Sosyal Media
sengul

Akıllı Telefon Kullanırken Yaptığımız 5 Hata

Akıllı telefonlar pek açıdan hayatımızı kolaylaştırıyor ve hayat konforu sunuyor. Ancak akıllı telefonları kullanırken pek dikkat etmediğimiz ve yaptığımız hatalar sağlımıza ciddi manada zarar verebiliyor ve hayat kalitemizi düşürebiliyor.

Bright Side tarafından hazırlanan akıllı telefon kullanırken yaptığımız 5 yaygın davranış hayatımızı olumsuz etkiliyor. İşte akıllı telefon kullanırken en sık yaptığımız aslında kaçınmamız gereken 5 hata.

1- Telefonla Uyumak


Akıllı telefonlar temel bir elektromanyetik verici ve alıcı işlevi görürler. Bu da telefonların sürekli olarak radyo dalgaları yaydığı anlamına gelir. Henüz kesin sonuçlara dayanan bilimsel bir araştırma olmasa da beynimizin uzun süre bu dalgalara maruz kalması beynimizin olumsuz yönde etkileneceğini biliyoruz. Ayrıca uyku esnasında gelecek olan bildirimler de uykunuzun kaçmasına neden olabiliyor.

2- Çok Uzun Süre Mavi Işığa Maruz Kalmak


Ekrandan yansıyan mavi ışık, uyku düzenini ayarlayan melatonin hormonun salgılanmasını bastırır. Bu da uyku düzenin bozulmasına neden olabilir. Ayrıca mavi ışık görme problemlerine ve baş ağrılarına da neden olabilir. Mavi ışık filtresi kullanmak ve ekran ışığını ayarlamak bu konuda kullanıcılara yardımcı olabilir.

3- Telefonu Düşük Sinyalde Kullanmak


Telefonun sinyal gücünün düşük olması, sinyal almak için daha güçlü şekilde çalışması anlamına gelir. Ayrıca daha güçlü çalışması da telefonun daha fazla ısınması demek olur. Bu telefon için ayrı bir sorun oluşturur. Telefonunuz çekim gücü düşükse mümkün olduğu kadar telefonunuza yaklaşmayın.

4- Telefona Fazla Temasta Bulunmak


Akıllı telefonların uzun süre cilde temas etmesi telefonların ısınmasına neden olur. Bu da ciltte bozulmalara neden olabilir. Bu nedenle telefonu elde taşımak yerine çantada taşımak sağlığımız açısından oldukça önemli. Ayrıca telefon görüşmelerinde kulaklık kullanmak da telefona temas etmemek için alınacak bir diğer önlem.

5- Kötü Duruş İle Ekran Bakmak


Telefon kullanırken ekran baktığınızda başınızı fazla eğmeniz ciddi bir sağlık sorununu ortaya çıkarabilir. Boyun fıtığı, boyun eğriliği gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Bu nedenle telefonu göz hizasında kullanmak sağlığımız için çok önemli.
Yorum yap

*

Yorumlar

  1. kadir 29/10/2021 12:51

    evet