Sosyal Media
sengul

Akıllı Telefonunuz Suya Düşerse Ne Yapmalısınız

Günlük hayatımızın vazgeçilmez cihazlarından biri olan akıllı telefonlar, her işimizi kolaylıkla yapmamıza imkan tanıyan elektronik aletlerin başında geliyor. Gelişen teknolojiyle birlikte akıllı telefonlarda bir takım iyileştirmeler olmuyor değil. Özellikle son yıllarda akıllı telefonların su ve toz gibi çevresel koşullara karşı da dayanıklılığı önceki yıllara kıyasla bir hayli artırıldı.

Şu an piyasada bulunan akıllı telefonların büyük çoğunluğu bilinenin aksine su geçirmez özelliğe sahip değil. Bu cihazlar belirli bir seviyeye kadar sıvaya karşı dayanaklı malzemeye sahip. Bu sebeple siz siz olun akıllı telefonlarınızı uzun süre doğrudan su ile temas ettirmeyin.  Ancak bazı durumlarda çeşitli kazalar yaşanarak cihazlar suya düşebiliyor veya temas edebiliyor. Peki, akıllı telefonumuz suya düşerse ne yapmalıyız? İşte detaylar…

Telefon Suya Düştüğünde Yapılması Gerekenler

1- Telefonunuzu Kesinlikle Açmaya Çalışmayın


Telefonunuzu sudan çıkardıktan sonra ilk olarak telefonunuzun açık olup olmadığını kontrol edin. Açık ise kapatın. Kapalı ise açmaya çalışmayın. Aksi halde telefonun içine giren su ile bağlantılı olarak cihazda kısa devre meydana gelme ihtimali artacaktır.

2- Batarya ve SIM Kartını Çıkarın


Telefonunuzu sudan çıkardıktan sonra SD kart, SIM kart ve telefonunuzun bataryasını çıkarın. Ancak son yıllarda piyasaya çıkan akıllı telefonların biri çoğunun arka kapakları kasaya bütünleşik olduğundan, özellikle bataryayı çıkarmak zor olabilir. Telefonunuza daha fazla zarar vermeme adında bu noktada teknik servise başvurmanız daha doğru bir hamle olabilir.

Ayrıca telefonunuza kablo (kulaklık, USB Kablosu vb.) takılıysa hemen çıkarın.

3- Telefonunuzu Bez veya Havluyla Kurulayın


Telefonunuzu havlu veya yumuşak bir bezle çok fazla bastırmadan kurutmaya çalışın. Kurutma aşamasında havlu ve bezin ulaşamayacağı noktalar olacaktır. Bu durumda telefonunuza giren suyun temizlendiğinden emin olmak için pamuk ve kulak temizleme çubuğuyla en ince ayrıntısına kadar temizleyin.

Kurutma makinesi ile kesinlikle kurutmaya çalışmayın. Bu işlem telefonunuza zarar verebilir.

4- Telefonunuzu Pirinç veya Slika Jel Dolu Kapta Bir Süre Bekletin


Suya düşen telefonunuza kısa zamanda profesyonel bir destek sunamadığınız zaman telefonunuzu pirinç dolu veya slika jel dolu bir kaba koymanız telefonunuzun içerisinde bulunan suyun emilmesini sağlayacaktır. Pirinçlerin tamamen telefonunuzdaki suları çektiğinden emin olana kadar telefonunuzu bu kabın içerisinde muhafaza edin. Bu işlem de yaklaşık 1 veya 1 buçuk gün sürebilir.

 

 Yorum yap

*