Sosyal Media
sefa

Android 13 İle Ekran Çözünürlüğü Ayarı Geliyor

Çoğu kullanıcının bildiği üzere Android 13 Beta 1 kısa bir süre önce tanıtıldı. Birçok yeni özellik hakkında detaylandırma yapmıştık. Ancak, bulunan özelliklerin üzerine özellik eklenmeye devam ediyor. Aldığımız bilgilere göre Android 13 işletim sistemine bir de ekran çözünürlüğü ayarı özelliği gelecek. Google şirketi böyle bir değişiklikten söz etmemişti. Ancak, bu şaşırtıcı bir şey değil. Şirket yalnızca büyük değişiklikleri vurguluyor. Google şirketinin bu gibi davranışlarına zaten hakimiz. Dolayısıyla bu olay beklenebilecek bir olay olduğundan normal karşılıyoruz.

Android 13 İle Ekran Çözünürlüğü Ayarı Geliyor

Ekran Çözünürlüğü Ayarı Android 13 ile Mümkün Olacak!

Bu özellik Mishaal Rahman tarafından keşfedilmiş bir özelliktir. Android 13 Beta 1’in Ayarlar kısmında çözünürlüğü değiştirme desteği içerdiğini gördü. Bu çözünürlüğe Ayarlar kısmının Ekran bölümünde yer alan Ekran Çözünürlüğü sekmesinden erişim sağlayabileceksiniz. Değişikliğin henüz yayına girmediğini, dolayısıyla da Android 13 Beta 1’e sahip olsanız bile bu özelliğe erişemeyeceğinizi bilmenizi isteriz.

Bu eklenti, Samsung cihazlarında da dahil olmak üzere birtakım OEM kaplamasında mevcuttu. Anlaşıldığı üzere bu seçenek, bu yazılım üzerinde çalıştığı Pixel telefon bir QHD+ ekrana sahip olduğundan, çözünürlüğü Full HD+’dan QHD+’a değiştirmenize olanak tanıyacak.

Ekran çözünürlüğü neden değiştireyim? Diye soruyor olabilirsiniz. Özellikle günümüz şartlarında pil ömrü üzerinde çok büyük çalışmalar yapılıyor. Aslında bu özelliğin pil ömrüne pek bir şey katacağını düşünmüyoruz. Ancak, oyun oynamak için güzel bir sebep olabilir. Örneğin; oyun telefonlarının full HD+ panel ile gelmesinde bir sebep var. Cihazı full HD+ özelliğe getirmek, oyun oynarken daha iyi deneyim yaşamanıza olanak tanıyabilir. Bu konuda gerçekten güzel olabilecek bir özellik denilebilir.

Bir diğer yandan bu özelliğin Android 13’ün kararlı sürümünde hiç kullanılmama ihtimali de var. Google şirketi genelde bu gibi özellikleri kararlı bir sürüm çıkarana kadar test eder. Dolayısıyla Android 13 işletim sisteminin en doğru ve en kararlı sürümü çıkana kadar beklemek gerekiyor. Google şirketinin anlık karar değiştirmesine hepimiz alışığız. Dolayısıyla umut kaybetmemek gerekiyor.


Yorum yap

*