Sosyal Media
sengul

Akıllı Telefonlardaki Çift Kamera Teknolojisi!

Son dönemde akıllı telefon üreticileri, genellikle amiral gemisi telefonlarında çift kamera teknolojisi kullanmaya başladı. Hatta bazıları, orta seviye telefonların da bile bu teknolojiyi kullanır hale geldi. Peki, ama akıllı telefon üreticileri neden böyle bir teknolojiye yöneldi? Çift kamera teknolojisinde kamera nasıl çalışıyor? Çift kamera teknolojisi ile ilgili hazırlamış olduğumuz rehberimizden tüm bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

1- Derinlik Sensörü

Çift kameranın en temel ve en önemli özelliklerinden biri derinlik efekti. Birinci kamera, nesneyi algılar, ikinci kamera da derinlik efekti vererek nesneyi arka planda tanımlar. İkinci kamera, çekilmek istenen önündeki nesnelerin birbirine olan uzaklıklarını tanımlar. Bu bilgiyi daha sonra ön planda olan nesneyi arka planda ayırmak için kullanır. Sonrasında kamerası sistemi arka plan bulanıklaştırır. Böylece fotoğrafa sanal derinlik kazandırılır.

Kısaca özetlemek gerekirse, asıl çekmek istediğiniz nesne önde net bir şekilde görünecek, arka plan ise bulanık bir şekilde kalacak.

Ancak bu yöntemin bazen işe yaramadığı yerler de vardır. Yani ikinci kamera, siz istemediğiniz halde arka planı bulanıklaştırıp istemediğiniz görüntüleri çekmenize neden olabiliyor.


2- Tek Renkli Kamera

Çift Kamera teknolojisinin sunduğu bir diğer imkan da tek renkli kamera. Bu teknolojide iki kamera da büyük oranda aynı özelliklere sahiptir. Her iki kamera da aynı sensörler, aynı mercekler ve aynı odaklama sistemleri mevcuttur. Fakat iki kamera arsındaki en önemli fark ikinci kamerada RGB renk filtresinin bulunmamasıdır. Bundan dolayı ikinci kamera renkleri ayırt edemez renkleri algılayamaz. Ancak birinci kameraya göre daha fazla ışık açısı yakalayabilir.


Tek renkli çift kamera teknolojisinin ilk örneği Huawei P9 idi. Ancak ondan sonra diğer cihazlarda bu teknoloji kullanılmadı. Çünkü kullanıcılar tek rengi pek tercih etmedi.


3- Geniş Açılı Kamera

Geniş açılı kamera özelliği sayesinde, akıllı telefonunuzla normalden çok daha geniş açıya sahip fotoğraf çekebilirsiniz. Bu özelliği uygulayan akıllı telefon üreticilerinin başında LG geliyor.


LG, ilk kez G5’te geniş açılı kamera özelliğine sahip çift kamera teknolojisini kullandı. G5’te 16 MP çözünürlüğe sahip, 29 mm eşdeğer f/1.8 birinci kamera ve 8 MP çözünürlüğe sahip 12 mm eşdeğer f/2.4 ikinci kamera vardı. G5’in ikinci kamerasında bulunan 12 mm odak uzaklığı kullanıcısına, hareket etmeden daha geniş alanı fotoğraflayabilmesine olanak sağladı.

Bu tür kameralar kullanıcısına çok geniş açılarda fotoğraf çekebilme imkanı sunsa da bazı dezavantajları da yok değil.


Dezavantajı ise; bu teknolojideki ikinci kameranın çözünürlüğünün düşük olması. Böyle olunca geniş açıda çekilen fotoğrafların kenarları bozuk gözüküyor. Ancak LG, geliştirmiş olduğu son teknoloji sayesinde de bu problemleri en aza indirdi. Yeni çıkardığı LG V30’da bu tür bozulmalar pek yaşanmayacak.

4- Telefoto Kamera

Şuan ki çift kamera sisteminin en yaygın olanı telefoto kameradır. Telefoto kamera, geniş açılı kamera sisteminin tam tersi gibi çalışır. Burada kameranın asıl görevi, optik yakınlaştırma sağlayarak tek bir nesneye odaklanıp en güzel kareyi çekebilmektir.

Bu teknoloji ilk kez iPhone 7 Plus’ta karşımıza çıktı. iPhone 7 Plus’taki ikinci kameranın odak uzaklığı birinci kameraya göre iki kat daha fazladır. Bu da iPhone 7 Plus kullanıcılarının fotoğraf çekerken 2x optik zoom yapabiliyor olmaları demektir.


Sizin de bildiğiniz gibi akıllı telefonların dijital zoom özelliğini kullanarak çekilen fotoğraflarda görüntü kalitesi düşer. Ancak optik zoom kullanarak çekilen fotoğraflarda görüntü kalitesi bozulmaz. Böylece çekmek istediğiniz nesneye yakınlaşarak görüntü kalitesini bozmadan fotoğraf çekebilirsiniz.


Bu sistemin geniş açılı kameralara göre bir diğer avantajı da, çekilen fotoğraflarda görüntü kaybının (bozulmasının) olmaması. Bu yüzden telefoto kamera ile portre fotoğraflarda çok daha kaliteli sonuçlar elde edebilirsiniz.


Ancak telefoto kamera uygulamasında şuana kadar bir standart sağlanamadı. Yani birçok amiral gemisi telefonda farklı sisteme sahip telefoto kamera kullanıldı. Telefoto kamera özelliğini kullanan her akıllı telefon üreticisi, kendi sistemini kullanama yoluna gitti.

Sonuç olarak kısaca özetlemek gerekirse;

Çift kamera sistemi tek kamera sistemine göre çok daha başarılı ve kullanıcılarına çok daha kaliteli fotoğraflar çekme imkanı sunuyor. İster tek renkli kamera sistemi olsun ister geniş açılı kamera sistemi olsun isterse de telefoto kamera sistemi olsun her koşulda daha kaliteli fotoğraflar çekmenize olanak sağlıyor.Yorum yap

*