Sosyal Media
sefa

Akıllı Telefonlarda Ekran Temizliği Nasıl Yapılır?

Neredeyse elimizden hiç bırakmadığımız akıllı telefonların kullanımı kadar temizliğine de önem vermek sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Gün boyunca en çok temas ettiğimiz akıllı telefonlar birçok virüs ve bakteri barındırmaktadır. Dolayısıyla akıllı telefonların temizlik işlemi hastalıklara karşı korunmamızda önemli bir yere sahiptir. Bu yazımızda akıllı telefonlarda ekran temizliği nasıl yapılır? Telefon ekran temizliği sağlık açısından neden önemlidir ele aldık. Derlediğimiz bu bilgileri gelin birlikte inceleyelim.

Doğru Temizlik Nasıl Olmalıdır?

Sürekli temas halinde olduğumuz akıllı telefonlar en çok bakteri ve virüs barındıran cihaz haline gelmiştir. Yapılan birçok bilimsel araştırmada da cep telefonları çeşitli bakteri, virüs gibi mikropların taşıyıcısı olduğu tespit edilmiştir. Cep telefonlarını elimize almadan önce ellerimizi yıkamak ya da dezenfekte etmek mikropların taşınmasında kısa süreli bir engelleyici olabilir. Fakat bu temizleme işlemi gün içerisindeki telefon kullanma sıklığı düşünüldüğünde yeterli olmayabilir. İnsanların uyanık olduğu zaman diliminde yaklaşık olarak 4.8 saat telefonlarına baktıkları yapılan araştırmalarda tespit edilmiştir. Bu rakam ortalama bir değerdir. Buradan da anlaşılacağı gibi akıllı telefonların temizliği günlük hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Telefon temizliği dikkatli bir temizlik işlemi gerektirir. Peki akıllı telefonlarımızı doğru bir şekilde nasıl temizlemeliyiz?

Adım adım sıralayacak olursak:

  • Öncelikle temizleme işlemi yapılacak akıllı telefonunuzun tamamen kapalı olduğundan emin olun.
  • Herhangi bir güç kaynağına takılı olmamasına dikkat edin.
  • Telefonda koruyucu kılıf takılı ise daha detaylı temizlik yapabilmek için koruyucu kılıfı çıkarın.
  • Mikrofiber bez kullanmaya özen gösterin. Mikrofiber bez kullanmak telefonunuzun ekranını çizmeden temizlemenizi sağlar.
  • Mikrofiber bez olmadığı noktada dezenfektan temizleme mendili de kullanabilirsiniz.
  • Kullanmış olduğunuz dezenfektanlı bezin çok fazla ıslak olmamasına özen gösterin. Hafif nemli olması yeterli olacaktır. Çok fazla ıslak olduğu durumda telefonunuzu temizlerken içerisine sıvı kaçma tehlikesi olabilir.
  • Telefonunuzun ekranını bastırmadan nazikçe silin. Aynı şekilde arka tarafını da temizleyin.
  • Küçük bölgeler için (hoparlör, şarj girişi, ses açma düğmesi) kürdan kullanabilirsiniz. Kürdanın ucunu hafif dezenfektanlı suyla ıslatarak ince detayları temizleyebilirsiniz.
  • Bütün bu temizleme işlemini yaptıktan sonra telefonu kurumaya ve dinlenmeye bırakın.

Yukarıda sıralamış olduğumuz maddeler telefonunuzun ekranını hem doğru bir şekilde temizlenmesini hem de yapılan bu temizlikte herhangi bir hasar görmemesini sağlayacaktır. Yapacağınız bu ufak dokunuşlarla daha hijyenik ve sağlıklı bir telefona sahip olmuş olursunuz.

Asla Temizlik Malzemesi Kullanmayın!

Elektronik cihazların sıvı ile direkt temas etmemesi gerekmektedir. Her ne kadar bazı cep telefonların suya dayanıklılık özelliği bulunsa da temizleme işlemi yapılırken asla su ile yıkanmamalıdır. Temizlik malzemesi bulunan herhangi bir su ile temas etmemelidir.

Özellikle sıvı yada püskürtmeli temizlik malzemelerinden uzak durulması cihaz sağlığı açısından büyük önem taşır.

Virüs ve bakterilerden dolayı temizlik konusunda daha dikkatli olmaya çalışsak da cihaz sağlığı açısından ağır kimyasallar içeren maddeler kullanmamaya özen göstermemiz gerekmektedir. Sert kimyasal maddeler telefon ekranına zarar verebilir. Hatta temizleme işleminde çizebilir, ekranınızı aşındırabilir. Bu yüzden dolayı bu ürünlerin kullanılmaması önerilir.

Akıllı Telefonların Uzun Süre Temiz Kalması Nasıl Sağlanır?

Akıllı telefonlarda temizlik işlemini rutin olarak her gün yapmaya özen göstermeliyiz. Temizlik yapılmadığı noktada ise bazı durumlara dikkat ederek telefonumuzu minimumda koruyabiliriz.

Hemen hemen birçoğumuzun kullandığı toplu taşıma araçlarında telefonu elimize almamaya özen göstermeliyiz. En çok bakteri barındıran yerlerden birisi toplu taşıma araçlarıdır. Tutunmak için tuttuğumuz demir parmaklıklar en çok bakteri ve virüs barındıran yerlerdir. Ellerimizle temas ettiğimizde sayısız mikrobun kolaylıkla taşınmasına neden oluruz. Bu yüzden dolayı mümkün olduğu kadar toplu taşıma araçlarında telefon kullanmamaya özen göstermeliyiz.

Spor salonları gibi insanların toplu olarak bulunduğu ortamlarda da telefonu çok fazla elimize almamaya dikkat etmemiz gerekmektedir. Spor salonlarında da birçok insanın temas ettiği bölgelere temas ettiğimizde kolaylıkla mikropların taşınmasına neden oluruz.

Özellikle yine toplu insanların bulunduğu ortamlar olan AVM'ler ve buralarda bulunan tuvaletlerde cep telefonunu kullanmamaya dikkat etmeliyiz. Kendi evimizdeki banyo ve tuvaletin bile ne kadar temiz olduğunu düşünsekte bu alanlar her zaman için mikrop barındıran yerlerdir. Buralarda telefonu kullanmamak telefon hijyeni açısından faydalı olacaktır.

Sonuç olarak telefon temizliği en az kişisel temizlik kadar önemlidir. Bu yüzden dolayı akıllı telefonların temizliğini kişisel sağlığımız açısından günlük rutin haline getirmeliyiz. Koruyucu kılıf takarak yada cam ekran taktırarak telefonumuzu dış etkenlerden koruyabiliriz. Fakat sürekli temas halinde olduğumuz için onları zararlı bakteri ve virüslerden tamamen koruyamayız.

Yukarıda belirttiğimiz şekilde dikkat ederek ve her gün temizlenmesini sağlayarak bu zararlı mikropların telefonumuza bulaşmasını önler ve uzun ömürlü olmasını sağlayabiliriz.


Yorum yap

*