Sosyal Media
sefa

Android 13 ile Birlikte Gelen Güzel Özellikler!

Android 13, akıllı telefonların en son sürümü olacak. Yeni işletim sistemi bu yıl içerisinde kullanıma açılacak. Yeni sürümün beta programı geçtiğimiz günlerde başladı. Android 13’ün beta programının başlangıcı ile birlikte Android  12’nin beta programı sona erdirildi. Android 13, selefine göre çok daha kapsamlı bir işletim sistemi olacak. Özellikle pil tüketiminde ki akıllı yazılımlar sayesinde çok ekonomik bir sürüm olacak. Bugüne kadar elde ettiğimiz sızıntı bilgileri ile Android 13’ün nasıl bir şey olabileceği konusunda çok fazla bilgi edinmiştik. Dolayısıyla Android 13’ün nasıl olacağını aslında biliyorduk. Görünüm olarak epey farklı görünse de aslında sistemin Android 12’den pek bir farkı yok.

Android 13’te Google Cüzdan Geri Gelecek!

Google Cüzdan uygulaması Android 13 işletim sistemi ile geri dönecek. Yaklaşık 10 yıl önce Android Cüzdan, Android Pay, Google Pay ve şimdi de Google Cüzdan isimlerini aldı. Android’in bu güzel uygulaması sayesinde banka kartlarınızı elektronik cüzdan olarak taşıyabileceksiniz. Banka kartlarının yanı sıra aşı kartları, geçiş kartları ve hediye kartları gibi eşyalarınızı elektronik olarak cihazınızda tutabileceksiniz. Google Cüzdan cihazınızın NFC ya da Wi-Fi bağlantı noktası ile iletişim kurabiliyor. Banka kartlarınız ile NFC ya da Wi-Fi yöntemi ile ödeme yapabiliyorsunuz. Yeni nesil teknolojik araçlar Wi-Fi özelliği ile çalışabildiğinden, gelecek zamanda bu uygulama ile aracınızı bile kontrol edebileceksiniz. Bu haberin künefe yanında kaymak gibi geldiğini ben de biliyorum.

Android 13 ile Birlikte Gelen Güzel Özellikler!

Android 13 ile birlikte duvar kağıdınıza bağlı olarak vurgu renkleri için daha fazla renk arasında geçiş yapabileceksiniz. Ek olarak bu özellik sistem uygulamaları yerine üçüncü taraf uygulama simgelerini de içerebilecek. Yeni işletim sistemine çok ihtiyaç duyulan bir izin ekleniyor. Bir uygulamanın gereksiz yerde gereksiz zamanda bildirim göndermesi çok sinir bozucu bir durumdur. Birçoğumuz bu durumu yaşamışızdır. Android 13 bu duruma el attı ve gerekli önlemleri aldı. Artık uygulamaların size bildirim göndermek için izin istemesi gerekecek. Böylelikle oyunlardan ve diğer uygulamalardan gelen spam içerikli bildirimler ile rahatsız edilemeyeceksiniz.

Android 13 ile Birlikte Medya Kontrolleri de Yenileniyor

Son olarak Android 13 ile birlikte gelen en güzel özelliklerden birini anlatacağım. İyileştirilmiş medya kontrolleri. Android’in her sürümünde yenilenen özelliklerden biri sanırım medya kontrolleridir. Android 12 ve Android 11’de yenilenmişti. Android 13’te de gelenek bozulmadı ve yenilendi. Google örf ve ananelerine gerçekten sahip çıkıyor. Geleneği asla bozmuyor. Yeni medya kontrollerinde müzik çalarken görünen dalgalı bir animasyon dalgası göreceksiniz. Kullanıcının gözüne hoş gelecek bir özellik doğrusu. Bununla birlikte medya oynatıcı artık albüm fotoğraflarını da gösterecek. Hem bildirim panelinde hem de kilit ekranında albüm fotoğraflarını görebileceksiniz.

İncehesap.com ile birlikte Android dünyasını keşfedin.


Yorum yap

*