Sosyal Media
sefa

Android 13 Beta 3 Yayına Girdi!

Geçtiğimiz günlerde Android 12’nin beta sürümünün yayından tamamen kaldırıldığının bilgisini vermiştik. Android 12’nin betasının kaldırılmasının hemen ardından Android 13’ün beta programı başlatılmıştı. Aradan birkaç gün geçti geçmedi ki Android 13’ün Beta 3 sürümü yayınlandı. Android 13’e Eylül ayları gibi bir beta daha gelecek. Bu aşamada yeni işletim sisteminin çıkışının sonbaharı bulacağını belirtebilirim.

Elde edilen bu bilgilere göre Android 13 için API’lerin nihai olduğunu anlayabiliriz. Böylelikle uygulama geliştiricileri, bu beta sürümü ile birlikte uyumluluk çalışmalarına başlayabilir. Hatta Android 13 ile çalışan uygulama sürümlerinin yükleme işlemini tamamlayabilir. Google, yeni betanın Pixel, Lenovo Tab P12 Pro ve Xiaomi Tab 5 için kullanılabilir olduğunu belirtti.

Android 13’ün Beta 3’ünde Ne Gibi Yenilikler Var?

Bugüne kadar Android 13 ile ilgili birçok bilgi paylaşmıştık. Android 13’ün özellik konusunda selefi olan Android 12’ye göre çok yeni özelliklerinin olmadığını belirtmiştim. Ancak, görünüm olarak epey farklılıkları var. Paylaşılan beta sürümlerinde de yeni özellik olarak paylaşabileceğimiz pek yeni özellik bulunmuyor. Kararlı sürümünde, belki şirketin yapacağı çok güzel yenilikler olabilir. Ancak, beta sürümleri için bunu söyleyemeyeceğim.

Android 13 Beta 3 Yayına Girdi!

Beta sürümü daha çok ince ayarlar içeriyor. Beta sürümünün yayınlanmasında ki en büyük sebeplerden biri ise, geliştiricilerin uygulamalarında kontrol etmesi gereken uyumluluk işlerindendir. Örnek olarak; tabletlerde ve büyük ekranlarda, çoklu pencere modunun yanı sıra görev çubuğu etkileşiminin nasıl çalıştığını kontrol etmek isteyebilirsiniz. Geliştirici kişi veya kişiler, uygulamalarının mektup kutusu gibi uyumluluk modu ayarlarında nasıl çalıştığını da kontrol edebilir.

Google’ın paylaştığı Beta 3 programı epey kararlı bir sürüm gibi görünüyor. Pixel veya farklı bir cihazınızı bu programa dahil etmek istiyorsanız mantıklı bir karar vermiş olursunuz. Beta 3’e geçiş yapan kullanıcılara göre, işletim sistemi işini gerçekten çok iyi yapıyor. Son olarak Beta 3 programında, yazılımsal anlamda bir sorun olmadığı belirtiliyor. Aslında sistemin şu aşamada bir sorun olmadığını belirtmek için epey erken bir zaman. Ancak, bir beta sürümüne, kullanıcılarından övgü yağması gerçekten hoş bir durum.


Yorum yap

*