Sosyal Media
sengul

Aksiyon Kamerası Hakkında Merak Edilenler

Aksiyon kamerasıyla neler yapılabilir?

Volkan kayağı, yamaç paraşütü, bungee jumping, buz tırmanışı, serbest düşüş, serbest dalış, kanatlı tulum uçuşu… Bahsettiğimiz aktivitelerin tümü, birer spor türüdür. Peki, bisiklete binme, yüzme gibi sporlar ve bu spor türleri arasındaki en büyük fark nedir? Diğer adı aksiyon sporları olan “Ekstrem Sporlar” diğer spor türlerine kıyasla daha fazla adrenalin yaşatır. Bunun nedeni, aksiyon sporlarında zorluk ve risk derecesinin yüksek olmasıdır. Dünya genelinde yaygın olan ekstrem sporlar, bazı kişilerin gözünü korkutabilir fakat tutkunların göz pek.

Teknoloji firmaları, macera severlerin en az ekstrem sporlar kadar sevebileceği biri ürün geliştirdi. Aksiyon kamerası modelleri, minimal tasarım, kaliteli ses ve görüntü özellikleri sayesinde macera severlerin yaşadıkları heyecan dolu anları kaydetmesini sağlıyor. Seyahat, kamp, ekstrem sporlar gibi ourdoor alanlarda yapılabilecek çeşitli aktiviteleri aksiyon kamerası ile kayıt alabilir, sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Aksiyon kamerası alırken neye dikkat etmek gerekir?

Bir kamerayı aksiyon kamerası yapan özellikler nelerdir? Aksiyon kamerası satın alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Fotoğraf makinesi ve diğer kamera ürünlerinde olduğu gibi aksiyon kamerası ürünlerinin en önemli özelliği görüntü kalitesi olabilir. Aksiyon kameralarında, “Kamera Çözünürlüğü” ve “Video Çözünürlüğü” olmak üzere iki tane çözünürlük değeri bulunur. 10 MP, 12 MP, 16 MP, 18 MP, 20 MP gibi çeşitli megapiksel değerleri fotoğraf çözünürlüğünü temsil eder. Megapiksel değeri arttıkça çektiğiniz fotoğrafların görüntü kalitesi artar. Video çözünürlüğü, tahmin ettiğiniz gibi video görüntü kalitesini temsil eder. 3840 x 2160, 1920 x 1080, 5228 x 2624 gibi çeşitli piksel değerleri aksiyon kamerası video görüntü kalitesini temsil eder. Piksel sayısı arttıkça çektiğiniz videoların görüntü kalitesi artar. Kamera ve video çözünürlüğü değerlerini görüntü kalitesi beklentinize uygun olacak şekilde seçebilirsiniz.

Dalış, sörf, waterfall kayaking gibi adrenalin dolu su sporlarını kaydetmek için su geçirmez özellikli aksiyon kamerası satın almalısınız. Teknik tablolarda gördüğünüz “16 feet, 33 feet, 30 metre” gibi değerler, su geçirmezlik özelliği ile ilgilidir. Örneğin, 16 feet dalış mesafesi olan bir aksiyon kamerası, 16 feet derinliğe kadar su geçirmez.

GPS, Bluetooth, Wi-Fi gibi bağlantı özellikler cihazı fonksiyonelleştiren ve kullanımı pratikleştiren özelliklerdir.

Hangi aksiyon kamerası alınmalı?

Satın alma sürecinde ilk olarak, ihtiyaç ve bütçe analizi yapmanızı tavsiye ederiz. Aksiyon kamerasını daha çok hangi maceralarda kullanacaksınız? Aksiyon kamerasını bisiklet sürmek, yüzmek gibi basit maceralarda kullanabileceğiniz gibi dalış, dalga sörfü, yamaç paraşütü, bungee jumping, motokros gibi aksiyon dolu maceraları da kaydedebilirsiniz. Kullanım alanı ve aksiyon kamerası özellikleri doğrudan ilişkilidir. Örneğin, dalış ve dalga sörfü gibi aktiviteleri kaydetmek için satın alacağınız kameranın su geçirmez özellikli olması gerekir. Ya da motokros gibi çamurlu maceralara eşlik etmesi için kamera parçalarının uygun olması gerekir. Cihaz kasası kaliteli kameralar, dayanıklı ve uzun ömürlü kullanım sunar. Frisby ve GoPro gibi sektörün önde gelen, güvenilir markaları kullanıcılara çeşitli modeller sunuyor. Ürün markası ve alışveriş platformunun güvenilir olması satın alma sürecinde paranızı, kişisel verilerinizi ve müşteri olarak sahip olduğunuz hakları korur.

Bütçeye uygun aksiyon kamerası

Aklınızda bütçeye uygun bir alışveriş varsa, sadece kamera fiyatını düşünmek pek doğru olmaz. Çünkü seçtiğiniz aksiyon kamerasına çeşitli aksesuarlar satın almak gerekebilir. Kamera için ayırdığınız bütçeden tasarruf edebilirseniz, tasarruf ettiğiniz parayla aksiyon kameranızı muhafaza edecek ya da daha kullanışlı hale getiren aksesuarlar için kullanabilirsiniz. 

Taşıma çantası, tüm maceralara eşlik eden aksiyon kamera ve diğer aksesuarları emniyetli bir şekilde taşımayı sağlar. Tripod, bileklik, boyunluk, tutacak, uzatma kolu, kafa bandı ve göğüs askısı gibi çeşitli aksesuarlar, aksiyon dolu anlarda hem sabit görüntü çekmek hem de kamerayı güvende tutmayı kolaylaştırır. Su geçirmez kılıf ve şamandıra su çekilmelerinde etkili koruma sağlar. Kamera pili bitince, aksiyon bitmesin! Yedek batarya, kesintisiz macera anlamına gelir.Yorum yap

*