği ise, oluşan sorunları görmememizden kaynaklıdır. Örneğin; cep telefonları bu kadar gelişmeden önce bir kişi en az 7-8 numarayı ezbere biliyordu. Günümüzde, bir kişinin kendi numarasını ezberlemesi bile çok zor.

Akıllı Telefon Kullananlar Dikkat! Asosyal Olabilirsiniz

Bu araçların bize getirdiği kolaylıklar görülebiliyorken, oluşturduğu sorunları bilemeyebiliyoruz. Bu da bu araçların ne kadar tehlikeli olduğunu bize çok net bir şekilde gösterebiliyor. İlk bakıldığında sorunun ne kadar büyük olduğu belki anlaşılamayabilir. Ancak, oluşan sorunlardan doğacak olan farklı sorunlar göz önünde bulundurulduğunda, bu başlangıcın ne kadar tehlikeli olduğu görülebiliyor. Asosyallik iletişim bozukluğuna ve özgüvensizliğe neden olabiliyorken, kişisel atalete de yol açan en büyük sorunlardan biridir. Akıllı cihazlar insan hayatını kolaylaştırmak için var. Ancak, bu cihazlar doğru şekilde kullanılmadığında gelecekte büyük sorunlar yaşayabiliriz. Dolayısıyla sevdiklerimizi, gençlerimizi ve çocuklarımızı bu tehlikeden çok iyi bir şekilde korumamız gerekiyor.


Yorum yap

*